Jumala eheyttää?

Mohikaani kertoo aloituksessaan uskoontulostaan ja samassa ketjussa myöhemmin toteaa, ettei Jumala ole luonut homoja, vaan homous on syntiinlankeemuksen seurauksena ihmiseen tullut vika.

"Mutta koska Jumala on ihmisen luonut, Hän voi ,yös korjata virheiä joita saatnana on aiheuttanut, siksi Jeesus voi eheyttää, vaikka et sitä hyväksykkään, niin ei se silti tarkoita, etteikö Hän voisi eheyttää!"

Homoseksuaalisuus ei tietysti ole mikään vika mutta ihmisissä toki paljon erilaisia virheitä, joista Jumala voisi eheyttää. Miksi hän kuitenkaan ei ole eheyttänyt raajarikolle uutta raajaa, korjannut yhdenkään lapsen suulakihalkiota tai erottanut siamilaisia kaksosia toisistaan?

3

176

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei edes pakolla

      Niinpä, ja miksi Hän ei ole työllistänyt työmiehiä?

    • me saadaan siltä usko pois ennen pitkää kokonaan...Tulee järkiinsä...ja tää on nyt sitä sarkasmia josta mua syytettiin äsken.
      Miksi muuten ei ennemmin voi kysyä että miten on mahdollista että on ylipäätään ihmisiä ja kaikenlaista...siamialaisia kaksosia...
      Maailma on ihmeineen syntynyt kuin tyhjästä! Jossain on oltava Jumala. Ei sitä voi kukaan tietää, jos Hän vaikka on ilmaissut itsensä just esim.Mohikselle.
      Sattumaan ym.alkuräjähdyksiin uskominen se vasta uskoa ja mielikuvitusta vaatiikin.
      Tuosta homoasiasta sanosin että kyllä mun puolesta mm.SAA pitää oman uskonsa. Raamatussahan on mm.Paavali opettanut Jumalan nimissä sen että se(kin) on väärin.

    • ei tunne eikä

      etsi Jumalaa ja hänen tahtoaan. Kun vaeltaa ennaltavalmistetuissa hyvissä teoissa kasvavat haavat nopeasti umpeen...

      on myös kärsimystä jota emme voi oikein ymmärtää. Raamatussa kerrotaan hurskaasta Jobista jolle tapahtui pahoja asioita. Jeesus kertoi myös Lasaruksesta joka säi muruja joita rikkaan pöydältä tippui ja koiratkin nuoli hänen paiseitaan... hän sai lohdutuksensa vasta Aabrahamin helmassa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      84
      5327
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      42
      3561
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      58
      2932
    4. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      37
      2135
    5. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      61
      1906
    6. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      286
      1686
    7. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1596
    8. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1402
    9. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1376
    10. Mikä ihme teitä savolaisia tuossa

      p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.
      Tuusniemi
      7
      1195
    Aihe