Hei. Ensinnäkin mulla on normaali ja melko kuiva iho näin talvella varsinkin. Mulla oli sellanen ihan pieni finni nenän vieressä ja menin sitä puristamaan. Jostain syystä iho meni rikki ja on ehkä tulehtunut nyt..ei oo mitään finniä tosiaankaan, ei alunperin ollutkaan ku pieni näppy. Mitä ihmettä nyt teen??Alue on punoittava ja kuivaa, mutta erittää kirkasta nestettä (kudosnestettä?). Onko kellään hoitokeinoa tähän? Kun tähän ei voi mitää finniaineita laittaa, vaan pitäs saada vaan iho palautumaan ja korjaantumaan...Auttakaa, jos on tietoa! Onko kenties joku voide, joka auttaa? Olen kyllä koittanut esim. aqualanL - laittaa..
auttakaa joku
tietämätöntä
3243
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Luulisin, että paras ratkaisu olisi nyt antaa ko alueen olla ja parantua. Jotain ihan perusrasvaa ihonpuhdistuksen jälkeen ja sitä rataa.
on ollu monesti. parantuu viikon sisällä itekseen.. laitan aina jotain salvaa tai huulirasvaa siihen ennen ihonpuhistusta ja sen jälkeen.
Hei. Finnit ja näpyt kuuluvat ihmisten elämään - niitähän tulee ja menee. Tilanteen tässä vaiheessa ollessa, älä koske siihen "näppyyn". Ei ainakaan tulehdu enää. Peitä se meikkivoiteella, ettei se näy. Mutta, mieti mistä näppy on voinut tulla? Käytätkö mineraaliöljypohjaisia voiteita. Ainakin mainitsemasi Agualan on sitä!! Mineraaliöljy ei imeydy ihoon, vaan tukkii ihohuokoset, ja tuloksena on kuvaamasi näppy. Kokeile jotakin voidetta missä on luonnon omia ksviöljyjä, oliivia, avokadoa tms., niin vältät vastaavan tilanteen jatkossa. Ennaltaehkäisy kannattaa.