juoksutestejä??

kertokaapas luotettavia juoksutestejä, mutta ei COOPERIN-tsetiä, koska se on Usalainen.. (Boikotoin kaikkea Amerikkalaista!)

Pitäisi saada jonkunlainen selvyys omasta juoksu/hapenottokyvystä...
61366
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

kuntotesti. Juostaan 42,2 km ja katsotaan maalissa aika:

Yli 3,5h heikko
3,0-3,5 h tyydyttävä
2,5-3,5 h hyvä
alle 2,5 h kiitettävä

Äänestä
  • oikein hyvä, muuten, mutta

    A)Ei ole juurikaa aikaa toteuttaa

    B)Luulen, että pitäisi olla jo jonkin sortin huippujuoksia olla lapsesta saakka..Uiminen on enemmän mun juttu joten tuo cooper vois ehkä olla parempi,( mutten viitti..periaatten miehenä)

    Puolicooperissa juoksen 1300m, eli teoriassa cooperissa 2,6km, mutta mahdankohan oikeasti jaksaa pitää sitä vauhtia toista 6minuuttista.?

    Äänestä

Valitse sopiva reitti, suhteellisen tasainen,joka on pituudeltaan n.1.5-2km pitkä.
1.Kierros hölkäten 50-55 alle maksimi sykkeen.
2.Kierros juosten 40-44 alle maksimn.
3.Kierros juosten 35-25 alle maksimin.
4.Kierros juosten 15-20 alle maksimin.
5.Kierros juostaan täysiä.
Kirjaa ylös jokaisen kierroksen keskisyke ja kierros aika.
Päätä ennalta millä sykkeellä juokset ja jatkossa juokset testin aina suurinpiirtein samoilla sykkeillä.
2.Kierros on noin aerobinen kynnys ja
4.kierros noin anaerobinen kynnys.
Kierros aikojesi pitää parantua joka kierroksella jos sinulla on tavoitteena suurjuoksijan suoritustaso.
Jos tavoitteesi on hyvä kunto ja juoksusta nautiskelu, kiinnitä silloin vähempi huomiota kahden viimmeisen kierroksen tuloksiin.

Äänestä
  • Aika samat ohjeet kuin Teskun testissä, siinä tosin mitataan lisäksi veren maitohapot, sykkeiden lisäksi. Ja jos ei tiedä omaa maksimia (joka voi erota hyvinkin paljon laskennallisesta), niin sekin selviää XD

    Äänestä

  • jekku... kirjoitti:

    Aika samat ohjeet kuin Teskun testissä, siinä tosin mitataan lisäksi veren maitohapot, sykkeiden lisäksi. Ja jos ei tiedä omaa maksimia (joka voi erota hyvinkin paljon laskennallisesta), niin sekin selviää XD

    Hyvinkin mahdollista, tämä testi (tasotesti)on hyvin yleisesti ja laajalti käytössä urheilurintamalla. Monet valmentajat testaavat urheilijoitaan tällä menetelmällä, varsinkin nuoria.
    Itsekkin käytän tasotestiä harjoituskaudella, harjoittelun onnistumisen seurantaan
    Jotku väittää tasotestiä jopa paremmaksi kuin laboratoriossa tehtävä mattotesti.
    Tunnen kilpaurheilijoita jotka käyttävät lähes ainoastaan tasotestiä kynnysrajojen määrittelyyn.

    Äänestä

Keskivertokansalaisia älykkäämpää ja tulevat hyvin toimeen suomalaisten juoksijoiden kanssa. Lisäksi sieltä tulee hyviä Saucony- ja New Balance-lenkkareita.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anti-usa kirjoitti:

kertokaapas luotettavia juoksutestejä, mutta ei COOPERIN-tsetiä, koska se on Usalainen.. (Boikotoin kaikkea Amerikkalaista!)

Pitäisi saada jonkunlainen selvyys omasta juoksu/hapenottokyvystä...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu