tänään kertoi, että haluaa erota. On toinen nainen netistä iskettynä. Tuli tosiaan puun takaa, ihmettelin kyllä miksen ole seksiä saanut kolmeen viikoon. 23 vuotta kerettiin olla naimisissa.
Tämähän ei kyllä ole tavatonta nykypäivänä, mutta kun se tulee omalle kohdalle, niin se kyllä vetäsee maton alle. Nyt tuntuu että hänellä on lupa mennä vapaalla sen toisen luo, mikä järkyttää. Eikä tämä ole ensimmäinen kerta, kun hän on pettänyt noin kymmenen vuotta sitten oli samanlainen tilanne, mutta se saatiin puhuttua viime tingassa. Nyt en voi enää antaa anteeksi. Mies haluaa nyt kokeilla uutta suhdetta.
Tunteet myllertää ja en tiedä mitä tekisin ,kysyisin, on vain niin kauhea olo.
Kotona asuu vielä yksi murkku ikäinen tyttö ja vit...uttaa kun kaikki pitää aloittaa alusta.
Tämähän ei kyllä ole tavatonta nykypäivänä, mutta kun se tulee omalle kohdalle, niin se kyllä vetäsee maton alle. Nyt tuntuu että hänellä on lupa mennä vapaalla sen toisen luo, mikä järkyttää. Eikä tämä ole ensimmäinen kerta, kun hän on pettänyt noin kymmenen vuotta sitten oli samanlainen tilanne, mutta se saatiin puhuttua viime tingassa. Nyt en voi enää antaa anteeksi. Mies haluaa nyt kokeilla uutta suhdetta.
Tunteet myllertää ja en tiedä mitä tekisin ,kysyisin, on vain niin kauhea olo.
Kotona asuu vielä yksi murkku ikäinen tyttö ja vit...uttaa kun kaikki pitää aloittaa alusta.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Uskon, että todella vaikea tilanne on siellä teillä. Pitkä yhteinen menneisyys takana ja mies toimii tuolla tavalla.. ei ole helppoa.
Onko hänellä pitkään kerennyt olla tämä nettisuhde?
Kyllä sitä tottakai omasta suhteesta kuvittelee, että ei se mene tuolla tavalla vaikka nuita juttujahan on ihmisillä kerrottavana koko ajan.
Mutta eihän se oma suhde tuollainen ole, jokainen varmasti ajattelee.. tai ainakin haluaa ajatella.
Annat nyt vaan itsellesi aikaa toipua järkytyksestä ja et oleta, että olet täysissä voimissasi nyt.. nimittäin sitä et ole ja romahdat jos oletat itseltäsi liikoja.
Ota vaikka pieni sairasloma.. muutaman päivän vaikka ja mieti asioita ja mieti miten voit alkaa laittaa elämääsi kuntoon.
Äläkä tosiaan arastele hakea apua muualta jos siltä tuntuu.. ei se mikään häpeä ole jos on paha olla. Todellakaan.
Keskity nyt itseesi ja tunteisiisi.
Näitä tulee elämän varrella ja on niistä ennenkin selvitty. Puhu kaverille.. sukulaiselle. Ihan kelle vaan.
Myöhemmin huomaat, että sinun on parempi näin.
"vit...uttaa kun kaikki pitää aloittaa alusta."
Jaa, mikä "kaikki" pitää aloittaa alusta? Minne ihmeeseen olet ollut matkalla? Olitko jo lähellä määränpäätä? Mitä tapahtuu, jos et ehdi?
Elämä on nyt.
Ei kukaan nainen voi tarjota sellaista paratiisia, jossa mies ei kyllästyisi ja tahtoisi maistaa aidan toiselta puolelta tuoretta makeaa. Ei sen uuden tarvitse olla entisen veroinen kuin ehkä yhdessä suhteessa, kunhan saa kokea olevansa valloittaja, kunhan saa sitä, mihin on tottunut niin ettei enää villiinny tutusta, saa erilaisessa kääreessä, hiukan erilaista hyvää.
