Kitaran vahvistin

Miä Squier kitarani vahvistimessa voisi olla vikana,kun kitaran ääni ei edes kuulu sieltä?Aluksi se toimi ihan normaalisti,mutta yhtäkkiä sieltä ei vaan kuulunutkaan mitään muuta kuin suhinaa.
3645
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Hmm.. jos vaikka ei olisikaan vahvistin rikki vaan sähkiksen piuha rikki.

Samoin voi olla vaikka sähkisken plugi sisäänmenossa vikaa.

Ja tietysti vahvistimessa myös vikaa.

Jos vahvistimessa on vika niin ei kun myyjäliikkeeseen korjattavaksi jos on takuuta voimassa ja taitaahan nuo mennä takuuseen jos ei se takuuaika ole ihan hirveän pitkän aikaa sitten umpeutunut. (riippuu vähän myyjästäkin rupeaako liikkeessä nikottelemaan ja hangoittelemaan vastaan, takuu esim. jos on 1 vuosi niin kuitenkin kitaravahvistimen elinikä kun pitäisi olla monta vuotta tai kymmeniä vuosia niin takuuasioissa voi vedota kohtuullisuuteen vaikka olisi takuuaika mennyt ohi) pitäähän vehkeiden kestää enemmän kuin vuosi tai pari.

Kitaran piuhan voi zekata itse, heiluttaa ja vähän taittelee sitä piuhaa hellästi ja jos niissä päissä on sellaiset kierteellä varustetut suojat niin nehän voi kiertää auki ja katsoa onko piuha siitä päästä jotenkin poikki.

Jos epäilee kitarassa olevaa sisäänmenoa johon johto tulee niin voi hellästi vähän pyörittää siitä johdon päästä kun plugi on kitaran sisällä ja voi myös vähän heilutella.

Jos ääntä tulee vähänkin piuhaa ja kitaran sisäänmenoa kokeiltaessa niin vika on todennäköisesti niissä (johto poikki, kosketushäiriä jne.).

Tuossa nyt jotain mitä äkkiseltään mieleen tuli.

Äänestä
  • luultavasti o joo se johto rikki sama ongelma o ollu aika usei

    Äänestä

Ei mitään thomannin sssnakeleluja vaan häiriösuojattuja kaapeleita esim Neutrikin liittimillä. Ne liittimet tulee piuhaan niin lujasti kiinni että voit vetää vaikka sitä vahvistinta mukana siitä piuhasta eikä ainakaan piuha hajoa. Halpispiuhat menee liittimen juuresta poikki jos muutaman kerran liikuttelee piuhaa kun se on kitarassa/vahvarissa kiinni, eli niitä käytettäessä pitää istua kuin ruumis paskalla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nimetön kirjoitti:

Miä Squier kitarani vahvistimessa voisi olla vikana,kun kitaran ääni ei edes kuulu sieltä?Aluksi se toimi ihan normaalisti,mutta yhtäkkiä sieltä ei vaan kuulunutkaan mitään muuta kuin suhinaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu