oikeina aikuisina?
Vastaukset 22
- Marie-Cecile
Ja olisi mukavaa edes joskus kuulla lasten kutsuvan muuksi kuin tädiksi. :)
- zisel
teinit tykkää musta. Tästä syystä mulle on aikuisten taholta suositeltu nuoriso-ohjaajaksi opiskelua.
Eli vastaus kysymykseesi: ei ne pidä mua ilmeisesti aikuisena.- lkhkjgh
Jos olisikin niin päin, että olisit mies, joka tykkää teineistä, kukaan ei suosittelisi sinulle nuoriso-ohjaajan hommia.
- zisel
lkhkjgh kirjoitti:
Jos olisikin niin päin, että olisit mies, joka tykkää teineistä, kukaan ei suosittelisi sinulle nuoriso-ohjaajan hommia.
en missään vaiheessa sanonut tykkäänkö itse teineistä mutta nyt kun tuli puheeksi niin joo, ne on musta sosiaalisesti fiksumpia kuin suurinosa aikuisista kun ne ei ole vielä kerenneet katkeroitua tms ja sitä kautta muuttumaan enemmän tai vähemmän vittumaisiks sosiopaateiks.
Ja jos mies sanois tykkäävänsä teineistä niin joo, siitä vois tulla vääriä käsityksiä kyllä. - setämies :????
vai tätinainen????
- zisel
setämies :???? kirjoitti:
vai tätinainen????
Mutta ootko sä tai sellasen uhri kun tuli noin helposti mieleen?
- setämiehiä :
zisel kirjoitti:
Mutta ootko sä tai sellasen uhri kun tuli noin helposti mieleen?
alkaa olla näilläkin palstoilla tungokseen asti että enimmät pursuaa jo ulos täältä enirolta
- zisel
setämiehiä : kirjoitti:
alkaa olla näilläkin palstoilla tungokseen asti että enimmät pursuaa jo ulos täältä enirolta
vielä kerrot mitä olet vetänyt niin tiedän suhtautua paremmin...
- fewfewfew
Koska me ollaan niitä isompia.
- Gee :????
tarkoittaa tuossa kysymyksen edessä???
- uk-ko
Sekä hyvässä että pahassa.
Viimeks tänään yks pikkupoika kysy äidiltään, et 'onks relax ihan oikea aikuinen?'
- zisel
Mä kun olen menny avaa oven ja siellä on ollut joku kaupustelija niin ne kyselee että "oisko äiti kotona" :O
(myönnetään, onhan se imartelevaa mutta sillon ketuttaa jos sattuu menee ostaa röökiä eikä ole muutaku kolikoita mukana ja kysytään paperit niin alkaa ketuttaa....) zisel kirjoitti:
Mä kun olen menny avaa oven ja siellä on ollut joku kaupustelija niin ne kyselee että "oisko äiti kotona" :O
(myönnetään, onhan se imartelevaa mutta sillon ketuttaa jos sattuu menee ostaa röökiä eikä ole muutaku kolikoita mukana ja kysytään paperit niin alkaa ketuttaa....)ulkoisesta olemuksesta, vaan sisäisestä. Uskottavuutta löytyy siihen saakka kunnes innostun pelleilemään, ja joskus se vaan tapahtuu heti.
Muksut on vaan niin mukavia. :)- zisel
relaxed_eyes kirjoitti:
ulkoisesta olemuksesta, vaan sisäisestä. Uskottavuutta löytyy siihen saakka kunnes innostun pelleilemään, ja joskus se vaan tapahtuu heti.
Muksut on vaan niin mukavia. :)tosi hyvä ominaisuus! Sulla on vissiin omia lapsia?
zisel kirjoitti:
tosi hyvä ominaisuus! Sulla on vissiin omia lapsia?
on kaks tytärtä, asuvat kuitenkin äitinsä kanssa...iha liian pitkän matkan päässä...
ei.
- uk-ko
aikuisten toive, että lapset eivät pitäisi heitä aikuisina?
Mitä vikaa aikuisuudessa on? Lapsen näkökulmasta, kun toivot että he eivät näkisi aikuista sinussa? uk-ko kirjoitti:
aikuisten toive, että lapset eivät pitäisi heitä aikuisina?
Mitä vikaa aikuisuudessa on? Lapsen näkökulmasta, kun toivot että he eivät näkisi aikuista sinussa?heräsi mielikuva "oikeesti aikuisina"..."aikuisina oikeesti" ja se ei tuntunut oikeen siltä, miltä haluaisin lasten silmissä näyttävän.
Aikuisuus on sikäli vaikeasti määriteltävissä, sillä kaikki eivät ole oikeesti aikuisia, vaikka sitä saattavat lasten silmissä näyttääkin ja siksi se aikuisuuden malli ei saa riippua nimessä "aikuinen".- uk-ko
suminagashi kirjoitti:
heräsi mielikuva "oikeesti aikuisina"..."aikuisina oikeesti" ja se ei tuntunut oikeen siltä, miltä haluaisin lasten silmissä näyttävän.
Aikuisuus on sikäli vaikeasti määriteltävissä, sillä kaikki eivät ole oikeesti aikuisia, vaikka sitä saattavat lasten silmissä näyttääkin ja siksi se aikuisuuden malli ei saa riippua nimessä "aikuinen".Suhteessa lapseen sen aikuisuuden juuri on oltava selkeää. Mitä siitäkään tulisi, jos pojalla on roolimallina isä, joka sopertelee, että " en oo oikeesti aikuinen..."
Jotkut asiat on parempi vaan määrittää paikoilleen reilusti, kuin hengailla jossain fiksuissa määrittelyavaruuksissa, varsinkin suhteessa lapsiin.
- cookos
poikani arvostavat kyllä minua, mutta taidan olla heille enemmän kaveri ja tukija,..mutta sitähän vanhemmuus oikesti onkin.
tai tuosta arvostamisesta...nuorempi pitää mua kait liian nuorena äitinä, kun oon tosiaan sellanen "ei muori"-tyyppi, mut hyvin menee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1062195- 103886
- 64791
- 46790
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???21706Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha511693Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76630- 63594
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23570- 57551
