YT-neuvottelut ja määräaikaiset

työntekijät

Firmassa, jossa työskenetelen on nyt YT-neuvottelut käynnissä. Olen määräaikaisessa työsuhteessa, joka kestää ensi vuoden alkupuolelle. Mitenkähän on YT-lain mukaan, ovatko pysyvässä työsuhteessa olevat suojatummassa asemassa kuin määräaikaisessa työsuhteessa olevat vai ovatko tasa-arvoisessa asemassa kun irtisanottavia valitaan? Otetaan nyt vaikka tilanne, jossa määräaikainen työntekijä tekee enemmän ja parempaa työtä kuin vakkari, voidaanko vakkari potkia pihalle ja määräaikainen työntekijä pitää palkattuna ja tämän työsuhde vielä vakinaistaa? Vai lukeeko jossain lakipykälässä, että ensin potkittava pihalle määräaikaiset työntekijät ja sitten vasta vakkarit?

9

6551

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nimimerkki

      Käytäntönä taitaa yleensä olla, että lähtevät ulkopuoliset työntekijät, sen jälkeen määräaikaiset ja vasta sitten firman omat työntekijät. Ei ole mahdollista, että YT:ssä firman oma työntekijälle annetaan kenkää ja tilalle otettaisiin määräaikaisena ollut. Ei koska firman on ensin tarjottava sitä avautuvaa työpaikkaa sille irtisanotulle ennenkuin sitä voidaan täyttä muilla keinoin.


      Tietenkin vakituisessa työsuhteessa olevat ovat turvatummassa asemassa kuin määräaikaisessa työsuhteessa olevat, koska määräaikaista työsuhdetta ei tarvitse erikseen irtisanoa. Jätetään työtilanteesta riippumatta sopimatta uutta määräaikaista työsuhdetta, kun toistaiseksi voimassa olevassa työsuhteessa on työntekijä erikseen irtisanottava ja on irtisanomisajat.

      • mutta onko lakiin kirjattu?

        Tämä on varmasti yleinen käytäntö, mutta onko tällaista asiaa ihan lakikirjaan kirjattu?


      • kautta
        mutta onko lakiin kirjattu? kirjoitti:

        Tämä on varmasti yleinen käytäntö, mutta onko tällaista asiaa ihan lakikirjaan kirjattu?

        Määräaikaisella työssopimuksella pitää olla lain mukainen määräaikaisuuden peruste. Elikkä sitä kautta määräaikainen työ loppuu silloin, kun määräaika loppuu ja määräaikaiset lähtevät ennen vakituisia. Vai mitä?


      • mc-varasto
        kautta kirjoitti:

        Määräaikaisella työssopimuksella pitää olla lain mukainen määräaikaisuuden peruste. Elikkä sitä kautta määräaikainen työ loppuu silloin, kun määräaika loppuu ja määräaikaiset lähtevät ennen vakituisia. Vai mitä?

        Mun töissä vakkareita lensi pihalle 2v. sitten ja vuokramiehiä jäi taloon! Tällähetkellä yt-
        neuvottelut menossa ja taas lensi yks ulos,tosin maksettiin hiljaiseksi ja samanapäivänä aloitti uusi vuokratyyppi.Lisäksi yritykseni ilmoittaa netissä avoimena olevasta työpaikasta!

        Käytännössä työnantajalla on täysi mielivalta tehdä omat ratkaisut kuka jää tai ei jää.Tämä käytäntö ja lainsäätäjien,amm.liittojen hiljaiset hyväksynnät korostuu eritoten yhtiöissä jotka ovat pörssissä.
        Onhan vielä isojen yritysten hallituksissa näitä samoja naamoja joita näkee uutisissa kävelevän eduskunnan käytävillä....piiri pieni pyörii ja kaverin kaveria jeesataan!!


    • oikeuksista

      Jos vakituinen työntekijä irtisanotaan tuotannollisin ja taloudellisin perustein, juuri hänelle/heille täytyy lain mukaan etsiä korvaavaa työtä tai mahdollisesti lisäkouluttaa uusiin tehtäviin.

      Em. syistä irtisanottua ei saa korvata uudella työntekijällä 9:sään kuukauteen eli määräaikainen ei voisi saada vakituisen irtisanotun työtä, eri asia on tosin se jos työntekijä kieltäytyy tulemasta takaisin
      En muista lakipykäliä, mutta näin olen oikeuteni ymmäränyt vakituisena yt-irtisanottuna. Voimia seuraaviin viikkoihin.

      • 6 ja 7 luvusta

        www.finlex.fi ja työpäikalla nähtävänä

        13 luku 10 § Nähtävänäpito
        Työnantajan on pidettävä tämä laki ja 2 luvun 7 §:ssä tarkoitettu yleissitova työehtosopimus työntekijöiden vapaasti saatavilla työpaikalla.


    • Mukaan

      Määräaikaisessa työsuhteessa olevaa ei voi lomauttaa eikä irtisanoa, ellei hän selkeästi (pitää lukea työsopimuksessa) ole työssä jonkun vakityöntekijän sijaisena, esim. äitiyslomasijaisena.
      Se, että määräaikaisen työsuhdetta ei enää uusita, kun määräaikaisuus loppuu, on sitten toinen asia.

    • työntekijä23

      Käytän hyväksi tätä samaa ketjua kun oma tilanne on melkeinpä sama kun aloittajalla..

      Eli omassa työpaikassani on nyt alkaneet myös YT-neuvottelut ja olen itse töissä määräaikaisella sopparilla.Työpisteessäni on työkaverina yli 60v mummo joka on vakituinen työntekijä.Kysyisinkin semmosta, että jos tuo muori tuosta potkitaan nyt pois, käykö niin, että määräaikaista sopimustani ei saa lain mukaan jatkaa kun se sitten joskus loppuu, koska tuo vakituinen muori on heivattu pois?
      En siis tavallaan olisi hänen tilallaan vaan koska tämä on kahden ihmisen työpiste jatkaisin töitäni niinkuin ennenkin..

      • ymmärtääkseni?

        Eli siis lain mukaan asioiden pitäisi kulkea niin, että ensinnäkään määräaikaista työsopimusta ei voi purkaa kesken tämän aikajakson ilman erittäin painavaa syytä. Tämä tarkoittaa käytännössä sitä, että sinun sopimuksesi jatkuu niin pitkään kuin sopimukseen on kirjoitettu.

        Jos vieressäsi istuva muori potkitaan pihalle(ei eläkejärjestelyitä tms), työnantajalla on velvollisuus palkata kyseinen työntekijä takaisin, jos 9 kuukauden aikana pihalle potkimisesta löytyy vastaavaa työtä. Eli käytännössä, työnantajan on tarjottava tällaista työtä ensisijaisesti vanhalle työntekijälle, jos tämä on irtisanottu vedoten taloudellisiin ja tuotannollisiin syihin.

        Eli vielä jos tämä selventäisi asiaa, että työnantaja ei voi lain mukaan palkata vastaavaan työhön kyseisenä aikana uutta henkilöä kysymättä ensin vakituiselta työntekijältä, haluaako tämä kyseisen paikan. Toivottavasti selvensi yhtään... :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      294
      4791
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3076
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      53
      2995
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1551
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1252
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1199
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      7
      1026
    8. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      1001
    9. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      989
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      981
    Aihe