Minkälaista meikkivoidetta minun pitäisi käyttää että se kestäisi ulkona vesi/lumisateessa,eikä lähtisi valumaan pitkin naamaa..?,ettei aina vesisateellakaan joutuisi sateenvarjon kanssa kävelemään(ihoni on normaaali)..kiitos tiedoista jo etukäteen..!!!
vedenkestäviä meikkivoiteita?
tytteli
8926
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
...Blascon meikkivoiteita! Ne kyllä varmasti kestävät vaikka minkä tuiskun! Tuttuni pesi erään kerran astianpesukoneessa muovisen pakasterasian kannen jonka päällä hän Blascoaan aina ohentaa. Tulipa rasian kansi koneesta ulos pesun jälkeen aivan saman näköisenä millaisena oli koneeseen laitettukin. Että silloin pisti miettimään että mitähän myrkkyä hänkin ihoonsa työntää...ja millä sen saisi kasvoistaan edes suunnilleen jollain pois ettei jää meikkikertymiä ajan mittaan...Mutta kuten sanottua, se kestää!
mieten sen sitten kasvoilta pois saa,käykö sen poistamiseen tavallinen meikinpoisto-aine vai pitääkö jotain erikoista käyttää..?onko se meikkivoide soveltuvaa 14-vuotiaan tyttösen iholle..?
Mä olen käyttänyt Blascon ultra base meikkivoidetta jo monta vuotta ja ikinä en enää muuhun vaihda! On aivan loistotuote, kestää koko päivän ja sillä saa peitettyä vaikka mitä. Jos on tarve.. Toi juttu, et se ei lähtis pesussa, oli kyllä ihme juttu. Ihan tavallisella meikinpoistoaineella puhdistan naamani ja sillä lähtee. Ei tarvii mitään ihmeaineita eikä tuossa meikkivoiteessa varmasti ole sen kummempia "myrkkyjä" kuin muissakaan meikeissä. Meikkisieneni (jolla tuon meikkiviteen levitän) pesen aina astianpesuaineella ja siitäkin kyllä tuo Blasco irtoo ilman mitään ongelmaa.
On tainnut jäädä siitä astianpesukoneesta pesuaine pois tai jotain..
Kun menet ostaa Blascoo, niin myyjä kattoo sulle oikean sävyn ja osaa neuvoo sua lisää ton suhteen. Blascoohan ei saa ihan joka kaupasta, mutta Sokoksella ja Stockmannilla ainakin on. Ja pikku kemikaalioissa ainakin joissain. Hintaa Blascolla on aika paljon (taitaa olla vajaat 50 €, nyt tarjouksessa tän kuun Sokoksella bonuskortilla alle 40 €!), mutta mulla se nappi on kestänyt aina jonkun 2 vuotta, vaikka käytän päivittäin. Se tuntuu aika uskomattomalta, kun se nappi näyttää vielä tosi pienelle, mutta se vaan on tosi riittoisaa! Joten siihen nähden miten kauan se kestää ja miten hyvää se on, hinta ei ole paha.
mutta huolellinen kasvojenpuhdistus esim.lumenenMATT TOUCH toimii sikähyvin mutta en sitä blascoa ihan 14-vuotiaalle suosittelisi pysyy iho parempana pitkään ja kun on vielä hyvä iho se on liian paksua toki sitä ostaa saa mutta esim toi lumenen juttu ja kasvovesi ja hyvä rasva olis aika pakolliset blascon poistamiseen.
Miksi on tapana sanoa "rasva" voidetta tarkoitettaessa? Vaseliini on rasvaa.
Mun äiti osti mulle joskus kesällä Tallinnasta tätä ko. Joe Blascon voidetta,jota on pienessä napissa ja se ei maksanut kuin 20 e tai hieman vähemmän,että on kyllä mieletön hintaero!
.................
Lumenen Double Stay on pitkäkestoinen ja vettähylkivä. En tiedä onko ihan vedenkestävä, mutta kyllä tuo mulla säät kuin säät kestää :)