Veljeni kuoli kuukausia sitten ja tämä johti siihen että muut sisareni alkoivat haukkumaan ja syyttelemään minua kaikesta. Olin yhden siskoni mielestä jopa aiheuttanut veljeni kuoleman koska olin niin suuri stressin aihe hänelle, mutta veljeni oli viikottain tekemisissä minun ja perheeni kanssa mutta ei siskoni häntä hän vihasi koska hän aina haukkui ja nälvi veljeäni. Mutta kappas kun veli kuoli, niin kuinka tärkeäksi hän yhtäk´kiä muuttuikin siskolleni. En edes saanut osallistua hautajaisten järjestelyyn minut sivuutettiin tuosta vain, vaikka kuollut veljeni olikin esim. hänen joutuessaan sairaalaan merkinnyt minut hänen lähiomaisekseen. Tuntui todella pahalle sitten kun en saanutkaan osallistua hautajaisten järjestelyyn, siskoni mielestä vain sotkin asioita vaikka aikuinen ihminen olenkin ja mielestäni työpiireissä ym. pidetty ihminen. Siskoni on jopa kieltänyt ystäviäni, perhettäni ja minua menemästä kotipaikalleni, enkä tiedä miksi. Haukkunut vaimoni ja uhannut häntä jopa poliiseilla jos tulee kotipaikkani lähellekin. Hän jopa soittelee minulle ja kertoo kuinka koko suku häpeää minua ja kuinka velkainen mitään saamaton ihminen olen, siskoni käy muiden sukulaisten luona jopa tietyn väliajoin haukkumassa minua ja vaimoani, lapsistanikaan ei ole kuulemma hänen mielestään yhtään mihinkään. Jopa tiettyjä asioita jotka liittyvät veljeni kuolemaan ei ole kerrottu minulle, ja kuulemma minun ei tarvitse mennä niistä edes mistään virastoista kyselemään. Missä menee raja siihen kuinka kauan toinen ihminen voi henkisesti satuttaa toista ihmistä? Perheeni enkä minä emme ole tehneet hänelle mitään, eikä sen kummemmin ole haluttu olla hänen kanssaan missään tekemisissä koska olemme sekä muu suku on aina ollut tietoinen siitä millainen ihminen hän on. Haluaisin tälle asialle jo lopun mutta siskoni on niin hankala että hänen kanssaan ei voi tätä asiaa tuosta vain selvittää.
Voiko asialle enää tehdä edes mitään?
Hulluko tässä itse on?
51218
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
mitä saat tehdä tai mitä et saa. Ota häneltä valta pois ja tee ihan miten mielesi sanelee että voit tehdä. Käske siskosi painua elämääsi määräilemästä sinne missä pippuri kasvaa. Jätä tuollainen ihminen huomiotta niin eiköhän opi ettei kaikkia voi tässä elämässä sanella ja määräillä. Sano sille vastaan ja käske haistaa vaikka märkä lattiarätti jos et rumempaa kehtaa sanoa.
Älä suostu elämään siskosi määräysvallan alla, sinun on itse sieltä noustava kukaan ei sinun puolestasi asioistasi päätä, muista se.
Tuntuu vähän siltä, että siskosi on nyt veljesi kuoleman jälkeen joutunut vaihtamaan nälvimisen kohdettaan. Taitaakin se siskosi olla suurin syyllinen veljesi kuolemaan, sillä eihän tuollaista käytöstä kukaan jaksa ilman stressiä.
Pidä puolesi ja laita vastuuseen sanomisistaan sekä teoistaan. Mieti, mikä on syy tuollaiseen käytökseen ja toimi sen mukaan.
Läheisen kuolema nostattaa paljon tunteita pintaan, joista syyttely on yksi tyyppillinen. Siskosi ei kykene kohtaamaan veljesi kuolemaa muutoin kuin hakemalla sinusta syyn kaikkeen ja kun sen ymmärrät et enää ota hänen puheitaan niin vakavasti.
Muutoin sinun ei pitäisi välittää siskosi uhkauksista yhtään mitenkään. Siskollasi on paljon ongelmia itsensä kanssa, eikä hän voi päättää mitä sinä saat tehdä ja mitä et.
Koeta kasvaa irti siskosi vaikutuksesta. Hän tuntuu olevan sinulle merkittävä hahmo, koska näin sivullisena näen hyvin selvästi miten sinä olet valmis pomppimaan hänen pillinsä mukaan vaikka kaivoon jos siskosi niin haluaisi. Miksi? Mieti siis sitäkin! Mikä teidän suhteessa on aina ollut niin, että siskosi saa määrätä kaiken? Kun senkin ymmärrät pystyt ottamaan siskosi käytöksen jopa huumorilla.
Pärjäile!
erossa suvusta jos tietää että muilla ei ole hyvää sanottavaa sinusta eikä itsellä muista. Liittoutuminen ja selän takana tai suoraan dissaaminen ei tuota kuin lisää tuskaa ja kierre jatkuu. Pahuutta kaiken kaikkiaan. On niin helppo asettua oman pikku perheensä ja lähipiirinsä kanssa syyllistämään jota kuta sellaista jota ei ymmärretä. Itse olen pienestä pitäen vaistonnut sukulaisten epäluuloisuuden ja asettunut puolustusasemiin. Yritän välttää heidän ajattelemistaankin, näin suojelen itseäni. Täällä saadaan paljon rumaa jälkeä aikaiseksi ennakkoluuloisilla asenteilla.
Mene Narsistien uhrien tuki info- sivuille. Siellä tietoa narsistisesta persoonallisuushäiriöstä.