Miltä kakkosesta

kun on isänpäivä ja onnelliset perheet juhlivat keskenään..lapset antavat isukille itse askartelemansa hellyttävät kortit ja lahjat ja vaimo on erityisen rakastava lastensa isälle, syödään hyvin ja on kakkukahvit ja ehkä vieraillaan sukulaisissa. Mukava päivä kaikenkaikkiaan..paitsi ehkä kakkosille?
232054
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

"onnelliset" perheet? ehkä siel äippä ja lapset onnellisia. onko isukki, kun pitää toista naista....

Äänestä
  • No valitettavasti teille ykköset näemme tänäänkin hetki lasten kanssa ja sitten meidän aikamme...joten se siitä.

    Äänestä

  • kyllä kirjoitti:

    No valitettavasti teille ykköset näemme tänäänkin hetki lasten kanssa ja sitten meidän aikamme...joten se siitä.

    just näin. näen sieluni silmin sinne kakkukahveille sen onnellisuuden illuusion ja kulissit..

    Äänestä

  • mikäs sen onnellisempi on kuin mies jolla on kaksi naista? Tietenkin mies, jolla on kolme naista.

    Äänestä

miltä tämä isänpäivä tuntuu kakkosesta..?!
siellä se "meidän mies" availee lastensa tekemiä kortteja, ykkönen ja lapset kantavat herkkuja sänkyyn, viettävät mukavaa aikaa perheen kesken mahdollisesti pappat mukana.

lapsille tuo on ihanaa aikaa!! oppivat nauttimaan juhlapäivistä, ja niin se pitää ollakin.

ykköselle kaikki voi olla ihanaa yhdessäoloa ja onnellisia tuntemuksia, jos ei ole aavistellut miehensä "seikkailuja"...muussa tapauksessa päivä ei ykkösellekään ole kovin ihana.

miehelle päivä on varmasti tärkeä, koska lapset antavat halauksia ja suukkoja, itse tehtyjä lahjoja, hieno asia !!
mutta entä se kaikki muu, mahtaako päivä olla miehelle täyttymystä, katsoa ykköstä silmiin ajatellen samalla toista naista, tuskin se on miehellekään helppoa !! ?? !! ?? !! ??

tämä päivä on VARMASTI ristiriitaisten tunteiden päivä niin toiselle naiselle kuin "hänen miehellekin" !! !!

näin toisena naisena ajatukset käyvät laidasta laitaan, sitä on iloinen miehen puolesta joka saa huomiota lapsiltaan, lahjoja ja niitä halauksia ja suukkoja. (:
sitten taas ajatuksissa käy ne yhteiset hetket, tulee ikävä.
siellä se mies edelleen on perheensä luona, ei ole kyennyt tekemään päätöksiä tulevaisuutensa osalta, jokin pitää häntä kiinni siellä, ehkä juuri ne lapset jotka niitä lahjoja tänään hänelle tuovat !

ristiriitaista !!

kakkosena elo ei ole helppoa, mutta tuskin se on helppoa miehellekään...eikä ykköselle, jos vähääkään aavistaa mitä selän takana tapahtuu.

mutta niin me ihmiset ajaudumme tällaisiin tilanteisiin...kuka sitten mistäkin syystä !

Äänestä
  • olen samalaisessa tilanteessa kuin sinä tunteille ei mitään voi toivon että myös te saatte asiat järjestykseen ja toisenne..

    Äänestä

  • ei ole helppoa, ei. illalla sitten kuuntelemme, kuinka anoppi oli taas inhottava, arvostelemassa lihomisesta ym. ja vaimolle oli oltava mieliksi, ettei vaan loukkaa anoppia.kyllä se "ihana" isänpäivä puretaan sille toiselle naiselle iloineen ja suruineen.

    Äänestä

  • ei ole helppoa ei. illalla sitten kuuntelemme, kuinka anoppi oli taas inhottava, arvostelemassa lihomisesta ym. ja vaimolle oli oltava mieliksi, ettei vaan loukkaa anoppia. kyllä se ihana isänpäivä sille toiselle naiselle puretaan iloineen ja suruineen.

    Äänestä

hen, kylläpä taas pisti suun hymyyn:) Viikolla taas kun miehesi on töissä niin me nautimme yhdessä olosta ja rakastelemme kiihkeästi. Ei siinä kyllä mies jälkikasvustaan huolehtii ja on ylpeä pienokaistensa vahaliitu-korteista ja viettää isänpäivää mielellään. Mut ei se sun kakkukahveistas lämpene!

t. se toinen

Äänestä

tulen juuri oman isäni luota, jonne kokoonnuimme koko sisaruskaarti jälkeläistemme kanssa. Ihan yhden lailla kakkosilla on isiä kuin ykkösilläkin, eikö?

Jokaisen lapsen tulisi saada olla isänsä kanssa isänpäivänä, niin myös rakkaani lapsien, sehän on itsestäänselvyys. Iloitsen kultani kanssa hänen lapsiltaan saamasta huomiosta, on sydäntä lämmittävää nähdä hänen rakkautensa lapsiinsa.

Jo alusta asti on ollut selvää, että vietämme isän- ja äitienpäivän, sekä jouluaaton omien lastemme ja sukumme parissa, muut juhlapäivät voimme juhlia keskenämme.

Äänestä
  • isäsi ajattelisi jos tietäisi sinun huoraavan ukkomiehen kanssa?

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    isäsi ajattelisi jos tietäisi sinun huoraavan ukkomiehen kanssa?

    isäni tietää seurustelustani rakkaani kanssa, jopa hyväksyy sen tietäen syyt miksi näin elämme.

    Mitäköhän oma isäsi ajattelisi jos tietäisi sinun huutelevan huoriksi ihmisiä joita et edes tunne etkä tiedä heidän taustoitaan.

