Seksi parisuhteessa kauppavälineenä

Lueskelin tänään lääkärin odotushuoneessa jotain tylsää vanhaa lehteä, joita odotustiloissa yleensä on. Lehdessä oli sellainen "Kysy parisuhdeterapeutilta"-palsta.
32-vuotias naisihminen kyseli (ilmeisesti ihan tosissaan), että pitäisikö alkaa kieltäytyä seksistä, kun ei jossain asiassa ollut saanut tahtoaan läpi. Kyse oli jonkintyyppisestä ko. pariskunnan perusriidasta. Kirjoittaja ilmaisi asian siihen tyyliin, että "kunhan aikani pihtaan, niin eiköhän mieskin ymmärrä, mistä kiikastaa ja ala tehdä niin kuin tahdon".
Enempää en ehtinyt lukeakaan, kun mut kutsuttiin sisään.

Mä olin ihan, että "WHOA"! En tajunnut sen naisen logiikkaa ollenkaan. Enkä tollasta suhtautumista seksiin; että nainen antaa, jos mies sen ansaitsee. Niinku miltä vuosisadalta tää ihminen on? Ja eikö nainen itse tykkää seksistä, kun on valmis itseltäänkin kieltämään sen ilot saadakseen kiristettyä miestään? Joo, monta muutakin kysymystä nousi mieleen, mutta olkoon.

Kysyisin miehiltä, ja miksei naisiltakin, sitä, mikä mua eniten asiassa ällistytti, eli: Jos naisenne yhtäkkiä alkaisi pihdata, niin tulisko mieleenkään, että: "Aha, se pihtaa nyt siks, kun en silloin suostunu siihen tai tähän"?
Jos tilanne käännettäis toisinpäin ja mieheni alkaisi kiristää mua, tuskin käsittäisin, että tässä käydään nyt kauppaa jostain...

Onko tollasia naisia/ihmisiä oikeesti olemassa? Oletteko joutuneet seksuaalisen kiristyksen kohteeksi tai itse kiristäneet seksillä?
231631
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 23

Vanhimmat

Olen joskus eräältä toiselta palstalta lukenut moisia juttuja. Ylensä juttu on mennyt niin, että haluttomuus on johtunut väsymyksestä. Ja väsymys helpottuisi, jos mies tekisi enemmän kotitöitä ja hoitaisi lapsia. Josta on tietysti helppo tehdä putkiaivoilla johtopäärös imuroinnin ja orkun yhteydestä.

Ja sitten ne naiset, jotka, kun eivät saa tahtoaan läpi, tuntevat, että heidän miehensä ei ole kiinnostunut heidän tarpeistaan ja loukkaantuneena ei tee mieli seksiä.

Suoranaiseen seksillä kiristämiseen en onnekseni ole törmännyt.

Äänestä
  • mutta jos on oikeesti väsynyt ja haluton niin sit kai vaan on, ihan kiristämättäkin. Toi tuntui niin omituisen laskelmoivalta ja musta ainakin naisena järjettömältä sekä vastenmieliseltä toiminnalta.

    P.S. Itse en kiristä enkä pihtaa. Äärimmäisen harvoin olen halutonkaan.

    Äänestä

  • nainen-36 kirjoitti:

    mutta jos on oikeesti väsynyt ja haluton niin sit kai vaan on, ihan kiristämättäkin. Toi tuntui niin omituisen laskelmoivalta ja musta ainakin naisena järjettömältä sekä vastenmieliseltä toiminnalta.

    P.S. Itse en kiristä enkä pihtaa. Äärimmäisen harvoin olen halutonkaan.

    Ehkäpä homma onnistuu niiltä, joilla on alunperinkin kumppaniaan pienempi libido. Niiltä, jotka ovat suhteen edetessä alkaneet kärsiä haluttomuudesta. Ja etenkin niiltä, joista oma kumppani on alkanut tuntumaan vastenmieliselta vuosien saatossa, mutta yhteiseloa jatketaan silti jollain verukkeella.

    Minä kylläkin ottaisin eron suhteesta, jossa ei toisen tarpeita yritetä kykyjen mukaan tyydyttää. Olipa kyseessä sitten seksi tai joku muu asia.

    Onkohan minulla muuten käynyt koko aikuisikäni poikkeuksellisen hyvä tuuri, kun kukaan ei ole pihdannut? Kavereiden suusta olen kuullut moista useammankin kerran. Enkä usko, että miehet sitä kavereilleen missään elvistelymielessä kertovat tai asiaa liioittelisivat.

    Äänestä

  • et varmaan.......

    Äänestä

jos toinenkin. Feministisemmän mukaan valta on miehellä ja pakottaa naisen halujensa toteuttajaksi. Toisen mukaan miehen seksihalut ovat kovemmat siis kysyntä tulee mieheltä ja tarjonta naiselta - valta onkin naisella (muistaakseni Jyväskylässä 2008). Tällöin kiristäminen olis mahdollista, koska seksin arvo on naiselle pienempi. Eli markkinateorioiden aikana me ollaan kuulemma sellasia kaikki - jopa kumppania valittaessa. Mie luulen et ollaan jossakin välillä - käymme kauppaa vaikka sitten alitajuisesti, mut osa on vaan tunnetta.

Kait olen osani ko. markkinoistakin saanut ja ottanut itsekin osaa - en ehkä noin rationaalisesti, mut kuiteskin. Eikä ole harvinaista ollut tuttavillakaan.

Äänestä
  • seksin markkina-arvoteoriat tuttuja mullekin. Jotenkin olen saanut tutuista ja muutenkin sellaisen käsityksen, että seksi alkaa olla naisillekin koko ajan tärkeämpää ja samalla "arvokkaampaa".

    Olenko sit itse kummajainen, kun en halua seksin olevan valtataistelua? Luultavasti mua vois mies yrittää kiristää pihtaamalla pikemmin kuin toisinpäin. Tosin, en sellaiseen suhteeseen varmaankaan jäis...

    Äänestä

  • nainen-36 kirjoitti:

    seksin markkina-arvoteoriat tuttuja mullekin. Jotenkin olen saanut tutuista ja muutenkin sellaisen käsityksen, että seksi alkaa olla naisillekin koko ajan tärkeämpää ja samalla "arvokkaampaa".

    Olenko sit itse kummajainen, kun en halua seksin olevan valtataistelua? Luultavasti mua vois mies yrittää kiristää pihtaamalla pikemmin kuin toisinpäin. Tosin, en sellaiseen suhteeseen varmaankaan jäis...

    on syvältä - riippumatta millä valtaa haetaan. Enkä mä usko et moisiin kaikissa suhteissa ajaudutaan - tai oikeastaan idealistisesti mä uskon et mikään hyvä suhde ei sisällä keskinäistä valtataistelua.

    Äänestä

Tuntuu ihan uskomattomalta että tuollainen voisi toimia. Siis seksillä kiristäminen ja parisuhde.

En ylipäätään tedä mistä sikiää niitä pariskuntia joissa nainen "pihtaa" ja mies "vonkaa", tosielämässä yleisempää tuntuu olevan että mies on se haluttomampi osapuoli ja nainen on se jonka pitää ns. kärvistellä puutteessa.

Mua ei ole varsinaiseesti kiristetty seksillä, mutta kun muinainen seurustelukumppanini halusi jättää minut, hän pihtasi siihen asti kunnes kysyin mikä mättää. En tiedä odottiko hän että minä jättäisin hänet pihtaamisen vuoksi..?

Äänestä
  • jaksa uskoa, että nykypäivänä pääsääntöisesti miehet vonkaa ja naiset antaa!

    Tosta sun tapauksesta en osaa sanoa mitään. En itse toimis niinkuin exäsi, ehkä asiaa pitäisi kysyä miehiltä...
    Olen kyllä itsekin törmännyt tapauksiin, jotka ei halua jättää vaan yrittää käyttäytyä niin, että tulevat jätetyksi. Mutta en ole tollaseen pihtaamistemppuiluun törmännyt.

