jään YT-neuvotteiluden myötä työttömäksi tuotannollisista ja taloudellista syistä valtion virasta.
Ansiosidonnainen päivärahani on noin 1000€ - verot. Olen 30 vuota ollut valtiolla enkä todella tiedä miten tulen toimeen vanhuuden päivillä, koska en vielä kuitenkaan pääse eläkkeelle eikä näin "vanhoja" oteta töihin (yritetty on hakea monesta paikasta)
Apua millähän elän vanhuuteni. sossukaan ei taida paljon apuja tarjota. Kuka tietää mistä pääkaupunkiseudulta saa ruoka apuja?
Ansiosidonnainen päivärahani on noin 1000€ - verot. Olen 30 vuota ollut valtiolla enkä todella tiedä miten tulen toimeen vanhuuden päivillä, koska en vielä kuitenkaan pääse eläkkeelle eikä näin "vanhoja" oteta töihin (yritetty on hakea monesta paikasta)
Apua millähän elän vanhuuteni. sossukaan ei taida paljon apuja tarjota. Kuka tietää mistä pääkaupunkiseudulta saa ruoka apuja?
Vastaukset 33
Vanhimmat
Seurakunnalta kannattaa kysyä ruoka-apua.
Tässä linkkejä
Jos Helsingissä asut niin
Helsin työttömien yhdistyksessä kannattaa käydä, halpa ateria siellä.
http://www.hety.fi/ruokailu.htm
http://www.vunet.org/cgi/viewarticle.pl?article=tiedotteet/pub_artikkeli291.txt
Nyt sä oot syrjätynyt, asunnoton, alkoholisti, vanki, ja työtön... kohta pitkaikaistyötön, ongelmainen vammainen. Typ kunnossa.
Sulla ei ole mitään oikeuksia. Sinua saa nimitellä. Sua saa pompotella.
Olet työtön paskiainen.
Voit uutisista kuulla ja lehdistä lukea, miten vaikeaa sun syrjäytyminen on.
Olet työttömyyden syvintä kovaa ydintä.
Propaganda on voimakasta. Kuulut ryhmään, jota saa haukkua julkisesti.
Syy on työttömässä, vain ja ainoastaan !
Mutta silti, älä usko uutisia äläkä hallitusta !!!!
Valheen ja ahneuden politiikka on voimassa. Ahneet ei halua jakaa työtä ja tuloa. Syy työttmyyteen on työttmässä nääs !!!!
olipa sulla mielipide!!!!!!!!! en ole alkoholisti enkä aio tulla (ei oo rahaa kuppien ostoon enkä haluakaan)
sinä ystäväni voit vastailla v.....ttumaisia vastauksia johonkin muuhuin ryhmään.
Häh..? en ole asunnoton en alkoholisti, olen 16v tehnyt toimistotöitä. Nyt ko. valtion virasto halusi henkilöstönsä nuorennusleikkaukseen.
Jos sinulla ei ole järkeviä kommentteija . ÄLÄ LYÖ LYÖTYÄ kiitos.
Missä on empatia , ymmärrys yms, jos kaikki yhtä tylyjä kuin sinä mihin ollaan menossa?
Tuo toisen ihmisen vastaus oli sarkasmia ei solvausta.
Kauheaa sanoa, mutta ymmärrät itse tuon sarkasmin jonkin ajan kuluttua. Nuo vewrtaukset alkoholistiin sun muuta ovat jatkoa aiemmin täällä käytyyn keskustellun siitä miten kaikki työttömät julkisessa puheessa laitetaan samaan kategoriaan kuin alkoholistit ja syrjäytyneet. Kuva työttömästä on tämä. Lisäksi työvoimatoimistossa aletaan kohtelemaan kuin idioottia vaikka olisit kuinka ollut pätevä omassa työssäsi. Et ole yksin ongelmiesi kanssa, mutta tuohon alkuun kuulu tuo järkytys ja oivallus kuinka mieletöntä tämä on.
Sinun kannattaa henkisesti varautua huonoon kohteluun ja älyttömiin työllistämis yrityksiin. Tuo ironia on keino selvitä.
Jännää, että sinäkin laitat esim. alkoholistit ja syrjäytyneet samaan kategoriaan.
Yhtä hyvin voisin sanoa, että alkoholistit laitetaan samaan kategoriaan työttömien ja syrjäytyneiden kanssa.
Tässä ei ole arvolatausta vaan sitä, että ensisijaisesti työtön on työtön.
Työelämässä on alkoholisteja joita auttaa esim myllyhoito..työttömänä on alkoholisteja joita auttaa myös samapaikka.
Syrjäytynyt? Sekin on vaikea sana, ketä on syrjäytynyt? Nämä menevät lomittain ja limittäin. Mutta tehdään vääryyttä suurelle osalle työttömiä jotka eivät ole alkoholisteja eivätkä syrjäytyneet.(.elikkä ovat sosiaallisesti kykeneviä toimimaan)kun työttömyyttä yritetään ratkaista väärin keinoin esim tukityöllistäminen.
Laitan heidät työnsaantia ajatellen samaan kategoriaan sillä kummatkin ihmisryhmät tarvitsevat ensin muuta apua ennen työllistymistä.
Mutta esim.alkoholisteja on paljonkin työelämässä.
Myllyhoito auttaa hyvin alkoholismiin oli holisti sitten töissä tai ei.
Työtön jolla ainoa ongelma on työttömyys ei tarvitse näitä apuaja, hän tarvitsee vain töitä.
Siksi on naurettavaa kun vuosiakin vastuullisena pidetty ja eri osaamisia omaava työttömäksi joutunut passitetaan kurssille josta ei ole mitään hyötyä hänelle. Työtön voi olla taitavampi kuin työvoimatoimiston virkailija ja silti häntä kohdellaan kuin ongelmaista.
Holisti on hiukkasen eri juttu kuin alkoholisti.
Oikeasti syrjäytyneitä ovat hallituspuolueiden ministerit ja kansanedustajat köyhemmän kansanosan arjesta. Samoin elinkeinoelämän ja suuryritysten johtajat. Elikkä kuvittelevat, että jengi vain laiskuuttaan on työttömänä ja kaipaa sitä kannustusta.
Miksi rikkaita kannustaa työntekoon raha ja köyhiä se, että viedään rahat pois?
jep, olipa hyvin sanottu!
Työttömiä käytetään hyväksi, jos työtä tarjotaan palkka on minimaalisen pieni, josta ei hyödy kuin uusi työnantaja saatuaan puoli ilmaisen työntekijän!
minäkin olen ollut kyykyssä huonoista polvista huolimatta pitkän aikaa.
Enää en jaksa iloita mistään - paitsi jos joku pitkäaikaistyötön jossain ruuhkassa vahingossa saisi temmaistuksi Pekkariselta peruukin ja toinen syrjäytynyt työelämävalmennuksessa oleva puolestaan saisi siitä nasevan kuvan ja vielä jos se kuva voittaisi Vuoden lehtikuva -tittelin.
Silloin minä innosta pakahtuen voisin jo lähteä työelämäkokeiluun.
Mutta taidan pudota taas kerran haavemailmasta karuun arkeen ja siispä alan kiikkustuolissa avata ääntäni tällä lempivirrellä.
Laitan mukaan sanat ja nuotit myös muille murheen alhossa räytyville, etenkin TYP:n hellässä huomassa vaeltaville.
http://evl.fi/Virsikirja.nsf/pudotusvalikko/555?OpenDocument
Olet sentään saanut olla 30 vuotta suht turvatun tuntuisessa työsuhteessa. Entäpä sellaiset, jotka eivät koskaan ole työllistyneet vakinaisisiin työsuhteisiin? Sinulla on sentään hyvin asiat.
Itsekin olen jäänyt valtiolta työttömäksi jo muutama vuosi sitten. Saman verran suunnilleen oli työvuosia ja palkkakin oli ilmeisesti suunnilleen sama, koska työttömyyskorvaukseni oli samaa luokkaa. On tässä selvitty. On pitänyt vain opetella elämään suu säkkiä myöten. Kyllä sen oppii.
Jos oikein pahasti käy, niin leipäjonoja on Helsinginkadulla Hurstin toimesta, seurakunnalla on Myllypurossa ja taitaa pelastusarmeijakin jakaa Kallion kirkon tuntumassa.
*Olet sentään saanut olla 30 vuotta suht turvatun tuntuisessa työsuhteessa. Entäpä sellaiset, jotka eivät koskaan ole työllistyneet vakinaisisiin työsuhteisiin? Tai entäpä he, jotka joutuvat tulemaan toimeen työmarkkinatuella, siis n. 400 e/kk. Sinulla on sentään hyvin asiat.
Itsekin olen jäänyt valtiolta työttömäksi jo muutama vuosi sitten. Saman verran suunnilleen oli työvuosia ja palkkakin oli ilmeisesti suunnilleen sama, koska työttömyyskorvaukseni oli samaa luokkaa. On tässä selvitty. On pitänyt vain opetella elämään suu säkkiä myöten. Kyllä sen oppii.
Jos oikein pahasti käy, niin leipäjonoja on Helsinginkadulla Hurstin toimesta, seurakunnalla on Myllypurossa ja taitaa pelastusarmeijakin jakaa Kallion kirkon tuntumassa.
Olisit menny oikeisiin töihin aikoinaan.
kaaleppi nyt käy sen nelosluokan loppuun eka yrittämällä ja tulee sitten huutelemaan
(kolmosluokka kaalepilta meni läpi loistavasti neljännellä yrityksellä!)
niin mitä ne "oikeat" työt on, ojankaivuu vai? Olen todella tehnyt TYÖTÄ ikäni. Mut se on loppu ja opettelen maahanmuuttajien tavoille!
Jos olet noin monta vuotta ehtinyt olla töissä, niin saathan jo jonkinmoisen työeläkkeen sitten vanhuutesi päivinä. Ei sitä työttömyys pois vie (jollei Sata-komitea tätäkin asiaa keksi muuttaa, meitä kannustaakseen). Ja joo, se työeläkkeesi on luultavasti niin hyvä, että sossusta et saa mitään. Sossun rahat on tarkoitettu oikeasti köyhille.
eläkkeelle en vielä pääse ja kun joskus pääsen kävin laskettamassa, on jopa 920€/kk jos joudun olemaan ansisidonnaisilla lisäpäivillä eläkkeeseen saakka!!!
No et niin pääse vielä, mutta sitten aikanaan! Sentään on toivoa vauraammista päivistä sitten kun pääset eläkkeelle. Mulla vähän heikommin: ansiosidonnainen tuo sama kuin sinulla, työvuosia huomattavasti vähemmän takana. Työttömänä olen ollut aikaisemminkin. Nyt ikää yli 40, taitaa olla vaikea enää päästä töihin.
Eiköhän homma järjesty niin, että alat vähitellen tutustua muihin köyhiin, viimeistään siinä vaiheessa, kun putoat peruspäivärahalle. Yhdessä löydetään kyllä konsteja sinnitellä, ja autetaan toisiamme. Tuttavapiirisi muuttuu, kun et enää voi osallistua nykyisten kavereittesi harrastuksiin (ovat liian kalliita sinulle), mutta uusia tulee tilalle. Tärkeintä on, että on suunnilleen samassa elämäntilanteessa olevaa seuraa.
Nythän se jo lehdessäkin uutisoidaan, että kansa jakautuu kolmeen osaan: Isoja pääomatuloja nauttivat superrikkaat, kohtalaisia työtuloja saavat, ja sitten työttömät, pienipalkkaista pätkähommaa tekevät, köyhimmät eläkeläiset. Kuulut jatkossa tähän kolmanteen kastiin. Kyllä me yhdessä jotenkin pärjätään. Ei Suomessa nälkään kuolla paitsi vanhainkodissa, jossa ei ole tarpeeksi henkilökuntaa syöttää potilaita.
