erotumariksi

aikova

hei.

mielessäni pyörii ajatus koris erotuomari toiminnasta. motiiveina monivuotinen harrastus yhdistettynä liikunnan harrastamiseen ja pienet tienestit.

osaako joku kertoa hieman tuosta toiminnasta.

Minkälaisia matseja aloittelevat tuomarit saavat viheltää ja mitä niistä maksetaan.
Raha ei tässä todellakaan ole ainoa motiivi. Sitä varten on vakituinen päivätyö...

2

717

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jojo ja refu

      Juuri kävin itse perustuomari -kurssin, ja tapana lienee, että aloitteleva tuomari tuomitsee kokeneemman tuomarin kanssa jotain helpompia pelejä ja siitä kehittää osaamistaan jatkokurssien ja itse kokemuksen avulla kohti sitä tuomareiden paikallista taivasta, Korisliigaa, kohti. Tai näin meille kerrottiin. Joukkueenjohtajana toimineena osaan myös sanoa, että rahaa tulee peleistä meilläpäin n. 30e. Se riippuu tosin ilmeisesti sarjatasosta, mutta kun aloitellaan niillä junnupeleillä tuomaroiminen, niin tuskin se sen yli menee..

      • Piituko

        Helsingin suunnalla aloitteleva tuomari viheltää yleensä mini / mikro ikäisiä. Yleensä parina kokenut. Itse tuomaroinut muutaman vuoden ja kentän laidalla olen varmaan pahin antamaan kritiikkiä.

        VINKKI toisesta korvasta sisään ja toisesta ulos.

        Itse olen opiskelut rahoittanut viheltämällä.

        Junnupeleistä palkkiota saa 12€ matkakustannus...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi ärsyttää

      Juuri nyt, tällä hetkellä?
      Ikävä
      124
      1496
    2. Kysely : Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan

      Ylen kysely: Juuri kukaan ei halua nykyisen hallituksen jatkavan – eivät edes halli­tus­puolueiden omat kannattajat Kes
      Hallitus
      107
      1232
    3. Salaisuudet paljastuu

      Viimeiset hetket meneillään ottaa yhteyttä. Kertoa totuus ja selvittää asioita. Viimeiset hetket meneillään jos joku
      Ikävä
      136
      1132
    4. Poliisi pamputti Variskankaalla

      Mistä lie alkanut ja miksi poliisit kutsuttu, mutta mielestäni hyvin toimittu. Jos haluaa rähistä eikä rauhoitu puheella
      Kajaani
      55
      1091
    5. vapaa

      sana :) 🚮
      Ikävä
      72
      793
    6. Karita Tykkä mennyt kihloihin.

      Onnittelu kuuluu hänelle ja tulevalle aviopuolisolleen.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      100
      766
    7. Nainen tosi ikävä sua

      Näkispä edes ohimennen
      Ikävä
      25
      746
    8. 34
      738
    9. Lautturin poliisipiiritys

      Mitä Lautturilla yöllä tapahtui
      Huittinen
      9
      645
    10. S-ryhmän ihmisoikeuslinja ei kestä omaa hankintaketjuaan

      S-ryhmän Israel-boikotin suurin uskottavuusongelma löytyy yllättävän läheltä, SOK:n omien tuotemerkkien hankintaketjuist
      Maailman menoa
      26
      629
    Aihe