Aikuitsen suunnistuskoulut

aikuinen aloittelija

Järjestetäänkö tänä vuonna aikuisille enään suunnistuskoulutusta pääkaupunkiseudulle? Haluan oppia suunnistamaan ja yritin etsiä olisiko jossain tänä vuonna vielä suunnistusopetusta mutta en löytänyt. Mitkä kaikki järjestöt yleensäkin järjestää suunnistuksen opetusta?

3

2303

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näin syksyllä mutta

      ota yhteyttä alueesi suunnistusseuraan. Sieltä varmasti löytyy joku, joka osaa neuvoa. AIkuisille vähemmän järjestetään suunnistuskouluja, ainakin meillä päin, yleenäs homma toimii niin, että joku tuttava opettaa. Siellä saattaa toki olla aikuisillekin opetusta, sen alueen tilannetta en tunne. Mutta varminta tietoa saat tosiaan alueesi seurasta, netistä löydät varmasti yhteystiedot. Myös Suomen Suunnistusliiton kotisivuilta (ssl.fi) kannattaa käydä katsomassa ohjeita.

      Aikuisen suunnistamiseen ei oikeastaan tarvitse muuta tietoa kuin karttamerkit. Jonkinlainen kompassi olisi hyvä olla olemassa ja sen verran tietoa radoista, että valitsee itselleen sopivan. A-rata on pisin ja vaikein, C yleensä helpoin. Itse aloitin B-radasta, joka oli taidoilleni silloin liian vaikea. Kannattaa ehkä siis valita se C ihan 1. kerralla. C-radan pitäisi olla niin helppo, että se tukeutuu esim. polkuihin, aukkoihin ja teihin eli aika alkeellisillakin taidoilla pääsee alkuun. Leimaukseen tarvitset Emit-kortin, jos haluat tulostaa itsellesi väliajat. Ilmankin saa kiertää. Kortteja saa yleensä lainattua tai vuokrattua iltarastien järjestäjiltä. Iltarastien ajat ja paikat löydät ainakin SSL:n kotisivuilta harrastesuunnistuksen puolelta.

      Jos kiinnostut enemmän lajista, suunnistajilta voi kysellä paikan päällä lisää. He kertovat ja opastavat kyllä esim. varusteiden hankinnassa ja kartan tulkinnassa. Myös metsässä voi kysyä apua, yleensä iltarasteilla neuvotaan toisia.

    • cartero

      Pääkaupunkiseudun suunnistustoiminta on vilkasta. Kuntorasteja on kesäisin lähes joka päivä. Googlaa "suunnistava uusimaa" sieltä löytyy alueemme kaikki seurat ja kuntorastkalenterikin ja... Ainakin Pihkaniskat ovat järjestäneet kurssin naisille (mimmit metsään). Muita suuria seuroja joilla saattaa olla kursseja ovat mm. Helsingin suunnistajat ja Espoon Akilles. Pienemmätkin seurat saattavat antaa suunnistusopetusta.

    • 4 vuotta suunnistanut

      www.ssl.fi suunnistusliiton sivut antavat myös lisätietoa kuntosuunnistuksesta.

      Mm. Helsingin Suunnistajat antavat opastusta kuntosuunnistuksissa.

      Suosittelen aloittamaan suunnistuksen tutustumalla puolustusvoimien suunnistustestiin:

      http://www.mil.fi/liikunta/main.php?doc=index.testit.suunnistus

      Testin avulla opin tuntemaan useimmat karttamerkit ja korkeuskäyrät, mitkä ovat avain nautinnolliseen suunnistukseen.

      Kuntosuunnistukset voi hyvin aloittaa menemällä pari kertaa ns. RR (Rastireitti) -radalle, jolla on opastus eli ekymisen vaara on lähes nolla.

      Sen jälkeen voi jo mennä hyvinkin suunnistamaan muita helppoja ratoja.

      Siis pikku hiljaa eteenpäin.

      Itse jäin näillä keinoilla koukkuun 4 vuotta sitten. JO momena kesänä olen käynyt kilpailuissa ja kuntosuunnituksissa. Olen kokeillut jo yösuunnistustakin. Kerrassaan upea laji.

      Espoosta löytyy hyviä seuroja, ehkä monipuolisin on Espoon Suunta www.espoonsuunta.fi. Siellä on aloittelijoita, kuntosuunnistajia, nuoria, vanhoja ja ihan huippusuunnistajiakin, Suomen ja maailman tasolla mitattuna.

    Ketjusta on poistettu 22 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      44
      2176
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      184
      1978
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1372
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1170
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      982
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      929
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      879
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      45
      857
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      825
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      56
      716
    Aihe