Tuohan on ihan hyvä eläke. Jos asut kohtuuhintaisessa vuokra-asunnossa, saat vielä asumistukea siihen lisäksi. Jos omistusasunnossa, niin kyllähän tuosta vastikkeen maksaa, ja jää silti vielä paljon enemmän käteen kuin peruspäiväraha. Eihän kaikki vasten tahtoaan osapäivä- tai pätkäduunarit saa palkkaakaan tuon enempää.
Ja voihan olla, että tässä vielä mennään lähemmäs Jenkkilän meininkiä, eli eläkeläisetkin tekevät jotain pientä työtä. Kaupoissa pakkaavat ostoksia kasseihin tms. Eli ehkä on mahdollisuus lisätuloihin.
niin, voit olla oikeassa että pohjalle mennään ja lujaa. tarkoitin lähinnä väliinputoamisella etten vilä pääse eläkkeelle iän suhteen ja uuden työn löytäminen hankalaa tässä iässä, mutta periksi en vielä anna.
tavataan työttömien kahvilassa hyvä vinkki tuo ensimmäisen vastaus.
ai hyvä -verot vuokra 500€, niin mitä jää käteen ? tyhjä kämmen ja ruoka jonotus kivenlahden kirkolla.
jo nyt eläkeläiset voi (pakko)tehdä työtä, koska eläkkeet pienet ei riitä elämiseen.
Minimitoimeentulotuen verran jää joka tapauksessa, ja senhän on laskettu riittävän elämiseen. Eläkkeellä kun sitten olet, niin ei ole edes sitä vaaraa, että toimeentulotukea pienennetään sillä perusteella, että sinun tulkitaan kieltäytyneen työvoimapoliittisesta toimenpiteestä.
Mutta tsekkaa nyt ainakin mahdollisuutesi saada asumistukea.
olet ehtinyt työssä olo vuosina kerätä kuitenkin mukavuutta ympärillesi, on huonekalut sun muut.
On ihmisiä joilla ei varaa edes kunnon huonekaluihin kun ovat kokoajan eläneet köyhinä.
Sinusta tuntuu nyt ihmeelliseltä miten joku voi elää noilla tuloilla, mutta samalla elää täällä moni ja vähemmälläkin huonommassa tilanteessa.
Ja sitten vielä haukutaan yhteiskunnan tuilla leveästi eläviä, hah.
niin olen tehnyt ikäni pienellä palkalla töitä, elättänyt itseni kasvattanut lapseni. En ole yhteiskunnalta saanut apua mistään avustuksista.
Tuntuu kohtuuttomalta vanhuudessa jonottaa leipäjonoissa. Sekö on elämän tarkoitus? En ole ryypännyt tiliäni tai muuten tuhlannut koskaan ei ole ollut varaa.
Juuri sinun kaltaisiasi tavallisia ihmisiä on helppo vedättää ja kiusata.
Vastaavsti "johtajat" saa kultaisia kädenpuristuksia ja miljoona-eläkkeitä !
Jopa afrikasta tänne tuotu pakolainen elää paremmin, kuin suomen kantaväestön työtön !!
( - saa ilmaisen asunnon, tulot, kotoutuksen, kotoutumisrahaa, koulutuksen, ei työt vaiovaa vapaa-aikaa ja kaikki tämä verovaroin. Suuret perheet elätetään myös,, jne )
Alimmassa kastissa on siis suomeen veroja ikänsä maksanut tavallinen suomen työläinen !!!
Ahneet ja etuoikeutetut ahnehtii ja ei jaa työtä ja tuloa.
Riisto rehoittaa.
Kokoomus-kepu-rkp-vihreät syö lautaseltasi !
--- Ketä äänestit ???
En äänestänyt ketään porvaria enkä ole ikinä äänestänyt enkä tule äänestämään. Katainen ja Vanhanen voisivat vaikka muuttaa somaliaan aina tulee huono olo kun pärstät telkkarissa rkp läisistä puhumattakaan.
