Yllättäen TVssä tuli juuri äsken Macaosta näytösottelu Borg-McEnroe. Vähän ensin ihmettelin vieläkö nämä kääkät ihan oikeasti pelaaavat, ikäähän täytyy olla 50v.
Kesällä tuo Borg näytti niin raihnaiselta Pariisissa palkintoja jakaessaan, ettei tullut mieleenkään että se enää pelaililisi. Yhtä kaikki nyt kukisti Macin näytöserässä 7-6(7-2)
Vaikka molemmat oli kovin harmaapäisiä ja vähän raihnaisia, niin kyllähän pelitaso silti vielä ainakin nykyiselle naistennikselle veti vertoja.
Väkisinkin tuli mieleen että nämä olisivat ihan hyvin saattaneet vielä kukistaa Jarkko Niemisenkin.
Yhtä kaikki nyt alkoi Federer-Blake ottelu, mutta sitä en jaksa katsoa.
Borg vs. McEnroe
9
668
Vastaukset
- Juho Paukku..
Paukku voittaisi Borgin noin 6-0, 6-1 ja McEnroen 6-0, 6-2. Säälistä saisivat muutaman pelin. Paukku on ATP-sijalla 991.
- saa olla eri mieltä
Vanhoja ukkeleitahan ne oli. Mutta rehellisesti sanottuna uskon kyllä että jompi kumpi heistä voisi ihan hyvin vielä voittaa Niemisen.
Mutta rehellisyyden nimissä, uskon että Nieminen on myöskin se ainut top-200 pelaaja, jonka he vielä voisivat voittaa. - oikeasti
saa olla eri mieltä kirjoitti:
Vanhoja ukkeleitahan ne oli. Mutta rehellisesti sanottuna uskon kyllä että jompi kumpi heistä voisi ihan hyvin vielä voittaa Niemisen.
Mutta rehellisyyden nimissä, uskon että Nieminen on myöskin se ainut top-200 pelaaja, jonka he vielä voisivat voittaa.Vastataan nyt provolle. Tuon ikäisten miesten fysiikka ei enää riitä nuorta heikommankin rankingin omaavaa pelaajaa vastaan. Kun papparaiset pelaavat toisiaan vastaan näytösottelua, niin se näyttää toki hyvältä, koska ei se taito mihinkään katoa. Liikkuvuus ja lyöntien tehot heikkenee.
Borghan yritti comebackia vuonna 1992 36-vuotiaana. Tuskinpa hän nyt 16 vuotta myöhemmin pärjäisi paremmin. Täältä löytyy paluuyrityksen tulokset:
http://www.atptennis.com/5/en/players/playerprofiles/playeractivity.asp?prevtrnnum=0&year=1992&query=Singles&selTournament=0&player=B058&x=14&y=10 - häviämistaidot
oikeasti kirjoitti:
Vastataan nyt provolle. Tuon ikäisten miesten fysiikka ei enää riitä nuorta heikommankin rankingin omaavaa pelaajaa vastaan. Kun papparaiset pelaavat toisiaan vastaan näytösottelua, niin se näyttää toki hyvältä, koska ei se taito mihinkään katoa. Liikkuvuus ja lyöntien tehot heikkenee.
Borghan yritti comebackia vuonna 1992 36-vuotiaana. Tuskinpa hän nyt 16 vuotta myöhemmin pärjäisi paremmin. Täältä löytyy paluuyrityksen tulokset:
http://www.atptennis.com/5/en/players/playerprofiles/playeractivity.asp?prevtrnnum=0&year=1992&query=Singles&selTournament=0&player=B058&x=14&y=10Nieminen kyllä osaa hävitä ihan kelle tahansa, joten kyllä se helposti pystyisi Borgillekin häviämäään.
- samaan lauseeseen
...Borgin tai McEnroen kanssa! Ihan perusasia tenniksestä puhuttaessa.
Sama koskee mm. Lainetta ja Sharapovaa.
Tai Hedmaneja ja "taitavia selostajia".
HÄPEÄ!!!- Hedmannit voisivat
selostaa vaikka aasiratsastusta asiantuntevammin kuin tennistä, josta he ovat melko pihalla...
- kerpponen
No ei borgilla ja mcenroella olis mitään jakoja jarkkoa vastaan. kaikella kunnioituksella aikamme kovimpia legendoja kohtaan mutta ei ne enää nyky fysiikalla pärjää jarkolle kaksinpelissä..
toinen olisi sitten nelinpelissä missä ei mitata enää fyysisiä ominaisuuksia niin paljon.. todistihan mcenroe että pärjää vielä viiskymppisenä atp-tourin nelurissa voittamalla bjorkmanin kanssa san josen atp kisan nelurissa http://www.atptennis.com/5/en/players/playerprofiles/playeractivity.asp?prevtrnnum=0&year=2006&query=Doubles&selTournament=0&player=M047&x=12&y=13
mutta pidän jarkon nousua sijalle 13 vuonna 2006 ydestä kovimmista urheilu saavutuksista kautta aikojen.
Väittäkää vastaan jos haluatte mutta kuten raimo summanen tuossa vastikään totesi että ei ole temppu eikä mikään pelata lätkää nhl:lässä kovimmalla tasolla. Mutta nousu tenniksessä top 10:neen vaaditaan paljon enemmän..- sori vaan
"mutta pidän jarkon nousua sijalle 13 vuonna 2006 ydestä kovimmista urheilu saavutuksista kautta aikojen. "
Sillä hetkellä se taisi sitten olla 13. kovin urheilusaavutus, kautta aikojen top-12ssa on tainnut käydä yli tuhat pelaajaa - kerpponen
sori vaan kirjoitti:
"mutta pidän jarkon nousua sijalle 13 vuonna 2006 ydestä kovimmista urheilu saavutuksista kautta aikojen. "
Sillä hetkellä se taisi sitten olla 13. kovin urheilusaavutus, kautta aikojen top-12ssa on tainnut käydä yli tuhat pelaajaatop 12 on käynyt satoja eri pelaajia mutta monta on ollut yrittäjiä?? miljoonia.. ja sitä paitsi siellä pysyminen läpi kauden on kova homma.. siihen jarkko ei ole pystynytkään mutta edelleen ikuinen jarkon dissailu on pikkasen mautonta suurimmalta osalta kaverilta jotka ei ikinä ole tennistä pelannut.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 823510
Kerro jotakin hauskaa. :)
Kirjoita jotakin mukavaa vaikka kaivatustasi. :) Ei törkytekstejä kiitos. :)803216Mä sanon tän suoraan.
Se on sun käytös mikä ajaa pois. Et välitä muitten tunteista kun omistasi.683052On olemassa tiettyjä sääntöjä!
Ja jos aiot pärjätä mun kanssa niin teet vain niinkuin mä sanon. Mieheltä Naiselle702720Oliko pakko olla taas tyly?
Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli442212- 651802
Huomenna heitän järjen
romukoppaan ja annan tunteen viedä. Kerran tässä kuitenkin vain eletään. Muistan myös jonkun minua viisaamman sanoneen,261751- 351725
Hyvää huomenta
Hyvää huomenta ja alkavaa viikonloppua ihanalle naiselle! Mitä ikinä teetkään, niin täälä sua yksi miekkonen ajattelee.181699- 601648