Ovatko ATM:t käyneet armeijan?
Minä ATM:n olen ja Spolkin olen käynyt.
http://atuubi.yle.fi/keskustelu/id-2001339
Minä ATM:n olen ja Spolkin olen käynyt.
http://atuubi.yle.fi/keskustelu/id-2001339
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
... sinulla ei näytä olevan: omaa elämää. MOT
Mitä luulet, kuinka kiinnostavana pidät ihmistä (itseäsi), joka murehtii, kieriskelee, voivottelee, menehtyy ja jauhaa päivästä toiseen tätä alemman-/ylemmän tason paskaa ? Eikö ihmisillä ole muita puheenaiheita, vai onko elämä niin 'rankkaa' ?
"Eikö ihmisillä ole muita puheenaiheita, vai onko elämä niin 'rankkaa' ?"
Kas joillakin se elämä tosiaan voi olla rankkaakin. Mutta tämähän ei välttämättä koske teitä lupsakoita YTM:iä :)
"Kas joillakin se elämä tosiaan voi olla rankkaakin. Mutta tämähän ei välttämättä koske teitä lupsakoita YTM:iä :)"
Teitä ?! Mitvit... ??? Et tiedä minusta mitään, joten siinähän luokittelet ihmisiä mieltymystesi mukaan.
Joo, ei muuta kuin Onnea Valitsemallanne Tiellä. Jos omaa masokistisen mielenlaadun ja haluaa tehdä kaiken vaikeimman kautta, siitä vaan. Se ei ole minulta pois...
olemass sosiaaliset hierarkiat. Eihän elämä muuten onnsituisi, jos kaikki olisivat oman onnensa johtajia.
Itsellesikö kirjoitit kun yöllä puoli yhden aikaan kirjoitit netti palstalle elämän hankkimisesta, viestin ainoa sisältönä valitus ja voivottelut muiden tekemisistä ja aiheista.
Mitä mitä sinä tahtoa sanoa ?!
Vaikka olen kolmekymppinen sinkkumies, siitä huolimatta en ole/aio vajota niin alas, että alkaisin valittamaan ja jauhamaan AT/YT-skeidaa, koska sillä ei voiteta mitään. Pikemminkin tuo toimii tehokkaana karkoittimena, sillä kukaan ei jaksa kauaa katsella itsesäälissä piehtaroivaa ihmistä.
Tosiasia on se, että jos ei löydy sopivaa kumppania, silloin on hyvä oppia elämään yksin. Parisuhteeseen ei pidä mennä vain ajan tappamiseksi.
Kysymys kuuluu, millä lailla nämä alemman/ylemmän tason piehtaroinnit (keskustelut) edesauttavat uusiin ihmisiin tutustumista ja suhteen/kumppanin löytämistä ?
liikuttaa mitä tänne kirjoitellaan? Ei ole pakko tätä palstaa seurata, jos ei kiinnosta.
Ei liikuta, mutta kunhan esitin asiasta mielipiteeni, ja se on sallittua. Et vastannut lopussa olevaan kysymykseen. Kannattaa kuitenkin miettiä, mitä tekee ja pohtia vähän syitä ja seurauksia. Siitä se lähtee...
Voit toki jatkaa synkistelyä, mutta se ei todellakaan helpota kumppanin etsintää.
En osaa vastata, koska harvakseltaan niitä itse kirjoittelen. Ehkä niillä ei ole edes tarkoitus etsiä kumppania, vaan vain kiusata sinun kaltaisia tyyppejä.
Lepo!
Jatkakaa!
Itse kävin sivarin siksi etten vahingossakaan joutuisi alfaöyhöttäjien alistamaksi tai kiusaamaksi, oikeastaan siitä rupeamasta jäi lähinnä vain hyviä muistoja kun muut ihmiset pääsääntöisesti kohtelivat ja huomioivat tasavertaisesti toisin kuin koulumaailman tiukassa kastijärjestelmässä, jossa ei-suosituiden osa on aika lailla lohduton.
ei tarvitse muuta kuin vähän kusettaa ja pääset koko kansan simputtajaksi ja voit samalla nauraa niille hölmöile, jotka ovat vuosikymmeniä tehneet töitä joidenkin natsojen eteen. Pistä kenraalit juoksemaan kasarmin ympäri ja niin edelleen.
Olen ATM ja olen käynyt kertaamassa 5 kertaa. Ihan perusjägsteri tosin, ja arvo ei ole noussut edes kertaamalla, eli olen myöskin ATM armeijan mielestä, olisivat nyt edes säälistä heittäneet korpin natsat, mutta ei.
On se kumma kun jotkut saavat ja jotkut eivät, noh, ainakin itse tienaan "hieman" enemmän kuin puollustusvoimien palveluksessa olevat :)
Kuten masennus,iloisuus,väsymys tai pirteys.
Mutta eka hain lykkäystä jostain syystä. Sitten hommasin vapautuksen hyvin helposti. Jota suurinpiirtein tyrkytettiin jo 17-vuotiaana.
Suomi on sikäli kova maa moniin muihin verrattuna että armeijan/sivarin käyminen on tavallaan yksi lisäkriteeri koulutusten,työn,asumisen,ajelun,harrastusten,seksuaalihistorian ym. lisäksi,vaikka ei ehkä tärkeimmästä päästä. Vaikkei tytöt ehkä sitä helposti myönnä niin vapautus voi rekisteröityä negatiivisena asiana. Kovia urheilumiehiä on vapautettu. Ja niitä joita ei vapauteta niin ei voi muuta sanoa kuin että sääliksi käy painoharjoittelijoita jotka univajeen,paskaruuan ja aerobisen rääkin takia menettävät tuloksensa.
Kysymys "keskeyttääkö nuoret" liian helposti on toki sama kuin naisilta kysyttäisiin että suhtautuvatko liian löysin rantein eturauhassyövän uhkaan.
"ATM:yys on tila. Kuten masennus,iloisuus,väsymys tai pirteys."
Ai lähes täydellinen valinnanvaran puute naisten suhteen on mielentila?