Täällä nauretaan nousuhaaveilijoille!

Tyrsky

"Superpesiksen hallitus on päättänyt yksimielisesti, että sarja pelataan läpi ensi kaudella 11 joukkueella. Näin Seinäjoen Maila-Jusseilta vapautunutta Superpesispaikkaa ei täytetä."

Niin että se tietää sitten divaria ensi kaudellakin niin Ulvilalle, KaMalle kuin Kirillekin. Ei mitään superpesistä. Vaan divaripesistä. Ei superjokereita vaan divarijokereita. Ei hornankattiloita vaan läp-läp-läpsyttämöitä!

Eikös olekin kutkuttava ajatus? Ei tuhansia katsojia vaan satakunta. Satakunnassahan nämä kaksi superista haaveillutta divaripaikkakuntaa sijaitsevatkin.

Kyllä divaripesiskin ihan kivaa on. Mutta ei sitä kukaan viitsi kyllä katsella.

Ei tarvitse pelätä muutosta. Kyllä KaMa ja Ulvila pelaavat jänskiä divaripaikallispelejä vielä ensi vuosikymmenelläkin. Ellei sitten toinen putoa suomariin. Tai vaikka molemmat.

Siinä vaiheessa, kun pelaajilla alkaa kentälle juostessaan olla eri vuosikerran pelipukuja päällään tietää, että ollaan suomarissa. Siellä ei millään ole enää väliä.

1

868

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TOSIPESISFANI

      Itse kuljen tuon otsikon verran kesässä katsomassa täällä E-Pohjanmaalla eri seurojen NIIN Superin KUIN MYÖS Ykköspesiksen matseja.
      Itsestä se on kii missä matseissa käy---aivan sama onko kyseessä Super-Ykkönen ja A-B- tai C- pojat/tytöt.
      Jos on fani niin ei valitse vaan käy niissä mihin ehtii.
      Suosittelen sullekin ..ja maailma avartuu!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      280
      2908
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      49
      2298
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      348
      1997
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      114
      1723
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      105
      1664
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1375
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1317
    8. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1253
    9. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      56
      1189
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      77
      1181
    Aihe