    Äänestä

mutta en tiedä yhtään tapausta, jossa jompi kumpi osapuoli oikeesti kiristäisi seksillä. Nythän olisi hyvä kokeilla, kun lunta on paljon että "et saa ennenkuin lumityöt on tehty"...Voisin leikilläni sanoa jotain tuollaista, mutta kun mä en koskaan sano ei, niin ei sitä "uhkailua" ukko kuitenkaan uskoisi :(

Äänestä

pihtaamisesta puolin eikä toisinkaan missään mun parisuhteissa, mutta ton voi nähdä myös toiselta kantilta: seksin ajoituksena. Jos itse esim. joka tapauksessa haluan seksiä, mutta ajoituksella ei ole niin väliä, niin voin yrittää ajoittaa seksin sopivaan ajankohtaan ja saada aikaiseksi mahdollisesti hyviä asioita. Esim. väsynyt ja töistä tms. stressaantunut mies voi olla hankalaa bileseuraa, jos hän kokee olevansa "puutteessa". Silloin voi seksin ajoittaa ennen esim. yhdessä ravintolaan menoa. Näin saattaa välttää sen, että mies alkaa rutista ja rähistä väsyksissään olemattomista asiosta. "Saanut" mies on yleensä leppoisa mies:P

Vai, onko tää susta kaupankäyntiä?

Äänestä
  • Kyllähän tuo varmaan on kaupankäyntiä tai olisiko taktikointi parempi ilmaus.
    Mutta ei ollenkaan sama asia kuin esimerkissä. Et toimi pahantahtoisesti, ja mikäli oikein ymmärsin, et sitä miestäsi väkisin, vastoin hänen tahtoaan, ole bilettämään raahaamassa?!?
    Et siis ole samalla tavalla toisesta piittaamattoman itsekäs.

    Laskelmoivaa silti. Ja manipulointia. Varmaan suht yleistä myös. Sun toiminta ei kuitenkaan osoita, ettet kunnioittais miestäsi ollenkaan niin kuin se lehden pihtarinainen.

    Äänestä

  • nainen-36 kirjoitti:

    Kyllähän tuo varmaan on kaupankäyntiä tai olisiko taktikointi parempi ilmaus.
    Mutta ei ollenkaan sama asia kuin esimerkissä. Et toimi pahantahtoisesti, ja mikäli oikein ymmärsin, et sitä miestäsi väkisin, vastoin hänen tahtoaan, ole bilettämään raahaamassa?!?
    Et siis ole samalla tavalla toisesta piittaamattoman itsekäs.

    Laskelmoivaa silti. Ja manipulointia. Varmaan suht yleistä myös. Sun toiminta ei kuitenkaan osoita, ettet kunnioittais miestäsi ollenkaan niin kuin se lehden pihtarinainen.

    niin alitajuista toimintaa, ettei sitä välttämättä itsekään tajua. Vähän sama kuin, että antaa miehelle ruokaa, jos sillä on nälkä ennen kuin alkaa vuodattamaan jotain omia huoliaan, vaikka. Miehet on usein niin simppeleitä. Naiseen ei välttämättä ruoka edes vaikuta samalla tavalla. Mutta mä olen tuntenut miehiä, jotka on kuin perseeseen ammuttuja karhuja, kun on matala verensokeri. Samoin jos ovat seksiä vailla. Ja syömisen tai seksin jälkeen ihan eri ihmisiä.

    Äänestä

tööttää vaan menemään, ni siinäpä sitä sit yrittää muka kiristää.

Äänestä

erilaisista näkemyksistä ja mielenkiintoisesta keskustelusta.
Nyt mun pitää rientää. =)

Äänestä

luulla, että se toimii oikeasti =)

Kuitenkin arvelen pääsääntöisesti kyseessä olevan tiedostamattoman väärinkäsityksen.

Olettaen, että koko päivä on ollut yltiöromanttinen ja kaikki päivän tapahtumat on johtaneet lähemmäksi molemminpuolista seksuaalista kanssakäymistä, mutta kello 20.21 puoliso sanoo miehelle "veisitkö roskat" johon mies: "ei jaksa, ku sataa. Näin ollen puoliso pahoittaa mielensä ja menettää romantiikan itäneen orastuksen ja ei enää haluakaan sen kummempaa kanssakäymistä, vaan vain lähellä oloa.

Mies saattaa näin ollen ajatella, että no niin, se ei halunnutkaan seksiä, kun en vienyt roskia ja syntyy vääristynyt mielikuva siitä, miksi seksiä ei sinä iltana ollutkaan.

Äänestä

Jokainen äiti opettaa tyttärellensä, ettei ilmaiseksi pidä antaa. Ja myös miehet tajuavat hyvin, että laadukkaasta seksistä pitää maksaa enemmän.

Äänestä

Tuohan pikemminkin sääntö siviilisuhteissa. Kaikissa naisissa on pieni huora sisällä.

Äänestä
  • Sukulaismiehen akka kiristi miestään ennen vitulla joka asiasta ja sit ku oli lapset ni kiristi niillä...

    Äänestä

  • hähä!

    Äänestä

jaksanu lukee koko tekstiäsi mut se on sellaisten pariskuntien peruskauraa jotka on yhdessä vaan juntteilakseen yhdessä..evvk. Älä vaivaa päätäs tollasilla.

Äänestä

hanki parempaa luettavaa...

Äänestä

Mulle tuli heti ensimmäisenä mieleen, että miksi uskot että se palstalle kirjoittanut ei olisi joku pilailija? Ja toisena tuli mieleen, että oliko kyseessä joku jenkkilehti ja suomennos?

"Mä olin ihan, että "WHOA"! En tajunnut sen naisen logiikkaa ollenkaan. Enkä tollasta suhtautumista seksiin; että nainen antaa, jos mies sen ansaitsee. Niinku miltä vuosisadalta tää ihminen on? Ja eikö nainen itse tykkää seksistä, kun on valmis itseltäänkin kieltämään sen ilot saadakseen kiristettyä miestään? "

Jos se oli joku jenkikiversio, mitä eniten veikkaan, niin siellä naiset yleensä joutuu naimaan äijiä vieläkin rahan takia jos ne haluu perheen perustaa. Onko se sitten niin ihme ettei seksi maistu kun on miehen sijaan naitu lompakko? Sama juttu niissä maissa, joissa naisilta kysymättä naidaan vaan jollekin vanhalle pierulle.. Niissä maissa ei tosin voi seksillä kiristää, kun mies voi vaan ottaa ja raiskata, kuten tässä jokunen aikaa sitten voi Suomessakin, aikkei nyt ihaan suoraan voi verrata. Ja sama seksin maistamattomuus koskee varmaan myös netistä ostettuja vaimoja, tuli vaan mieleen kun aiheesta tulee tänään ohjelma.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 33 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


nainen-36 kirjoitti:

Lueskelin tänään lääkärin odotushuoneessa jotain tylsää vanhaa lehteä, joita odotustiloissa yleensä on. Lehdessä oli sellainen "Kysy parisuhdeterapeutilta"-palsta.
32-vuotias naisihminen kyseli (ilmeisesti ihan tosissaan), että pitäisikö alkaa kieltäytyä seksistä, kun ei jossain asiassa ollut saanut tahtoaan läpi. Kyse oli jonkintyyppisestä ko. pariskunnan perusriidasta. Kirjoittaja ilmaisi asian siihen tyyliin, että "kunhan aikani pihtaan, niin eiköhän mieskin ymmärrä, mistä kiikastaa ja ala tehdä niin kuin tahdon".
Enempää en ehtinyt lukeakaan, kun mut kutsuttiin sisään.

Mä olin ihan, että "WHOA"! En tajunnut sen naisen logiikkaa ollenkaan. Enkä tollasta suhtautumista seksiin; että nainen antaa, jos mies sen ansaitsee. Niinku miltä vuosisadalta tää ihminen on? Ja eikö nainen itse tykkää seksistä, kun on valmis itseltäänkin kieltämään sen ilot saadakseen kiristettyä miestään? Joo, monta muutakin kysymystä nousi mieleen, mutta olkoon.

Kysyisin miehiltä, ja miksei naisiltakin, sitä, mikä mua eniten asiassa ällistytti, eli: Jos naisenne yhtäkkiä alkaisi pihdata, niin tulisko mieleenkään, että: "Aha, se pihtaa nyt siks, kun en silloin suostunu siihen tai tähän"?
Jos tilanne käännettäis toisinpäin ja mieheni alkaisi kiristää mua, tuskin käsittäisin, että tässä käydään nyt kauppaa jostain...

Onko tollasia naisia/ihmisiä oikeesti olemassa? Oletteko joutuneet seksuaalisen kiristyksen kohteeksi tai itse kiristäneet seksillä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu