Ärsyttääkö jatkuva nälkä, jota runsas liikunta vieläpä lisää? Lopettakaa se ylenmääräinen hiilihydraattien syönti! Hiilihydraatit ovat sokeria, monimutkaisemmassa muodossa vain.
Jatkuva nälkäkö?
7
609
Vastaukset
- ja paino putoaa
jos liikuntaa harrastaa, reilusti proteiinia ruokavalioon,vaikka lisäravinteen muodossa, soija proteiini jauhetta päivittäin,muun terveellisen ja kohtuullisen ruuan ohella
itse olen laihduttanut yli 20kg
en tunne näläntunnetta juuri milloinkaan,jos tunnen syön silloin,miksi pitää kiduttaa itseään,kun ei ole tarvetta Vain energiamäärä ratkaisee. Painonhallinnan kannalta kannattaa syödä niitä millä vuorokausi menee mukavimmin vähällä energialla. Välillä vaikka suklaalla kun siltä tuntuu.
- fdfsfsda
Mut entäs terveyden kannalta?
- ei ole nälkä
Kumma juttu, ei mulla ole nälkä ollenkaan vaikka söisinkin hiilihydraatteja, kunhan niiden kanssa syö myös jotain proteiinipitoista.
Kaikki hiilihydraatit eivät suinkaan ole sokeria, vaikka sokeri on hiilihydraattia. Kuitu on hiilihydraattia mutta se on todella tärkeää ruoansulatusjärjestelmän kannalta.- pelkkää
Ja eihän sitä pelkkää hiilihydraattia tai proteiinia syödä. Mukana tulee aina enemmän tai vähemmän muita aineita, hivenaineita, vitamiineja flavonoideja yms. Niistä hyvistä hiilihydraattipitoisista aineista saadaa paljon terveyttä ylläpitäviä aineita, jotka ovat välttämättömiä ihmiselle. Sokerissa ja valkeissa jauhoissa ei ole mitään muuta kuin energiaa, mutta ei se tarkoita, että kaikkia hiilihydraatteja pitäisi välttää. Ja tottakai myös proteiineista saada noita aineita, mutta tuskin niistäkään keinotekoisista.
On aivan järjetöntä syödä yksipuolista ruokaa ja sitten yrittää korvata puuttuvia keinotekoisilla valmisteilla. Mistään purkkituotteesta ei ikinä saa kaikkea sitä mikä on hyväksi ihmiselle. Monipuolinen terveellinen ruoka ja riittävä liikunta takaa terveyden - ja liikakilotkin hupenevat siinä sivussa ja pysyvät poissa. Liikunta pitää niin verensokerin, kolesterolinkin kuin verenpaineenkin alhaalla. - fdsfdsaf
En tarkoittanutkaan että hiilihydraatit pitää jättää kokonaan pois, vaan ylenmääräisyydellä tarkoitin lähes pelkkien hiilareiden syöntiä! Tiedän monia ihmisiä jotka syöävät esim. pelkkää perunamuusia maidon kanssa päiväruoaksi jne.. sitten ihmetellään kun sen jälkeen aina kummasti pitää ottaa tunnin nokoset..
- ffxffxf
pelkkää kirjoitti:
Ja eihän sitä pelkkää hiilihydraattia tai proteiinia syödä. Mukana tulee aina enemmän tai vähemmän muita aineita, hivenaineita, vitamiineja flavonoideja yms. Niistä hyvistä hiilihydraattipitoisista aineista saadaa paljon terveyttä ylläpitäviä aineita, jotka ovat välttämättömiä ihmiselle. Sokerissa ja valkeissa jauhoissa ei ole mitään muuta kuin energiaa, mutta ei se tarkoita, että kaikkia hiilihydraatteja pitäisi välttää. Ja tottakai myös proteiineista saada noita aineita, mutta tuskin niistäkään keinotekoisista.
On aivan järjetöntä syödä yksipuolista ruokaa ja sitten yrittää korvata puuttuvia keinotekoisilla valmisteilla. Mistään purkkituotteesta ei ikinä saa kaikkea sitä mikä on hyväksi ihmiselle. Monipuolinen terveellinen ruoka ja riittävä liikunta takaa terveyden - ja liikakilotkin hupenevat siinä sivussa ja pysyvät poissa. Liikunta pitää niin verensokerin, kolesterolinkin kuin verenpaineenkin alhaalla.Liikunta kyllä vaikuttaa suotuisasti verensokeriin monen muun asian ohella, mutta ei se sitä korjaa, varsinkin jos kyseessä on ns. sokeriherkkä ihminen ja verensokereita sekoitetaan päivittäisillä sokeriannoksilla. Silloin ei liikunta auta, liikunta ei edes maistu kun sokerit tekee vuoristorataa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1176319Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3796125Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie695850Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3443952Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1452355Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42335Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1171393- 121221
- 1821052
- 59877