Apua! Minusta tuntuu että vaikka tekisin mitä niin lihon ja lihon. Yritän syödä terveellisesti, mutta sitten joskus se vain lipsahtaa makean puoleen. Nyt olen kieltänyt itseltäni kokonaan makean ja rasvan käytön. Mutta paino pysyy silti korkealla. Liikun matkat kävellen(ei autoa/ajokorttia), ja yritän käydä kävelyllä ainakun aikaa jää ilta-askareilta. Voisiko joku kertoa minulle onko olemassa ihan kotikonsteja millä saisi liikakiloja pois ja vartaloa kiinteämmäksi???
painoa vain tulee
minna
61423
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mitä sinä yleensä syöt?
Oletko tietoinen siitä tosiasiasta, että jos ei syö niin painokaan ei laske.
Ihminen tarvitsee MONIPUOLISTA ravintoa. Siihen sisältyy myös rasva.
Rasva on keholle välttämätön rakennusaine. Polttaaksesi kehon rasvavarastoja sinun täytyy myös syödä rasvaa.
Kiitos vastauksista... tarkoitukseni oli aiemmin kirjoittaa että käytän rasvaa, mutta olen vähentänyt sen käyttö ja siirtyny ns. kevyempiin rasvoihin. Syön monipuolissesti. Koulussa on monipuolinen valikoima ruokiin. Ja olen vähentänyt liikojen "välipalojen" syöntiä. Syön paljon enemmän hedelmiä ja vihanneksia.
Merkkaa yhdenpäivän ajan (tai parempi vielä viikon ajan) kaikki ylös mitä syöt Huom KAIKKI!!!
ja laske paljonko todellisuudessa ne sisältävät energiaa. Vertaa sitten arvoa siihen mitä kehosi käyttää energiaa vuorokaudessa (siihen löytyy netistä laskureita) vaje saisi olla korkeintaan 500 Kcal jotta laihtuminen olisi sopivaa tahtia eikä tietenkään yhtään liikaa. energiaa tulee yllättävän paljon jostain ruoka-aineista mistä ei uskoisi.
Vähennä sokerin lisäksi suurienergisiä hiilihydraattilähteitä. Eli vähennä perunaa, pastaa, riisiä ja lisää tilalle kuitupitoisia juttuja ja vihanneksia. Äläkä myöskään syö mitään hedelmävälipaloja.
Älä vähennä lihan syöntiä äläkä hyviä rasvoja! Rasva ja proteiini hidastavat verensokerin heilahteluja ja täten myös vähentävät makeanhimoa ja pitävät vireystilaa yllä.
Oot varmaan katsonutkin, mutta varmistapa ettei
käyttämäsi "kevytrasva" sisällä miljoonaa
kalorii ja rasvaa siltikin hirveesti. Ihmettelen
esim. jotain Keijuja ja muita, niissä on
rasvaa 40-80 % että mikä kevyt se on? Ja jossain
kevytrasvassa oli ENEMPI KALORIA KUN VOISSA.
Ja silti noi kevytjutut yleensä on aika pahan
makusia ja epäluonnollisia= epäterveellisiä
valmistusaineita.
Mä syön kevyt-sulatejuustoo, on 9 prosenttista.
Kevyempiäkin on mutta ei mee alas, makukin vähän
ratkasee.
Jugurtissa on muuten tosi paljon kaloria kans.