    Äänestä

  • tietysti kirjoitti:

    isäni tietää seurustelustani rakkaani kanssa, jopa hyväksyy sen tietäen syyt miksi näin elämme.

    Mitäköhän oma isäsi ajattelisi jos tietäisi sinun huutelevan huoriksi ihmisiä joita et edes tunne etkä tiedä heidän taustoitaan.

    isäsikin on sitten pitänyt pikkukakkosiaan, kun vaimolta ei ole lohjennut, kun noin hyvin pikkulumppua ymmärtää.

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    isäsikin on sitten pitänyt pikkukakkosiaan, kun vaimolta ei ole lohjennut, kun noin hyvin pikkulumppua ymmärtää.

    kun et anna miehellesi niin toki hakee parempaa =) ja miksi kutsut miestäsi kun käy vieraissa?

    Äänestä

oma isä, jonka päivää juhlistamme. Rakkaani ei ole mun isäni. Hänen lapsensa ovat ansainneet juhlapäivän isänsä kanssa, ei se ole minulta pois.
En perusta elämääni kuvitteluun ja kuvitelmiin kenenkään onnellisista hetkistä, etenkään kun tiedän, mitkä tausta on silläkin näytelmällä. Kysy samaa sitten äitienpäivänä, vastaus varmasti samanlainen.

Äänestä

vietän onnellista isänpäivää kotona mieheni ja lasteni kanssa. Mitä tarkoitit tuolla? Vaikka tuo kakkosnainen ja kakkosmies sanonnat on siinä määrin väärin että ei olla mitenkään kilpailuasemassa aviopuolisoiden kanssa. Pidetään vain hauskaa sillä saralla mitä kotoa ei enää löydy.

Äänestä

Myös ykkösten kannalta voi käydä niin, että isä viettää lastensa kanssa isäinpäivää, mutta ei ykkösensä kanssa. Esim. jos suhde on tuore, on ihan luonnollista, että uutta ystävää ei tuoda heti näytille lasten eteen.

Siispä kyse on todellakin isänpäivästä, ei puolisopäivästä.

Äänestä

joka käyttää kakkosnaista, kysy hei itteltäs hiljaa, en viitsisi edes tuollaista aloitusta kirjoittaa tänne jos tietäisin että omalla ukolla on kakkosnainen, sellainen avioliito ei todellakaan ole onnellinen, petät vaan ittees.

Äänestä

nautinnollisen viikonlopun miesystäväni kanssa. Oma vaimonsa ei antanut mitään, ei soittanut.

Äänestä
  • vaimo jätin miehen,kun oli agressiivinen ja valehteleva!!!ja vietin mukavan vkl:n uuden miehen kanssa=ei tarvi exmiehelle enään soitellakaan,kun löysin(paremman)!!! :)

    Äänestä

En sympatiseeraa pettäjämiehiä enkä heidän rakastettujaan, mutta ihmettelen kuinka paljon katkeruutta sisälläsi onkaan, kun täytyy tällaisella aiheella ilkamoida. Surullinen fiilis suorastaan tulee.

Kuinka moni kakkonen edes haluaa tilanteeseen, jota heistä monet pitävät "perhehelvettinä" eikä suinkaan minään auvoisena onnena? Eivät kaikki tavoittele sitä mitä sinä.

Ja kun tuntuisi oikeasti edes siltä, että olisit asemaasi tyytyväinen. Eipä vaan kuulosta uskottavalta, jos täytyy väkisin yrittää saada rakastajattarille huono fiilis, mikä selvästi oli viestisi tavoite.

Loppujen lopuksi tuntuu, että viestisi oli enemmän itsesi vakuuttelua. Pieni trikki, millä saa itsensä yhä uskomaan, että kaikki on loppujen lopuksi kuitenkin hyvin. Vaikka joku ajatusmaailman komeroon lukittu minänsirpale kolostaan huutaisi, että on väärin joutua edes vertailemaan omaa tilanneettaan johonkin toiseen naiseen, jonka ei edes pitäisi olla suhteessa mieheen.

Äänestä

Kiitos kysymästä, oli ihan kivaa. Oli mukavaa olla kotona oman miehen ja lasten kanssa. Lapset toivottivat isälleen hyvää isänpäivää, minä soitin omalle isälleni. Eipä se eronnut muista päivistä, jolloin emme ehdi tavata.

Salarakkaallani oli hiukan haikeaa, kun isänsä kuoli keväällä ja tämä oli ensimmäinen isänpäivä, kun eivät käyneet pappaa tervehtimässä. Muuten heilläkin meni mukavasti.

Äänestä
  • Kiitos kysymystä! Oikein ihanasti meni minunkin Isänpäivä! Vietimme sen oman isäni luona perinteisesti. Murkkuikäiset lapseni olivat oman isänsä kanssa,ex-mieheni kanssa syömässä ja Isänpäivää viettämässä lauantaina. Ja eilen sitten pappansa eli oman isäni luona. Siellä oli myös veljeni perhe ja hyvät oli tarjoomiset kakkukahvineen,oikein mukava ja tunnelmallinen Isänpäivä perinteisin menoin. Ja niin....oma Kultani vietti Isänpäivänsä tietenkin oman perheensä parissa. Tänään sitten saimmekin jo nauttia toistemme seurasta...ja ihosta iholla...

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tuntuu tänään.. kirjoitti:

kun on isänpäivä ja onnelliset perheet juhlivat keskenään..lapset antavat isukille itse askartelemansa hellyttävät kortit ja lahjat ja vaimo on erityisen rakastava lastensa isälle, syödään hyvin ja on kakkukahvit ja ehkä vieraillaan sukulaisissa. Mukava päivä kaikenkaikkiaan..paitsi ehkä kakkosille?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu