Miten voi muka työttömyys lisääntyä kun maassa on huutava työvoimapula,tämähän on mahdoton yhtälö.Jos kerran jokaiselle vapautuvalle tekijälle on monta ottajaa,ei ymmärrä ei.
Minä en usko tilastoihin
Työtön maalta
1116
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Tämä jokapaikassa toitotettava propaganda työvoimapulasta on juuri näitä 8 euron ruokarahalla päivässä tekevistä orjatyöntekijöistä. Niistä on jokapaikassa huutava pula.
Kun työvoimatoimisto yrittää pakottaa joka vuosi satojatuhansia Suomalaisia pitkäaikaistyöttömiä näihin orjahommiin niin niistä kieltäytyy ja tulee erotetuksi työsuhteen aikana vuodessa n. 48 000 ihmistä jotka joutuvat sitten 3 kk karenssiin ja näin tilastokeskus leveilee että nämä karenssissa olevat eivät ole enää työttömiä ja että työttömyys väheni taas tämän ja tämän verran.
On se Suomen sosiaaliturva jo liian brutaalia jos karenssissa olevilta rokotetaan sitten toimeentulotukea ensin 20 % alemmaksi ja toisella kerralla 40 % alemmaksi. Kyseessä on täysin perustuslain vastainen toimenpide jonka tarkoituksena on vain lisätä köyhyyttä köyhien keskuudessa.
Koko työmarkkinatoimiston järjestelmä ei perustu mihinkään työttömien työhönsaantiin vaan se perustuu pelkälle työttömien nöyryytykselle ja heidän köyhyyden ylläpitämiseen.