Kenkien venytys.

Tiedän että suutari voi venyttää kenkiä, mutta onko kukaan kokeillut niitä märkiä villasukkia?
Kuinka kauan tarvitsee pitää/ kuinka monta kertaa että kengät venyisivät? Mulla on ongelma, kun jalkani on aina puoli-yhden numeron liian suuret :( Joten kokemuksia?
24358
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Sukan kanssa venyttäminen ei suurenna, siis pidennä kenkiä yhtään, joten kokokaan ei suurene..

Jos nahkainen, nahkavuorinen kenkä on liian kova uutuuttaan, sitä voi muokata (venyttää) sukalla. Eli paksut puuvillasukat jalkaan, kostuta kevyesti vesisuihkeella, pidä kotona muutaman tunnin jalassa. Kenkä muokkautuu sopivaksi, eikä tule rakkuloita tms.

Synteettiset kengät eivät juuri veny. Kangas- ja vuorittomat mokkakengät venyvät itsekseen ilman sen kummempia toimenpiteitä.

Äänestä

Onko kukaan kokeillut venyttää kangaskenkiä, ovat aavistuksen verran liian pienet, mitä tekisin?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tietoa? kirjoitti:

Tiedän että suutari voi venyttää kenkiä, mutta onko kukaan kokeillut niitä märkiä villasukkia?
Kuinka kauan tarvitsee pitää/ kuinka monta kertaa että kengät venyisivät? Mulla on ongelma, kun jalkani on aina puoli-yhden numeron liian suuret :( Joten kokemuksia?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu