kertokaa kokemuksia kaikki ne joilta on leikattu penikkataudista johtuen jalka, et auttaako se leikkaus vai ei ???
penikkataudin
leikkaus???
9719
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
"penikkatauti" johtuu väärästä juoksu tavasta .
Yleensä siitä ,että suoritat varpailla vielä ponnistavan liikkkeen eteenpäin.
Sehän tässä naurattaa ,kun ihmisille vielä opetetaan tekemään niin.Ottakaa mallia kenialaisista ,tärkeintä on saada askel rullaamaan .Ainoastaan näin voit saavuttaa tarpeeksi kilometrejä.Ilman loukkaantumisia ja rasitusta.
oon juossut jo monia vuosia ja vasta nyt tuli toiseen jalkaa penikat. Tää syksy vedetty niin kovaa treeniä ja rääkkiä et se tuli siitä!
kovaa treeniä.Kerron sinulle nyt jotain,joka saataa murskata haaveesi.Jos tähtää juoksussasi johonkin pitää olla sellsiset paikat,että ne kestää luonnostaan kovaa treeniä.
Katsos kun afrikassa pojat juoksee siellä juoksee
miljoona,kova luonnon karsinta 1000 jää jäljelle
niistä jokainen voittaa suomen mestarin 10 000m
eikä kukaan ole käynnyt yhdessäkään leikkauksessa.Ne on jo karsiutunut aika päiviä sitten.Sitten vasta alkaa kova treeni jäljelle jää 100 huippulahjaksta jotka sitten pärjäilevät
ja kilpailevat maansa edustuspaikoista.Sinä olet jo karsiutunut älä pelleile terveydelläsi voit luulla olevasi lahjakas ,mutta se johtuu vain siitä kun suomessa ei ole kilpailua.
Voisitko hieman valoittaa treeniäsi? Onko se miten muuttunut aiemmasta syksyn aikana? Jostainhan se kertoo, että vammoja tulee. Varmaankin kokeneena tiedät että liian kova rääkki voi viedä juoksut loppuun aika nopeastikin. Penikkatauti kielii vääränlaisesta rasituksesta eli askellusvirhe, liika vauhtiharjoittelu esim. liukkaalla voi olla syynä.
vaihteleva alusta n pehmee kova pehmee kova on huono! pitäs juosta samallaisella aslutalla. lisäksi huonosta lihas huolllosta. oletko kokeillut hierojaa?itse ainakin menisin urheilu hieroalle ensi.penikka taukin hierominen muuten sattuu. mutta on pysynyt hyvin poissa.kysy myös neuvoa venytyjseen
menee nopeammin alaselkä pakkiin ku penikat.
penikka tautia on mysö muilla ihmisllä veikkeivat juokse / lenkkeile..
joshtuu ihan vaa surkeesta lihas huollosta
pysyä aiheessa ja olla kohtelias. Kaiken lisäksi keksit sanoja aloittajan suuhun. Kaikenlaisia sitä tähän maailmaan mahtuu :D
Sain penikkataudin 2v sitten. Kaikkein nopeimmin saan vaivat takaisin pitkän tauonkin jälkeen jos juoksen maantiellä tai jollakin kovalla alustalla. En tee enää sitä virhettä.
Polut ja metsä ok eli suunnistus toimii. Suunnistuksella kun aloittaa keväällä eli juoksin suurimman osan metsässä ja syksyllä pääsin sitten pirkan hölkkäänkin. Alussa tietenkin rauhallisesti. Mielestäni tärinä ja tuollainen maantie töksäyttely on liian samanlaista jaloille joka laukaisee taudin.
Ja jos kuitenkin juokset hiekkateillä joka on minusta myös kova pohja ja tulee penikkataudin ensi oireita. Ota heti tulehduskipulääkeitä pari lisäpäivää lepoa niin tilanne rauhoittuu seuraavaan kertaan. Homma etenee siedätys tekniikalla. Loppu kesästä onnistuu 3 kertaa viikossa tunnin kestävän kova juoksu metsässä.
Itsellä tuli ensioireita takaisin eräällä suunnistusviikolla jossa 5 kisaa kuutena päivänä. Lähti lääkkeillä ja homma jatkui normaalina harjoitteluna, syksyllä pääsin Pirkan hölkkäänkin.