Jos sulla ei ole velkoja (kuten ei kai ole, jos vuokralla asut), niin miten sinä sinne leipäjonoon joutuisit? Jos vuokra on kohtuullinen saat asumistukea, ja loput rahat sossusta. Kyllä niillä jotenkin elää.
Yleinen harhaluulo on, että sossusta sitä rahaa saa, kun kehtaa pyytää.
Näinhän ei ole. Siksi usein saa lukea lehdestä, kun entiset hyväosaiset joutuvat nöyrtymään sossun asiakkaiksi ja sitten kuullessaan, että rahaa ei niin vaan putoilekaan, alkavat heilutella nyrkkejä ja rautatavaraa.
Sossussa on mm. vuokramenojen katto, jonka ylittävä osuus jää "omavastuuksi".
Kyllä niillä sossutuilla saattoi joskus 10 vuotta sitten vielä jotenkin elää, mutta ei enää tänään.
Kuten edellä totesin, niin työttömyyskorvaukseni oli suunnilleen samaa luokkaa kuin sinullakin, ketjun aloittaja.
Eläkkeeni sen sijaan on pienempi, sillä opiskelin vasta vanhemmalla iällä itselleni ammatin ja siksi työaikainen tuloni on ilmeisesti ollut pienempi kuin sinulla viimeisten vuosien palkkaa lukuunottamatta.
Silti en ole hakenut toimeentulotukea. En olisi sitä saanut, mutta olen niukasti kuluttamalla tullut toimeen ilmankin.
En ole käynyt leipäjonoissa, sillä mielestäni sinne oikeutettuja ovat vain todella tarpeessa olevat.
Työeläkkeesi on sitä luokkaa, että tulet saamaan lisäksi kansaneläkettä. Sen lisäksi eläkkeensaajan asumistuki on yleistä asumistukea edullisempi.
Tulet siis pärjäämään mainiosti, jos niin haluat.
Minä olen huolissani heistä, jotka joutuvat tulemaan toimeen työmarkkinatuen tai toimeentulotuen varassa ja joita kyykytetään monin tavoin yhteiskunnan toimesta. Heillä on todellinen hätä ja heitä riittää. Tulevaisuudessa yhä enemmän.
Aikaisemman työni vuoksi tiedän kyykytettyjen tilanteen erittäin hyvin. Siihen nähden minä ja sinä olemme todella etuoikeutetussa asemassa. Ainakin toistaiseksi.
Asiakkaana tiedän oikein hyvin, ettei sossusta miten paljon tahansa saa, samoin nuo vuokramenojen katot.
Tässä on siis kyseessä henkilö, jonka eläke brutto 920 €/kk. Siitä verot olisko satanen, jää 820€. Vuokra 500, ei tietoa asunnon koosta ja varustetasosta ym. siis vaikea arvioida kohtuullisuutta, mutta asumistukea silti tulee ehkä muutama satanen. Jonkin verran vuokraa jäänee silti itse maksettavaksi, sanotaan 200 €. Nyt on vielä rahaa jäljellä ruhtinaalliset 620 €/kk kaikkeen muuhun kulutukseen, siis enemmän kuin vaikka mulle jää vuokran jälkeen, eikä mitään asiaa sossuun.
Mutta sitten: kun kyseessä on eläkeläinen, rupeaa jo terveys reistaamaan. Hyvin tulee lääkekuluja reilu satanen kuussa. Siihen päälle kun pitää vaikka ostaa joku rollaattori tai suuhun osaproteesi, niin sittenpä sitä sossua jo tarvitaan. Ja kyllä sieltä jotain tuollaista oikeasti tarpeellista voi saadakin.
suomen rauhanturvauksen pääpaino siirretään afrikkaan !
Kotimaassa kaikki on niin hyvin, että voidaan siis suunnata varat afrikkaan ja sen sotiin !
Hyvä kokoomus ! hyvä !
ja rkp tuo lisää maahanmuutajia, niin vähemmistöt lisääntyy, hyvä hyvä !
Kyllä se tästä !!!