Kuka voi harrastaa sukellusta, tarvitseeko olla "teräsmies" tai "terästyttö" ? :)
Mitä harrastus maksaa?
Suomen vedet taitaa olla aika sameita....kallavedestä puhumattakaan...
Kiitos asillisista vastauksista.
Kuka voi harrastaa?
5
1301
Vastaukset
- hepuli
ei tarvi olla "terästä" , lääkärintodistuksen tarvii, jos ei vakavia keuhko tai korvasairauksia,saa todistuksen kyll..uimataito tietenki on tarpeen..kursseja pidetään näin talviaikana allasharjottelun merkeis ja teorian..ota yhteyttä lähimpään sukellusseuraan ..
- -Padi pelle ja Naui idiootti-
Esim kattelin nopeasti mitä kamat vois maksaa käytettynä Goooglella ja loput varuste.netistä
Märkäpuku 7 5 mm 120 € (huuto.net)
Suunnon liivi käytetty 230€ (dyykki.com)
12/300 pullo leimattu 2008 140€ (snorkkeli.net)
Regu setti konsolilla yms huollettu 120 (snorkkeli.net)
Sukellus puukko 15€ (huuto.net)
Maski 39€ (varuste.net)
Jetfin räpsyjen kopiot 58€ (varuste.net)
Kengät 21,20 (varuste.net)
Painot ~7kg 64€ (varuste.net)
Painovyö 14,90€ (varuste.net)
Tietsikka Gekko 189€ (varuste.net)
YHT 1011,10€
Eiköhän noilla pääse alkuun…no jotku sukeltaa ilman tietsikkaa aluksi, mutta mutta…
Sit vielä kurssi
Esim.
OWD kurssi 330€ tai P1 kurssi 410€ …
Eli alkuun pääsee noin 1400€
Tai sitten voi ostaa niin kuin mä…
sukelluslamppu 1350€
kuivapuku 900€
tietokone 390€
tupla 12/200 500€
tupliin regut yms 880€
jne
siis näihin saa uppoamaan rahaa ihan niin paljon kun sitä normaali ihmisellä on. - Uppotukki1000
Vesistä sen verran että, mulla on kavereita joita ei saa suomessa veteen millään "kun on niin kylmä ja pimeetä". Itse olen sukeltanut hyvissä ja huonoissa paikoissa en nää eroa sillä onko näkyväisyys hyvä, tietinkin aina mukavampaa jos näkee hyvin. Harrastuksena erittäin mielenkiintoinen ja haastava(suomen vedet). Rohkeesti kurssille ja tervetuola iloseen joukkoon.
- Nimetön
Kun olet kerran kuopion poeka niin käy kätsomassa www.kuopionurheilusukeltajat.fi Siellä on kurssi alkamassa. Siltä kyselemällä varmaankin saat vastauksia.
- HenkenpiättäjäPRO
Se riippuu miten sukeltaa. Pittuussukeltaja tarvihtee suuret keuhkot ja ja rauhottumistaijot, uppopalloilia kuntua ja syvvyyssukellus... sitä en oikeen tunne, mutta ei ainakkaan kovin uhkarohkia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!3692238- 581651
Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?
Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?1671349Pikkunaiselle terkkuja
Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi2771199Voisiko olla jopa niin
Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal67979- 86965
Varkaita kuhmossa
Miksi kuhmolaiset ei tee mitään varkaille ja huumehörhöille, teloittaa pitäisi kaikki.33933Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota
2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-118910Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."
Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks12886K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."
Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali8856