Mies ei liity naiseen niin kuin nainen mieheen. Ymmärtäkää tämä. Miehelle kaikki naiset ovat potentiaalisia kumppaneita, kuka tahansa pystyy tyydyttämään perustarpeet, henkistä vuorovaikutusta ei lopultakaan tarvita, se on niitä naisten höpinöitä. Oleellisia ovat aistit ja vietti ja materia ja suoritukset.
Niinhän se on ,olen huomannut sen. Tämähän on niin odotettavissa, kun uusi elämän vaihe alkaa, lapset lentää kotoa pois. niin silloin katsotaan sitä kumpannin vaihtoa tarkemmin
No tuollaista miestä ei naiset arvosta vaikka mies ehkä itse luulee olevansa joku casanova, joka valloittaa joka naisen.
Mies nauttii naisen kaatamisesta, vaikka ei halua olla jatkuvasti kaataja, aina uuden perässä, ei monikaan pystyisi siihen, ja tarvitsee mies toki muutakin, suojasatamaa, pysyvyyttä vähäksi aikaa. Joku mies on tyytyväinen vuoden, toinen 10 vuotta, kolmas ei pysty olemaan yhden kanssa kuukauttakaan.
Moni roikkuu suhteessa kyvyttömänä sanomaan edes itselleen, että lähde poika lätkimään, monella taloudellinen yhteenliittymä asunnosta alkaen on kuin kahle jalassa, huono omatunto lapistakin, ja moni mies on saamaton, itsetunto maassa, suostuen elämään puolinaista kumppanuutta. Onneksi on niitä, jotka uskaltavat ottaa itseään niskasta ja tehdä pesäeron silloin kun maku on liitosta pois. Turha näytellä, jos ei halua ole. Turha pitää kulissia, kun kumppani on kaukaiseksi jo muuttunut, välimatka henkisesti saavuttamaton. Kyllä mieskin sen ymmärtää, mutta ei osaa asiaa korjata, kammoaa naisen tapaa keskustella. Sitä ei tervejärkinen kestä.
edellisen kanssa miehen luonteesta. ihminen ei itsekään tunne itseään kyllin hyvin. Ihmiset kasvavat toisaalta erilleen. Muuttuvat. Ja joskus nopeasti. Suht hyvässä liitossa voi elää tietämättä että molemmille puolisoille on jossain joku vielä läheisempi.
MIEHENÄ olen täysin eri mieltä kanssasi, tuo oli aika lapsellinen näkemys...
Oma isäni on hyvä esimerkki. Kun se oma vaimo ei koskaan ollut kyllin hyvä missään asiassa, mutta kyllä kaikki "suojasataman" edut kelpasivat ja niitä osattin jopa vaatia. Nyt kun on ikää, eikä enää ole ns. markkinoilla, niin nytpä se vaimo onkin ylen hyvä. Mutta mitä tekee vaimo? Halveksii avoimesti.
Miten se maku voi liitosta kadota? Olisikohan sillä naistenkaadolla jotain tekemistä asian kanssa? Eeehei varmaan... mitä olet mieltä? ;) Vai ei mies osaa korjata asiaa, jonka on itse aiheuttanut. Voi luoja, mitä paskaa.
Miehinen kanta, toivon, että kalikka kalahtaa omaan nilkkaasi. Sinun olisi viisainta olla ihan yksiksesi.
Väitteesi ei pidä paikkaansa, joten sano ainoastaan että SINÄ olet sellainen mies. Minulle ja monelle muulle on parasta maailmassa oma vaimo, jonka kanssa on kuljettu pitkä taival ja tarkoitus kulkea loppuelämä. Ei ole tarvetta valloittaa muita kuin hänet yhä uudestaan, ei kiinnosta muut, hänen kanssaan on elämä parasta. Ja sekä henkinen että fyysinen vuorovaikutus on tärkeää.
Älähän leimaa meitä kaikkia miehiä aivottomiksi tunteettomiksi eläimiksi jotka vaan tyydyttää itsekkäästi tarpeitaan!
olet syntynyt sellaisen suhteen hedelmänä? En sano:vahinkona, kun en ihan sanomaasi usko.
Mies ei kyllästyisi? Mihin mies voi kyllästyä muuhun kuin itseensä? Olematomiin aivoihinsa mahamakkaran alla... Koska olet sen edes viimeksi nähnyt? Mistä olet saanut päähäsi, että SE on hyvää, mitä kalsareissasi löpöttää? Miesparka...
Hiukan erilaista hyvää juu kiitos :)
Ero on pommi, varsinkin jos se tulee yllätyksenä. Mutta sinä selviät. Ero on myös mahdollisuus sinulle uuteen ja antoisampaan elämään. Jos miehesi haluaa eron, älä riitele, vaan anna mennä ja säilytä omanarvontunteesi, vaikka kuinka koet itsesi lyödyksi. Se tuntuu nyt pahalta, mutta yhtenä päivänä huomaat, että enää ei tunnu pahalta. Usko pois. Tukeudu ystäviin, hae ammattiapua, pui ja keskustele ja sure. Kaikki tunteet pitää käydä läpi, että erosta toipuu.
Omalla asenteella selviytymisessä on iso merkitys. Ja erosta kyllä selviää, vaikka olisi kuinka pitkä liitto takana! Voimia sinulle ja miehellesi myös. Ei eroaminen ole helppoa myöskään eroa haluavalle puolisolle, vaikka se siltä vaikuttaisikin. Elämä ei vaan mene aina niin, kuin toivoo ja nämä kriisit ovat niitä kasvupaikkoja, molemmille osapuolille.
Itselläni on ollut viime aikoina kasapäin jos minkäkin laisia vastoinkäymisiä elämässä, ihmissuhteissa jne. Vaikka itselläni ei olekaan menossa avioero, niin tämä samahan pätee todella moniin arkipäivän vastoinkäymisiin, mihin kirjoituksessasi "annoit ohjeita".
Meitä on monta kohtalosisarta..ja jos selviät niin jonain päivänä alat aavistaa, että olet entistäkin jalostuneempi! Et ole itse rikkonut mitään-päin vastoin olet toistamiseen pettynyt mieheesi. Se saa sinut tuntemaan itsesi jotenkin vahvemmaksi vaikkei siltä nyt vielä tunnukaan.
Miehesi ei vaivaudu käymään läpi rankkoja erojuttuja vaan haluaa olla aina rakastunut.Rankkaa sekin pidemmän päälle.Mutta et voi valita hänen puolestaan.
Suo itsellesi "terve" viha ja anna pettymykselle nimi.Mutta hoida ja hoivaa itseäsi ja pidä huoli ystävyyssuhteista.Sisaret ovat nyt kantavia voimia. Uuteen miessuhteeseen ei nyt ole oikea aika vaikka sylin tarve on entistä suurempi.Opettele olemaan itsesi kanssa ja yksikseen. Ja onhan sinulla lapsi.
Selviät kyllä ajan kanssa.Minäkin olen jo kuuden vuoden jälkeen löytänyt itseni. Ehkä vielä uuden kumppaninkin...VOIMIA ja hyviä IHMISSUHTEITA.
kuinka mies voi heittää kaikki, vain kahden tapaamisen jälkeen. Netissä kirjoitellut noin vuoden ja nyt syksyllä kiihkeämmin. Mutta en pidättele häntä saa mennä mun puolesta, kunhan ei tuu ruikuttamaan vähän päästä. Silloin on jo myöhäistä.
Nyt kun lasken yks yhteen jouduin vasta menemään lääkärille, kovan vatsakivun takia, ja se oli jonkilainen tulehdus. Arvaapa mistä se johtui, mies oli käynyt suojaamatonta seksiä harrastamaan.
Yritän laskea tuhanteen ja rauhoitella itseäni, toinen nainen saa uuden elättäjän lapsilleen viis omista lapsista. Sillä uudestaan alkamisesta tarkoitin sitä, että talo menee ja talous meneen huonompaan suuntaan ja myös pelkään että tytölläni on huonompi elämän alku
Sama tilanne: 22 vuotta naimisissa ja sitten vaimo jäi kiinni seksisuhteesta toisen miehen kanssa. Olivat jo 3 vuotta selän takana touhuilleet, enkä osanut edes epäillä mitään. Vaimolla vuorotyö, niin oli aamuisin aikaa harrastaa.
Kyllä se pommi oli kun luin ne tekstiviestit. Vaikeaa tämä on, ei voi muuta sanoa. Voimia!
Ensinnäkin toivon sinulle voimia. Tiedän miltä tuntuu, kun ei ole ajatellut että se osuu omalle kohdalle. Aina luulee, että "meillä on toisin" ja että tällaiset asiat koskettaa jotain toista. Sitten tulee epäusko ja elää kuin sumussa. Mutta sinä selviät. Tee päätös,että selviät ja sinä selviät.
En halua tungetella, mutta halauaisin kertoa sinulle yhden selviytymisen teesin, jonka opi omasta vastaavasta tilanteesta. Älä katkeroidu, älä etsi syyllistä äläkä pannettele miestäsi muille. Älä ajattele, että miehesi panostaa nyt uuteen naiseensa hänen lapsiinsa. Pidä kommunikaationne asiallisena. Siitä tule hyötymään itse ja siitä tulee hyötymään lapsesi. Älä syyllistä miestä lastesi silmissä, äläkä osallistu keskusteluun jos läheisesi alkavat mustamaalaamaan miestäsi. Se vie vain turhaa energiaa toipumiseltasi.
Lisäksi voi olla myös niin että miehesi haluaa tulla vielä takaisin. Meillä kävi niin. Siitä seurasikin lyhyt nousukiito, mutta sitten minun tunteeni vain kuolivat ja erosimme. Jälkeenpäin olen tyytyväinen siitä, että teimme exän kanssa keskinäisen päätöksen ettemme levittele yksityiskohtia kylillä. Se oli oikea päätös.
Voimia sinulle, sinä selviät niin henkisesti kuin taloudellisesti.
miksi tuollasta rutjaketta vielä pitäs puolustaa,vihaan on oikeus vihan, surun ja halveksunnan tunteet saa tulla,muuten masentuu ja siitä kärsii kaikki,aikanaan ne tunteet muuttuu välinpitämättömyydeksi,sillon on jo voiton puolella.
Teini-ikäinen tyttö tajuu jo mitä on tapahtunut turha häneltä on salata mitään,hän muodostaa omat mielipiteensä.
Suosittelen eroseminaaria ja bruce Fisherin kirjaa jälleenrakennus kun suhteesi päättyy.
Tarvitset paljon voimia,vielä on edessä ositus ja se on rankkaa,rahasta ja mammonasta usein tulee lisää murhetta.
Älä missään nimessä ota sitä takas,jos tulee häntä koipien välissä parkuun.Sä selviit kyllä.
Omaa itseään siinä säästää, kun ei ajaudu ristiinnaulitsemaan. Katkerille löytyy kyllä kanssa valittajia, mutta silloin jää helposti itsekin pyörimään kurjuuden maailmaan. Kipu ja tuska on osa eroa, mutta ei siitä kannata omilla valinnoillaan tehdä ikuista vankilaa ja itsestään itsesäälin myrkyttämää katkeroitunutta ihmistä.
Sanot viestisi lopussa, että ottaa päähän kun "kaikki pitää aloittaa alusta". Siis mikä kaikki?!
