Voiko harrastaa seksiä 7 päivän pilleritauon aikana?

Kun on käyttänyt kuukauden ajan pillereitä, on pidettävä viikon pituinen tauko, jonka aikana tulevat menkat.
Voiko niiden päivien aikana harrastaa turvallisesti seksiä?
En muista, että lääkärini olisi kieltänyt.
Silti on vähän epävarma olo harrastaa seksiä, kun ei ole syönyt pillereitä moneen päivään..
42993
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

En halua kuulostaa tylyltä, mutta tätäkin kysymystä on kysytty n 10 kertaa tällä palstalla. Joten jos olisit nähnyt vähän vaivaa ja lukenut vanhat otsikot läpi olisit paljon helpommalla löytänyt vastauksen kysymykseesi.

On se muuten ihme, ettei gynekologit/terveydenhoitajat/lääkärit muista kertoa tästä (ja monesta muusta asiasta), tai sitten vika on kuulijoissa? Mielestäni osa ihmisistä alkavat hirmu hatarilla tiedoilla syömään pillereitä, onneksi löytävät vastauksia täältä, mutta eikö se vastuu tulisi olla potilaalla ja häntä hoitavalla taholla? Noh, sitten vastaukseen:

Voit ihan huolletta harrastaa seksiä pilleritauon aikana. Et tule raskaaksi. Pillerien hormoonit vaikuttavat myös sinä aikana, olettaen, että olet syönyt kaikki liuskan pillerit ajoissa.

Mikäli unohdat jonkun pillerin, tai oksennat/ripuloit parin tunnin sisään pillerin ottamisen jälkeen pitää tietyn ajan verran käyttää lisäehkäisyä (eli kortsua). Nämä asiat saattavat erota pillerimerkistä toiseen, joten suosittelen, että luet pakkausselosteen huolellisesti. Sieltä löytyy tietoa moneen kysymykseen.

Turvallista seksiä!

Äänestä

Tietysti voit harrastaa seksiä "tyhjennys" vuodon aikana.Olet varmasti ottannut pillerit säännöllisesti.Muista,että jos olet oksentanut tai sinulla on ollut ripulia 3-4 tunnin aikana pillerin ottamisesta,sinun on käytettävä muuta ehkäisyä (kortsua) seuraavaan liuskaan asti.

Äänestä

Aloittaa uusi pillerilevy tauon jälkeen, jottet sitten vahingossa tule raskaaksi...

Äänestä

sun pitää ehdottomasti ottaa tupla annos nit pilleritä ettet vaan tule paxux koska pilsut on rodel epä varmoja et muista se tupla annos joka kerta aivan oikeesti!! ja muista kaikki e-pilsujen käyttäjät ottaa tupla varmistus!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Blackened85 kirjoitti:

Kun on käyttänyt kuukauden ajan pillereitä, on pidettävä viikon pituinen tauko, jonka aikana tulevat menkat.
Voiko niiden päivien aikana harrastaa turvallisesti seksiä?
En muista, että lääkärini olisi kieltänyt.
Silti on vähän epävarma olo harrastaa seksiä, kun ei ole syönyt pillereitä moneen päivään..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu