kas,kun ei ufojen testiasemaa.
ilmaraide-
rata?????????
15939
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
laskekaapa paljonko vuodessa? Millä pelillä tällainen väkimäärä saadaan yleensä Suomeen? saatika pyhälle? Kinttupolkua pitkinkö??
Ryynästopin navetanpäädyn kautta! Topi kuulemma aikoo rakentaa navetankatolle myös näköalatornin ja rahastaa turisteja! On kuulemma käyny jo pelkosenniemen pankinjohtajalta kysymässä neuvoja minne sijoittaa turisteilta nyhtämänsä eurot!
Tällaista täällä niemessä!
4,6 milj. ihmistä vuosittain rahdataan tunturiin?
jotain 500000 hlön vuositasolla. Helsinki-vantaa 13,1 milj. vuosittain. Siinäpä vertailukohtaa!
240000 vuosittain.
mutta pitäisi kai olla edes hiven realismiakin!
popmsahtaa niin miten sitten?
kantaa asioihin joista ette ymmärrä enempää kuin sika venäjästä.
vielä sananvapaus ja jos julkisesti esitetään moisia "visioita"eikö ne silloin asetu arvostelun kohteeksi?vai mitä hä!
Jo vain sitä kelpaa suunnitella, sinne vain kaikki rak.oikeus yhdelle grynderille noidan maille. Sitä se teettää kun paikkakunnalle ei ole jääneet,kuin pöljäkheet kaava-asioista päättämään. Kunta vain laajentaa korpitonttialuetta kiimaselässä ja parhaat tonttinsa myynheet rahapulassa. Asemakaavahan tarkoittaa sitä, että Pyhätunturin lähes kaikki tontit on pikapuoliin yksissä käsissä. Aatteleppa ite!
Ei pijä kajehtia pisnesmiehiä!Ne jokka osaa-ne ne vasta rahaa tekkeekin.Haittaakos se ny jos joku jänkämaista ja kiveliöistä ottaa hyvän hinnan?Sehän vain osottaa sitä nerokkuutta!Antakaa rahamiesten pyöriä Pyhällä...sieltä lastut lentää!Vinkiks sille,joka noitat.hanketta kajehtii:Osta sitte kaava-alueelta jänkää ja myy tuplahinnalla eteenpäin niin pääset rahamiesten joukkoon ja kato sitte peilistä,häytätkö pinesmieheltä?Jos et,niin tee lisää kauppoja ja tee niin paljon ku peilistäs näkyy tyytyväisen rahamiehen ilme!!!
Tajuappa sinäkin se tosiasia mitä merkitsee, jos pyhän rakennusoikeus asemakaavalla keskitetään 98% :sesti yhden firman raakamaille? Onko se oikein muille "jänkhän omistajille" Eihän tässä hankkeessa ole tarkoituskaan rakentaa kuin jotain vähäistä, vaan hankkia asemakaava ja alueen kaikki tontit yksiin käsiin! Lisäksi hommassa on mukana erilaisten järjestelyjen kautta kunnan virkamiehiä omine maineen yms. Hanke on hyvä, mutta se torppaa alueen muun luontaista kehittymistä, koska eu-rahat yms. ohjataan valtaosin sinne, vaikkei mitään isompaa rakennettaisikaan. Lisäksi toteutumattomana se sitoo kunnan resurssit vuosiksi yms. kehittämisresurssit haavekuviin. t.tampio
Jos se ilmaraide tarkoittaa sitä, että kun Pelkosenniemen valtuusto ja hallitus hyväksyy maan suurimman asemakaavan Noitatunturi Oy:maille, niin salaiset kravattisonnit päästää tynnyrimäisen pierun Pyhätunturin ilmanalaan. Sitten myyvät Datshoja pikkuhiljaa muutaman vuodessa venäläisille ja raapivat muniansa pelkosenniemeläisten kustannuksella! Kulttuuri ainakin muuttuu! Tämä voisi olla aika realistinenkin visio.
paikkaan jossa pesii töyhtöhippiäinen, se on erittäin harvinainen lintulaji suomessa. Joten hanke taitaa kaatua jo siihen!
P-niemi kehittyy ja tunturit kukoistaa...luontomatkailijat eivät tarvitse tornihoteleja eikä kaava-alueita.Kas näin:Keminsaarille kuten myös muille Vuotoksen alueen maille voidaan rakentaa ilman rakennuslupaa alle 160cm korkuisia rakennelmia,kuten laavuja ym.yöpymispaikkoja ja riukuja luontoystävälliseen kierrätykseen.Mantereelta kapulalossiyhteys ja matkailubusines pelaa ja raha virtaa!Töpinäks Vuotos-liike!