Eli tänään Derrickissä soi diskossa taustalla sellainen biisi , jossa laulettiin suurinpiirtein jotta: hurricane, hurricane, you came to me like a hurricane...Ei ollut mikään ihan tyypillinen diskobiisi, mukana oli mm. melko jykevät kitarat. Laulaja oli melko voimakasääninen nainen. Tuo Derrick on tehty vuonna 1982, joten siinä vähän vinkkiä aikajanasta.
Itken onnesta jos joku tietää. Oli niin hyvä biisi, että pakko haalia jostakin...
Itken onnesta jos joku tietää. Oli niin hyvä biisi, että pakko haalia jostakin...
Vastaukset 10
Vanhimmat
Tää on vaan hullu arvaus.. eihän se oo Led Zeppelin - Love Me Like a Hurricane
jos kuuntelit sanat väärin :D
Olet oikeassa,sen biisin nimi on You Came Like A Hurricane,esittäjän nimi vaan on hukassa.Etsin biisiä omista tiedostoista(sisältää n.10,000 biisiä),mutta mulla ei ole sitä.Mä olen sellanen ihminen,että jos jokin asia jää vaivaamaan,niin mä hoidan asian,vaikka siihen menis pieni ihmiselämä.Eiköhän tähänkin asiaan löydy ratkaisu.T.Tomppa.
kyllä kuulunut kun Derrick sun muut heitti legendaa päälle, joten ihan varma en voi olla. Ei tuo kyllä mielestäni Letukkaa ollut.
Tietyllä tavalla mun tuli tyylillisesti siitä biisistä mieleen 90-luvun eurodance kitaralla ryyditettynä..Ei siis mitään varsinaista diskoa, mutta...tiedättehän.
Ratkaisu siis lähenee. Kiitän ja kummarran vaivannäöstä!
Olikse mies vai nais laulaja??
Kuuloharha.. kun tv:n äänentoisto on mitä on ja päälle puhutaan!
Löytyi taas yksi vaihtoehto.Scorpions:Rock You Like A Hurricane.T.Tomppa.
Googletin jakson nimellä, joka näkyi Yle Areenassa pätkän alussa, yksi googlen linkki sisälsi kappaleet
http://www.youtube.com/watch?v=lAMkT5KxsEQ
Kiiitoooosss.. mahottomasti!
Ei tämä kyllä tosin tarkemmin kuultuna naiselta kuulostanut. TV:stä ohimennen kuultuna vaikutti vähän naismaiselta tuo ääni.
Hemmetin hieno biisi ja on nyt ladattu tuubista koneelle. Kiitoksia kaikille!!!
Olipas mielenkiintoinen hybridi eri tyylejä.