Epilaattori / ladyshave

Olen ajatellut hankkia jonkun koneen millä poistaa ihokarvat helposti... Kannattaako kerralla satsata kunnon koneeseen, millä on vähän hintaakin vai onko sellainen halpa versio myös ihan asiallinen?
42828
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Epilaattorin ja ladyshaven välillä on toiminnassa eroa. Epilaattori poistaa karvat juurineen ja uusi karva kasvaa näkyviin vasta myöhemmin ja alussa ohuempana. Ladyshave leikkaa karvan poikki ihon pintaa pitkin ja sänki tuntuu jopa jo seuraavana päivänä. Se on jäykän tuntuista, koska karva kasvaa heti paksuna.

Ladyshavet ovat keskimäärin halvempia, mutta epilaattoreitakin löytyy kohtuuhintaisina. Ei kannata ostaa kallista epilaattoria jonka hintaa nostaa kasa lisävarusteita (joita ei ehkä koskaan käytä). Epilaattoreita löytyy myös alle viidenkympin kun etsii. Laite on yleensä yhtä laadukas kuin nuo kalliit paketit, koska peruskone on sama.

Käytän mieluummin epilaattoria, ladyshavea en käytä koskaan. Jos tarvitsee ajelua, käytän höylää.

Äänestä
  • Paljonko epilaattorilla ajaminen sattuu?? Olen kuullut jostain että se sattuu vietävästi ja jostain, että ei lähes ollenkaan. Mikä on totta? Entä kuuluuko kainaloita epiloitaessa jotain lisävarustetta? Toivon vastauksia, kiitos paljon!!

    Äänestä

  • tarvitsee tietoa kirjoitti:

    Paljonko epilaattorilla ajaminen sattuu?? Olen kuullut jostain että se sattuu vietävästi ja jostain, että ei lähes ollenkaan. Mikä on totta? Entä kuuluuko kainaloita epiloitaessa jotain lisävarustetta? Toivon vastauksia, kiitos paljon!!

    mutta riippuu niin paljon paikasta ja omasta kipukynnyksestä. Alussa kun karvoja on paljon ja ne ovat paksuja, epilointi voi sattua paljonkin. Kun epilointia jatkaa säännöllisesti, karvoitus heikkenee ja kipu vähenee. Kun aloitin kainaloiden epiloinnin, se sattui todella paljon. Nyt kun ajelen kainalot viikon välein, karvoja ei vielä oikein näykään ja epilointi vain nipistelee. Kainaloiden ajoon ei tarvita mitään lisävarusteita. Ainoa lisävaruste josta voi olla hyötyä, on se kylmäpää. Mutta ihoa voi jäähdyttää tehokkaammin erillisellä kylmäpussukalla.

    Äänestä

  • tarvitsee tietoa kirjoitti:

    Paljonko epilaattorilla ajaminen sattuu?? Olen kuullut jostain että se sattuu vietävästi ja jostain, että ei lähes ollenkaan. Mikä on totta? Entä kuuluuko kainaloita epiloitaessa jotain lisävarustetta? Toivon vastauksia, kiitos paljon!!

    karvoja, kantsii ostaa sellainen epilaattori, jossa on tarkkuusajopää. Luxus-mallissa on kainaloille ja kasvoille omansa. Niissä on vähemmän pinsettejä, joten ei satu niin paljon. Itse olen aiemmin nyppinyt pinseteillä, ja vahannut joten mulla ei epilointi eikä sokerointi tunnu enää missään.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


katttt kirjoitti:

Olen ajatellut hankkia jonkun koneen millä poistaa ihokarvat helposti... Kannattaako kerralla satsata kunnon koneeseen, millä on vähän hintaakin vai onko sellainen halpa versio myös ihan asiallinen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu