Olen vertaillut Rovaniemen ja Etelä-Suomen (lähinnä Helsingin seudun) kirpputorien hintoja keskenään ja en voi muuta kuin hämmästellä. Ero on huikea. Samaa olen kuullut muiltakin. Esimerkkejä: Täysin rikkonainen, liimattu arabian yksi kahvikuppipari oli eilen kirpparilla kokonaista 6 euroa. Tuote on täysin arvoton. Ilmeisesti rovaniemeläiset eivät erota kirpparia antiikkiliikkeestä. Ennen markka-aikaan maksoi käytetty kurkkupurkki kirpparilla 50 penniä, nyt se maksaa 50 centtiä. Kurkkupurkki, jolla ei tee juuri mitään (kolhittu kansi ym. kulumaa). Mitä mieltä te muut olette?
Kirpputoritavaroiden hinnoittelu Rovaniemellä
32
3344
Vastaukset
- Mariskooli
Näin eilen mariskoolin kirpparilla 30 euron hintaa. Samanlaisen uuden saa hintaan 34.90 €. Eipä ole iso hintaero uuden ja vanhan välillä. Mieluummin ostan uuden.
- Njaa!
Itse olen myynyt vanhoja (käyttämättömiä) Mariskooleja ja saanut niistä hyvän hinnan. Kaikkia Mariskooleja ei enää valmisteta. Joskus vanha Mariskooli on arvokkaampi kuin uusi, tiesitkö?
- se arvokkaampi
Njaa! kirjoitti:
Itse olen myynyt vanhoja (käyttämättömiä) Mariskooleja ja saanut niistä hyvän hinnan. Kaikkia Mariskooleja ei enää valmisteta. Joskus vanha Mariskooli on arvokkaampi kuin uusi, tiesitkö?
jos vaikka juuri sen värin valmistaminen on lopetettu. Tottakai se on silloin hinnakkaampi. Mutta kirppari on kuitenkin kirppari, ei mikään antiikkiliike.
- eivät
se arvokkaampi kirjoitti:
jos vaikka juuri sen värin valmistaminen on lopetettu. Tottakai se on silloin hinnakkaampi. Mutta kirppari on kuitenkin kirppari, ei mikään antiikkiliike.
edes erota antiikkia romusta.
miksi ei saisi myydä oikeata antiikkia kirpparilla?
joskus tuntuu, hintojen perusteella, että jotkut luulevat vanhoja kauhtuneita rintsikoitaankin antiikiksi. hyi, ällöttävää. kaikkea sitä kehdataankin tuoda myyntiin!
- Yönprinsessa
On järjettömät hinnat ja huonoa tavaraa. Posliiniastiastoja, joiden lasitus kulunut, säröjä, kolhuja,halkeamia.Kukahan niitä ostaa- ei taatusti kelpaa kenellekään. Itse en ilkeäisi edes tuoda tyrkylle. En ihmettele ollenkaan, että Kontti ei ota vastaan ilmaiseksikaan. Ei kirppisten pitäisi sentään kaatopaikkoja olla.
- Voihan joku mennä aina halp...
Itse en kyllä suostu maksamaan tuollaisia hintoja, ja yleensä nuo tavarat jäävätkin myymättä. Mutta oletteko miettineet, mikä vaikuttaa yleensä tavaran hintaan? Pöydän vuokra. Tuolla etelässä pöytien vuokrat kun ovat paljon edullisempia kuin täällä pohjoisessa!
- yksi syy
Kysynnän ja tarjonnan laki määrää hinnan. Kirppikselläkin.
- kirpputorilla kävijä
ja ne vaatteet... en voi käsittää että joku laittaa esim. puseron hinnaksi 5 euroa, sellainen, joka on ostettu h&m:lta 10 eurolla ja jota on pidetty sen seitsemän kertaa....
Tai iänvanhat neonpunaiset lasten housut, hieman rikkinäiset 2 euroa??? Aivan käsittämätöntä että joku luulee sellaisten menevän kaupaksi...
Hieman tolkkua hinnoitteluihin.
Itsellä oli kirpparipöytä vuokralla ja vaikka hinnat oli alkaen 0,20 sentistä 4 euroon ( tuo 4 euroa oli kallein, uusi päiväpeitto ja meni ekana päivänä kaupaksi) niin sain silti pöytävuokran maksettua ja rahaa jäi mukavasti ylikin, eikä tavaraa jäänyt pöytään... - kirppispöytiä
Ne on varmaan niitä jotka ensimmäistä kertaa pistää kamat myyntiin, pyynti on utopistinen. Sitten kun muutaman kerran kantelee pöydällisen takaisin kämpille niin hokaa että helpommalla rojusta pääsee eroon kun roudaa roskiin.
- ....
Kieltämättä alkaa naurattamaan kun välillä törmää aivan uskomattomiin hintoihin..ylilyöntejä tosiaan.
Voin toki maksaa uutta vastaavasta pikkuisen enemmän, mutta jos sama hinta lyöty kuin kaupassa ni jää ostamatta. Kaikenlaita roinaa voi toki sinne loosiinsa hilata, mutta varautukaa et saatta kantaa ne sit takasinki..huippuna on ollut SUOLAPAKETTI ja KUIVUNUT AROMA-TOPPA..=D
Euron myötä hinnat ovat nousseet..ja se loosi-vuokra ny aika kallis..et sekö syynä ylihinnoitteluun??vai??
Kannattaa välillä muuntaa markoiksi ne hinnat ja miettiä onko kovin järkevää maksaa käytetystä NIIN paljon?? Markka-aikana olis kyllä jäänyt moni vaate tms. ostamatta.. - Rovitsumän
.... kirjoitti:
Kieltämättä alkaa naurattamaan kun välillä törmää aivan uskomattomiin hintoihin..ylilyöntejä tosiaan.
Voin toki maksaa uutta vastaavasta pikkuisen enemmän, mutta jos sama hinta lyöty kuin kaupassa ni jää ostamatta. Kaikenlaita roinaa voi toki sinne loosiinsa hilata, mutta varautukaa et saatta kantaa ne sit takasinki..huippuna on ollut SUOLAPAKETTI ja KUIVUNUT AROMA-TOPPA..=D
Euron myötä hinnat ovat nousseet..ja se loosi-vuokra ny aika kallis..et sekö syynä ylihinnoitteluun??vai??
Kannattaa välillä muuntaa markoiksi ne hinnat ja miettiä onko kovin järkevää maksaa käytetystä NIIN paljon?? Markka-aikana olis kyllä jäänyt moni vaate tms. ostamatta..takavuosina oli repaleinen toinen osa Topeliuksen Talvi-iltain tarinoita kirjasta vuodelta 1931. Pyyntö oli 40 euroa. Divarista saisi hyväkuntoiset molemmat osat kympillä. kirja ei ole koskaan ollut edes mikään harvinaisuus.
- Minnekkään
No vitut niitä minnekkään kotiin roudata,jos ei mee kaupaksi niin lähimpään katuojaan vaan.
- Elektroniikan hinta
Joskus markka-aikaan joku kaupitteli 500 markalla ikivanhaa pönttömallista tietokoneen näyttöä. (Ei mitään kulttiesinettä) Ilmeisesti oli hankintahintaa hieman laskettu. Käytännössä romua saatetaan yrittää kaupata vaikka millä
hinnalla.
Taidanpa viedä myyntiin v. 2000 hankitun Dellin
pöytäkoneen- olisko 1000 e liikaa pyydetty ?
- Entinen pöydänpitäjä
Vuokrapöytien hinnat Rovaniemellä:
Varastotie: 25 euroa 5,5 päivää ( " ns. 6 päivän vuokraviikkoon" sisältyy 4 tuntinen sunnuntai,jolloin kalenterikuukausivuokra:
25/5,5=4,545 euroa / päivä.
30 päivää:30 kertaa 4,545 = 136,35 e/kk
31 päivää:31 kertaa 4,545 = 140,90 e/kk
Että tämmönen tappaus tää Rovaniemi.
Esim. Kuusamossa ja Oulussa 15 e viikko.- kirppiksellä
ja vuokrahinnat oli kyllä pienemmät, mutta niin olivat pöydätkin. Lattiatilaa ei ollut lainkaan, ja vaatetanko oli pikkuruisen myyntipöydän yläpuolella.
Kyllä minä tuon 25€/vk olen valmis silloin maksamaan kun kirppispöydän otan. Kannattaa myös huomioida se millaista tavaraa tuo myyntiin, likaista/rikkinäistä tavaraa/vaatetta näkyy kirppiksillä paljon. Itse en sellaisia laita pöytääni ollenkaan myytäväksi ja hinnatkin täytyy pitää kohtuullisena niin kauppa käy. - Itse nähny...
kirppiksellä kirjoitti:
ja vuokrahinnat oli kyllä pienemmät, mutta niin olivat pöydätkin. Lattiatilaa ei ollut lainkaan, ja vaatetanko oli pikkuruisen myyntipöydän yläpuolella.
Kyllä minä tuon 25€/vk olen valmis silloin maksamaan kun kirppispöydän otan. Kannattaa myös huomioida se millaista tavaraa tuo myyntiin, likaista/rikkinäistä tavaraa/vaatetta näkyy kirppiksillä paljon. Itse en sellaisia laita pöytääni ollenkaan myytäväksi ja hinnatkin täytyy pitää kohtuullisena niin kauppa käy.Kyllä ne hinnat väkisin nousee kun myyjistä on tullut "ammattilaisia" Ostavat toisesta pöydästä ja hinnoittelevat uudelleen omiin pöytiinsä myyntiin.
Jotkut niistä "liikenaisista" ovat kuin hyeenat kimpussa kun uusi myyjä laittaa omia pöytiänsä kuntoon. Ei aina ehdi pöytäänsä laittaa kun repivät jo kädestä ja yrittävät maksaa suoraan. Kaikkein röyhkeimmät ovat pihalla kyttäämässä jos joltain sais halvalla ja niistä sais jotain voittoa.
Kyllä myyjät ovat itse ne hinnat pilviin nostaneet ahneuksissaan.
-Entinen asiakas_ - varastotielle
Itse nähny... kirjoitti:
Kyllä ne hinnat väkisin nousee kun myyjistä on tullut "ammattilaisia" Ostavat toisesta pöydästä ja hinnoittelevat uudelleen omiin pöytiinsä myyntiin.
Jotkut niistä "liikenaisista" ovat kuin hyeenat kimpussa kun uusi myyjä laittaa omia pöytiänsä kuntoon. Ei aina ehdi pöytäänsä laittaa kun repivät jo kädestä ja yrittävät maksaa suoraan. Kaikkein röyhkeimmät ovat pihalla kyttäämässä jos joltain sais halvalla ja niistä sais jotain voittoa.
Kyllä myyjät ovat itse ne hinnat pilviin nostaneet ahneuksissaan.
-Entinen asiakas_en enää pöytää ota sillä sillä pörräsi silloin ainakin eräs "kyttäkaksikko". Kun tulin pöytää täyttämään,jätin laatikon pöydän viereen ja toista autosta hakemaan, sillä aikaa olivat avanneet laatikon ja penkoivat sitä. Pitää kuulemma katsastaa ensimmäisenä niin voi jotakin mielenkiintoista löytää.
Parin muun myyjän kanssa juteltua kävi ilmi et ovat just näitä, jotka ostavat halvalla ja laittavat kalliimmalla omaan pöytään. Ei mitään käytöstapoja!! - muillakin kirppareilla
varastotielle kirjoitti:
en enää pöytää ota sillä sillä pörräsi silloin ainakin eräs "kyttäkaksikko". Kun tulin pöytää täyttämään,jätin laatikon pöydän viereen ja toista autosta hakemaan, sillä aikaa olivat avanneet laatikon ja penkoivat sitä. Pitää kuulemma katsastaa ensimmäisenä niin voi jotakin mielenkiintoista löytää.
Parin muun myyjän kanssa juteltua kävi ilmi et ovat just näitä, jotka ostavat halvalla ja laittavat kalliimmalla omaan pöytään. Ei mitään käytöstapoja!!Kyllä samanlaista toimintaa harrastavat nuo suuret liikenaiset muillakin kirppareilla. Ei voi sanoa että olis ainoastaan varastotiellä.
Niille ammattilaisämmille ei pitäis antaa niin tiheään pöytää, niin loppuis se pisneksen teko toisten tavaroilla, mutta kun niillä on joka kirpparilla oma pöytä ja mahdollisuus ostaa toiselta kirppikseltä mitä halvalla saavat ja kotona hinnoittelevat uudestaan ja vievät toiselle kirppikselle. Näin ne hinnat nousee. - KöyhäRikas
muillakin kirppareilla kirjoitti:
Kyllä samanlaista toimintaa harrastavat nuo suuret liikenaiset muillakin kirppareilla. Ei voi sanoa että olis ainoastaan varastotiellä.
Niille ammattilaisämmille ei pitäis antaa niin tiheään pöytää, niin loppuis se pisneksen teko toisten tavaroilla, mutta kun niillä on joka kirpparilla oma pöytä ja mahdollisuus ostaa toiselta kirppikseltä mitä halvalla saavat ja kotona hinnoittelevat uudestaan ja vievät toiselle kirppikselle. Näin ne hinnat nousee.Bisnes is bisnes.
Pane hinnat korkeammiksi,niin ei osta kukaan.
Sama kait se vissiin kuka ne tavaras ostaa,kunhan pyytämäs hinnan saat? - alagartte
varastotielle kirjoitti:
en enää pöytää ota sillä sillä pörräsi silloin ainakin eräs "kyttäkaksikko". Kun tulin pöytää täyttämään,jätin laatikon pöydän viereen ja toista autosta hakemaan, sillä aikaa olivat avanneet laatikon ja penkoivat sitä. Pitää kuulemma katsastaa ensimmäisenä niin voi jotakin mielenkiintoista löytää.
Parin muun myyjän kanssa juteltua kävi ilmi et ovat just näitä, jotka ostavat halvalla ja laittavat kalliimmalla omaan pöytään. Ei mitään käytöstapoja!!ratkaisu siihe jos haluat täyttää pöytää rauhassa:
käskekää kyttääjien painua vittuun ja potkikaa niitä perseelle, ite jo ton tein ja autto asiaan! - Marde 3
KöyhäRikas kirjoitti:
Bisnes is bisnes.
Pane hinnat korkeammiksi,niin ei osta kukaan.
Sama kait se vissiin kuka ne tavaras ostaa,kunhan pyytämäs hinnan saat?Mulle ainakin on pääasia että tavara menee kaupaksi osti sen kuka tahansa. Juurihan sen takia vien kirpparille myyntiin kun en itse niitä tarvitse ja jos vaikka vähän niistä vielä saisi rahaakin:)
- Kirppistäti
Eihän se ole tyhmä joka pyytää vaan se joka ostaa!Ei ne bisnesnaiset/miehet hinnottele tuotetta sen korkeammaksi kun tietävät sen arvon.
Varastotiessä se hyvä puoli et siel saa kuka vaan ostaa heti kun tavara tulee myyntiin.
Tuhat torilla taas itse omistaja taitaa viedä suurimman osan parhaista ja nettoaa sillä.
Mutta jos siis haluaa täyttää pöytänsä rauhassa siirtyköön Tuhat torille en tiedä käykö siellä yhtä hyvin kauppa kun varastotiellä mut jokainenhan sen saa itse valita.
Minun mielipide on siis se et siitä on turha jälkeen päin ruikuttaa jos on sattunu myymään halvalla kalliimman tuotteen ja se on myöhemmin jollaki toisella myynnissä kalliimalla.
Ja toinen asia et jos toisin tavaroita itse myyntiin niin olisin vaan tyytyväinen kun tavarat lähtis nopeasti liikkeelle vaikka suoraan pahvilaatikoista kun olen täyttämässä silloin ainaki tietää tarviiko heti seuraavana päivänä tuoda lisää.
Taitaa olla vaan suomalaista kateutta taas ilmassa.- ei häirinnyt
se jos joku osti tavarani ja myi sen kalliimmalla. Vaan se että jotkut tunkevat penkomaan pussejani/laatikoita, enenkuin olen edes saanut itse niitä aukaistua.
- pussejani joskus
ei häirinnyt kirjoitti:
se jos joku osti tavarani ja myi sen kalliimmalla. Vaan se että jotkut tunkevat penkomaan pussejani/laatikoita, enenkuin olen edes saanut itse niitä aukaistua.
Ei minua haittaa jos joku nätti nainen minun "pussejani" vähän tonkisikin. Mukava se vaan olis.
Hyvää joulua toivottaen. Joulupukki - Köyhärikas
pussejani joskus kirjoitti:
Ei minua haittaa jos joku nätti nainen minun "pussejani" vähän tonkisikin. Mukava se vaan olis.
Hyvää joulua toivottaen. JoulupukkiNO johan sieltä tuli muutama täysjärkinenkin.
- Ninni2009
Varastotiellä on kyllä näkyny myynnissä taas kaikenlaista yhdessäki nippu risuja joka niinellä sidottu yhteen kuka pöljä semmosia ostaa ku metsät täynnä risuja ja näky siinä pöydässä olevan muutenki kallista joku tiimarin enkeli 7e ja pienempi samanlainen 5e kyl on hinnat pilvissä.
Ja sitten siel on ne pari pöytää joissa aina samat tavarat ja niin kaatopaikan näkösiä ja taitaa tavarat tullu muutenki haettua kaatopaikalta ja sitten niitä yritetään myydä viel eteenpäin.Lasipurkkeja ja purnukoita liimattuja koriste-esineitä mut kaikki tyylillään.- sun kirjoitus
taisi olla vitsi?
Kaikki eivät pääse metsään. Eikä ne enkelit olleet Tiimari-enkeleitä!
Sä oot taas yks, joka ei tajua mistään mitään. - BBB
Mene sinne mettään, mutta varo ettet eksy.
Kierrä kirppikset kaukaa, niinhän ne muutkin rahakkaat tekevät.
Hauskaahan se tietysti on sipissä katsella kirppispöytiä ja haukkua hinnat ja tuotteet ajankuluksi,kun ei muutakaan . - Pääsee
sun kirjoitus kirjoitti:
taisi olla vitsi?
Kaikki eivät pääse metsään. Eikä ne enkelit olleet Tiimari-enkeleitä!
Sä oot taas yks, joka ei tajua mistään mitään.Varastotien kirpparille niin pääsee varmaan metsään asti tai no siin tien laidassahan niit pajuja on vaikka kuinka paljon.
Kohta siel on varmaan hevosen paskaa säkissä eihän kaikki pääse sitäkään hakeen=) - hyhkuhaisee
Pääsee kirjoitti:
Varastotien kirpparille niin pääsee varmaan metsään asti tai no siin tien laidassahan niit pajuja on vaikka kuinka paljon.
Kohta siel on varmaan hevosen paskaa säkissä eihän kaikki pääse sitäkään hakeen=)kukapa nyt hevosen paskaa tarvii, muut ku sinä tuol pöykkölääs on hevostalleja nii voit käydä hakemassa siletä =)
- oivoi
Olen melko aktiivinen kirpparilla kävijä. ostan tavaraa, kun hinta-laatusuhde on kohdallaan. Yksi kerta myytävänä oli kaksi leikki-ikäisten lasten talviulkoiluhaalaria. Taisivat olla Reima-merkkiset. Puvuista näkyi käyttö, mm. polviosat vaalenneet. Eli kulahtaneita oli, mutta hintapyyntö oli huikeat 50€/puku. Hei haloo, vaikka ne maksavat uutena lähemmäs satasen, mutta se on uutena. En olisi maksanut kyseisistä käytetyistä puvuista kuin korkeintaan 12€/puku. Jäi muuten varmaan myymättä...
- vuosi 2008
Onneksi täsät on poistettu ke-to-yönä kirjoiteltu ala-arvoinen teksti. Muut viestit ovatkin vuodelta 2008!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Petteri Orpo on satusetä
Väittää että työllisyys on Suomessa samalla tasolla kuin hallituksen aloittaessa kesällä 2023. Fakta on, että työllisi422998Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj872906SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis1602812Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis2012105- 1121978
Orpo ja Purra, käykää hakemassa oppia Espanjasta
Espanja on näyttänyt kuinka kova työttömyys nujerretaan ja saadaan maan talous palautettua nousu-uralle. Ei ole häpeä kä151963Jääkiekon MM:t pitää siirtää MTV:ltä Ylelle
Persuille ikäviä uutisia taas. . Valtioneuvoston asetuksen mukaan MM-kisat kuuluvat kansallisesti merkittäviin tapahtumi501579Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li371564Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön3701421- 871061