Suomessa työttömyys on puhtaasti rakenteellista, ja liittyy talouselämää säätelevään politiikkaan. Mm korkea palkkataso ay-liikkeen vaatimuksesta, ja työnantajat maksut ja kova yritysverotus aiheuttavat sen että yrittäminen ei kannata. Työttömille ei riitä töitä ja seurauksena on irtisanomiset jotka näemme. Työttömyys lisääntyy, yritykset menevät nurin.
Työttömyys on rakenteellista, eikä työtön voi kovin paljoa tehdä tilanteensa eteen.
Työttömyys on rakenteellista, eikä työtön voi kovin paljoa tehdä tilanteensa eteen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Vai että "korkean palkkatason" syytä, että ay-liikkeen syytä kaikki.
Työnantajamaksut ovat eurooppalaisittain varsin kohtuullisia ja palkkatasokin loistavaa Portugalin ja Italian tasoa.
Yritysverotus on jopa niin kovaa, että ulkomaita myöten tullaan Suomeen kirjoille, eivät katsos siedä sitä kotomaan matalaa verotasoa.
Yrittäminen kannattaa hyvin. Suomi on rikkaampi kuin koskaan. Siitä vain ei haluttaisi jakaa kaikille.
Italia ei nykyään ole enää mikään erityisen halpa maa kenellekään. Ja varsinkin Pohjois-Italiassa on korkea elintaso - ja melkoisen hyvät palkatkin. Ei vertaus Italiaan oikein enää aina toimi "halutulla tavalla"?
puhuta mistään Berlusconista ja hänen lakeijoistaan, vaan ihan tavallisista ihmisistä.
Ymmärrän, että sinua piituttaa vietävästi, kun emme reagoi haluamallasi tavalla.
Syynä on myös mielestäni ahneus ainakin suuremmissa yrityksissä.(voittoja kasvatettava osakkeenomistajille)
Tai se on sellainen kierre johon on tultu halpatyömaiden takia. Mutta vastaus ei ole se, että tänne tulee myös halpatyö ihmisluokka joiden elämä kurjistetaan.
Täytyisi saada ihmiset ostamaan kotimaista ja luoda ilmapiiri jossa luovia uusia ideoita tuotekehittelyn saralla syntyisi.
Pieniä yrityksiä pitäisi olla helpompi perustaa.