Ei sinun tarvitse aloittaa yhtään mitään alusta. Jos ero tulee, sinulla alkaa uusi elämä, johon voi kuulua kaikenlaista uutta ja mielenkiintoista muutakin kuin "vain" uusi suhde.
Tunnut ajattelevan jo nyt, että kohtaa pitää löytää uusi ja aloittaa alusta tämän kanssa - vai ymmärsinkö viestisi ihan väärin? Luovu tällaisista ajatuksista. Jos eroatte, näe se samalla tilaisuutena aloittaa uusi, itsenäisempi elämä, jossa voit ehkä vihdoin toteuttaa unelmiasi - onhan niitä vielä jäljellä?
Olen samaa mieltä. Ei kaikki ala alusta vaan sinulla alkaa uusi elämän vaihe jonka jonain päivänä huomaat että se kannatti!!! Teet kaikkia uusia juttuja ja tapaat uusia ihmisiä elät itsellesi et muille!! Saat ajatella vain ja ainoastaan omaa parastasi ja lastesi.
Onnea ja uusia tuulia!
että nyt alkaa uusi elämä, olen sitä vähän kaivannutkin. Nyt vain hirveät vieroitus oireet tästä miehestä, kun olen tottunut hänen läheisyyteen ja tiettyyn miehenmalliin, niin tuntuu kuinka voin hyväksyä jotain muuta miestä. Tuntuu pahalta ettei hän halua enää minua. Mutten tietenkään saa enää ajatella häntä siinä mielessä. Iltaisin tunne vain kasvaa, päivällä on välillä inhon tunne.
Sehän tässä vähän ärsyttääkin kun tulijoita olisi vaan itse en ole valmis. Nyt tuleva ex mieheni on muka parantanut tapansa ei katso pornoelokuvia, seksivälineet on hävitetty, viinan juontia vähennetty. ym. Nyt kun uusi nainen on kuvioissa niin niitä kuulemma tarvi. Kun saisi itsensä vieroitettua ja saada se välinpitämättömyys toista kohtaan
Ja pää pystyssä. Vaikka tulijoita olisikin ota tilanteesi rauhallisesti, se aika koittaa vielä jolloin uusi kaveri on tervetullut, kunhan saat ensin omat ajatukset selviksi. Älä hätäile vaan nauti tikanteestasi kaikesta huolimatta... nauti siitä että sinut kuitenkin on huomattu... ja nauti siitä yksinäisyydestä... nauti kaikesta mitä voit nyt yksin tehdä... Voimia sinulle ja uusia tuulia!!
Nyt tuntuu että veto on todella pois, muisti pätkii ja ajatukset. Kaikkia tapahtuu todella vauhdilla. Talo on myynnissä ja katsojia on käynyt, eropaperit on laitettu vetämään, töissä pitäs jaksaa käydä,asunnon etsimistä, ehkä jo löytykin. Ei kerennyt mennä kun kaksi päivää, kun yksi mies alkoi jo pommittaa, kun kuuli että ero on tulossa, oli vuosi sitten nähnyt yhdessä kyläpaikassa minut ja ihastunut. Tuntui että, "voi ei!"
Yritin nukkua yhden yön ilman nukahtamislääkettä, muttei siitä tullut mitään. Nyt on vähän toivonkipinää, että kaikki järjestyisi. Miestäkin kirpaisi tieto että vientiä olisi, mutta ei paljon lohduta vaikka olisikin. Pelkäänkin että aletaan ahdistella työpaikalla ja muuallakin. Nyt on korkea muuri ympärillä.
Hei!
Ota pikku flirttailut piristyksenä, Älä vakavasti! Voimia sulle ja jaksamista töihin vaikka se koville ottaakin mut se piristää kuitenkin... vaikkei siltä nyt ehkä tunnukkaan. Erosta selviää... koville se ottaa mut vielä se aurinko paistaa jonain päivänä!!! Itsekin odotan sitä auringon paistetta vielä elämääni!