Iltaa, olen 20-vuotias mies ja tarvitsen ihonhoitoneuvoja.
Näin syksyn ja talven tullessa ihoni alkaa hieman kuivahtamaan ja näyttää muutenkin huonolta. Mainittavia ongelmia on päältänäkyvä väsymys, eli iho harmahtaa vähän - ei energinen, välillä kevyehkö punoitus ilmankin pakkasta sekä lievä kuivuminen. Olen siis päättänyt hankkia ihon avuksi jotain muutakin kuin tähän asti käytettyä pelkkää vettä.
Ongelma tämmöisten tuotteiden hankinnassa on se, että ihoni on jossain määrin helposti ärsyyntyvä tai kuiva?, en tiedä termiä. Olen joskus käyttänyt joitakin satunnaisia kosteusvoiteita, mutta ne ärsyttivät ihoa ja aiheuttivat kuivumista ja punoitusta. Muistan myös eräänlaisen tuubin jonka oli tarkoitus "herättää" iho jollakin konsteilla mutta seuraus oli sama kuin edellä mainituilla tuotteilla. Myös Seba Med puhdistusvaahtoa koetin finneihin vuosi muutama taaksepäin; tuote alkoi muutaman viikon käytön jälkeen aiheuttamaan RAJUA punoitusta, kuivumista ja jopa polttelua. Mainitaan nyt vielä jonkunlainen mineraalikuorintapesuaine?, en muista tarkkaan mitä se oli, mutta sama ongelma vain seurasi. En siis koskaan tavannut tuotetta josta ei olisi enemmän haittaa kuin hyötyä.
En tiedä onko tiedosta hyötyä, tuskinpa, mutta urheilen paljon. Käyn siis joka päivä suihkussa, joka ei ihon kuivumisen suhteen ainakaan auta. Syön yleensä terveellisesti joten ongelman juuren ei pitäisi olla siellä.
Tarvitsisin nyt neuvoja jonkun potentiaalisesti sopivan tuotteen/ihonhoitosetin hankkimiseen. Tietysti hankinnan helppous ja hinta ovat plussaa! Tarkkailen tätä ketjua aina kuin kerkeän, toivottavasti tulee hyviä vastauksia. Kiitoksia etukäteen!
Terve, neuvoa hakemassa
4
1336
Vastaukset
- ---
Ilman että näkisin ihoasi, on vakea sanoa asiaasta mitään. Kannattaa uskaltautua käymään kosmetologilla tai muulla ihonhoidon ammattilaisella, vaikka ne paikat eivät usein olekaan miesten mieleen. Oikea ammattilainen osaa ihon nähdessään kertoa paljon paremmin kuin netissä pyörivät ihonhoidon"ammattilaiset".
itselläni on myös erittäin kuiva iho ja kysyin vinkkejä ystäväni siskolta joka on ammatiltaan kosmetologi. Neuvot auttoivat todella ja eron huomaa. Talvi ei ole enää lainkaan niin tuskallinen, sillä herkkä ihoni halkeili helposti ja jouduin käyttämään apteekin kalliita lääkevoiteita. Minulle suositeltiin ihon säännöllistä mikrokuorintaa, kasvoja kosteuttavaa ja puhdistavaa naamiota ja laadukkaita kosteusvoiteita. Lisäksi vaihdoin meikkini mineraalimeikkeihin, mutta sinä tuskin meikkiä käytät. Ihonhoitotuotteissa kannattaa kuitenkin varoa sisältöä. Ammattilainen osaa kertoa mitkä tuotteet sisältävät vähemmän ärsyttäviä ainesosia. - jannu.
Minullakin on kasvoissa iho-ongelmia. Erityisesti otsassa, kulmakarvojen tasalla sekä hiusrajassa.
Noissa mainitsemissani kohdissa on finnejä ja mustapäitä. Puhdistan kasvoni vedellä päivittäin, ainakin kolmesti. Olen käyttänyt Clearasilin kasvovesiä ja finnivoiteita, mutta ne eivät auta. Lisäksi minulla on Nivea for menin kasvovoidetta, mutta sen käytön jälkeen tuntuu että kasvoille tulee lisää näppyjä. En nyt oikein osaa itse sanoa, onko minulla kuiva vai liian rasvainen iho. Kasvoja ei nipistele eikä kutise eikä iho halkeile, joten varmaan rasvaisen puolelle menee.
Nämä ongelmat ovat nyt kuluneen vuoden aikana ilmenneet. Aiemmin ei ollut näin runsaita epäpuhtauksia kasvoilla. Välillä näyttää sille, että olisi murkkuikä tulossa takaisin ;) Ikää kuitenkin on 25. - Ehkäpäs
Kannattaa vierailla kunnon liikkeissä tai sitten juurikin kosmetologilla. Myyjillä on tietoa tuotteista ja osaavat neuvoa oikean valinnassa. Kunnon paikoista saa usein myös näytteitä, jotta voi testata sopivuutta itselleen ennen kuin lähtee ostamaan isoa purkkia. Itse ainakin olen saanut hyvin apua mm. Emotion-liikkeissä. :)
- tucca
Joskus kosmetologienkin joukosta löytyy niitä jotka yrittävät saada vain tuotteensa kaupaksi ja tarjoavat turhan rajuja käsittelyjä iholle.
Toki ammattitaitoistakin väkeä löytyy, en minä sillä.
Jos ihan kaupassa käynnillä haluaa selvitä niin ehdottaisin aloittajalle Erisan puhdistusgeeliä, sellaisessa vihreässä tuubissa olevaa. On todella helläväraista kasvojen puhdistuksessa. Samalta sarjalta osta kosteuttava kasvovoide. Jos kuorintaa kaipaat niin sekoittele vaikka puhdistusgeeliin kauraryynejä tms. ja sivele iholle pyörivin liikkein pesun yhteydessä.
Kaikenlaiset esim. Lorealin tarjoamat miesten voiteet sisältävät huomattavan paljon erilaisia ihoa ärsyttäviä aineita ja tukkivia mineraaliöljyjä ja silikoneja. Edellä mainittujen Erisan tuotteiden lisäksi marketista löytyy paljon parempia tuotteita esim. Lactoline. Apteekin puolella on myös mutta sielläkin pitää osata valita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin kun katsoit salaa ja
Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku645110Katu täyttyy...
Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt362319- 2562303
Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."
No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti662277Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä191494Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"
Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm2191428Taas joku junan alle
Piltolan tasoristeyksessä: https://www.tilannehuone.fi/ Uutinen Iltalehdessä, Iltasanomissa, MTV:llä, Ylellä jne. Jossai49998- 89986
- 66917
Harmittaa...Lampsiinjoen sillat
Tulva vei toisen ja toinenkin hajosi. Mielellään korjaisin molemmat, mutta ei ole resursseja siihen hommaan. Ikää jo 72v12909