Meidän lähistöllä on perheessä aupair. Hän tekee päivitäin 12h töitä. joskus vielä koko viikonlopun, kun vanhemmat ovat reissussa. palkka on 60e viikossa. viikonlopuista ei saa extraa. Tuntuu aika hurjalta! Päivittäin hoitaa kolmea lasta, siivoaa, kokkaa, etc. Tuntuu hassulta, miten jotku ihan oikeasti kertaa pitää aupairiaan ihan kotiorjana:-S
Aupair - orjatyöläinen?
kummissaan olen
5974
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Siis onko tämä Suomessa?? Tuosta on aivan välittömästi ilmoitettava viranomaisille. Jos ei au pair itse Suomen käytäntöä tuntemattomana uskalla, niin häntä pitää tukea ja auttaa asiassa.
Suomeen tulevia au paireja koskevat mm. seuraavat säännöt, joita perhe sitoutuu noudattamaan:
- Au pairilla voi teettää kevyttä kodinhoitotyötä enintään 30 tuntia viikossa ja viisi tuntia päivässä.
- Hänellä on oikeus vähintään yhteen kokonaiseen vapaapäivään viikossa.
- Kuukausittain vapaapäivistä ainakin yhden tulee olla sunnuntai.
- Lisäksi au pairille tulee antaa riittävästi aikaa osallistua kielikursseille (kielikurssi on perheen maksettava)
- isäntäperhe tarjoaa ilmaisen asumisen ja ateriat sekä maksaa vähintään 252 euron suuruisen nettokorvauksen kuukausittain
Jos au pairin työmäärä on suurempi, hänet katsotaan työntekijäksi. Tällöin hänen on haettava työntekijän oleskelulupaa, hänelle on maksettava työntekijälle kuuluva korvaus työstään ja hänestä on maksettava työnantajamaksut.
Kyseinen perhe, joka hyväksikäyttää systeemiä törkeästi, on saatava välittömästi vastuuseen!
Taas yksi perhe monien joukossa, joille au pair on vaan halpaa työvoimaa. Eivät todellakaan ainoita maailmassa. Jännä ettei au pair itse ole pakannut kamojaan. Oletko tutustunut au pairiin? Koeta rohkaista häntä toimimaan itse, tuollaiseen perheeseen ei ole mitään järkeä jäädä.
Suomessa tämä tyttö. yritin kysellä, että kai nyt saa jotain extraa kun tekee yötä päivää töitä. sanoi, että perhe ostaa hänelle erikoisruokia välillä ja kun menevät yhdessä jonnekin, niin maksavat hänen osuutensa. mikä nyt kai kuuluu ihan hyviin tapoihinkin.
Ihan ihmettelen, miten jaksaa tehdä tuota hommaa. kai se perhe on sitten tosi mukava.
Tuohona ihan suomeksi sanottuna sikamaista, ihmisen hyväksi käyttämistä ja millä taskurahalla! Kuulostaa todella julmalta, kuinka joku voi teettää au-pairilla tuollaisen määrän työtä tuollaisella pienellä summalla. Huh huh!
Toivottavasti joku rohkenee ilmoittaa asiasta eteenpäin!?
Soita mol euresneuvojalle ja kerro tapaus. Tuollaiset ihmiset eivät koskaan saisi lupaa ottaa au-pairia.
Laitonta, aivan yksinkertaisesti.
Työsopimusta ei tarvitse tuossa tilanteessa noudattaa koska se on laiton au pair lainsäädännön mukaan.