olisko mahdollista saada valot kokonaan pois tai vaikka 18.00 -06.00 välisenä aikana ei poltettais tyhjää ko omat ulko valot eivät täällä kylän pinnassa näy ollenkaan ja saatais vielä sitä joulu-tunnelmaa meille kaikille...!?
katuvalot jouluksi pois
jouluvaloja rakastava
3670
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
sielä ei paljon niitä katuvaloja poltella.
Son kuule liian kallista laittaa mies liikkeelle. Toiseksi, pakkohan se on jonnekkin hävittää tuo ylimääräinen ydinvoima, kun teollisuus ja muu tuotanto hiljenee jouluun. Ei sitä saunomalla ja kinkunpaistolla kuitata, eikä varsinkaan nollakelillä. Sitä, kun ei ydinvoimaloita käydä sammuttelemaan ihan noin niinku tunnelman vuoksi. Luovu suosiolla haaveilemasta ja laita säleverhot kiinni tai mene mökille. Enkä kirjoittanut ilkkuakseni tai pahansuopuuttani, näin se vain on.
Ymmärrän tämän hempeämielisyyden mutta se ei nyt tähän asiaan oikein sovellu. Odota keskiyöhön niin silloinhan on katuvalot sammuneet ja nauti sitten omista valoistasi.
Mutta siltä varalta että haluat tarkistaa mieltymyksesi niin ...
mene Närkkiin ja aja sieltä Matarinkiin, siellä näet kivikautisen kylän. On se niin helvetin ruma asia ettei edes valoja saada kylälle moisen jupakan takia. Käsittämätöntä saamattomuutta.
Ei missään tapauksessa saa valoja katkaista kaamoksen aikana. Nehän jo nyt katkeaa syrjäkylillä klo 23 jälkeen. Valaistus kuuluu nykyaikaan ja on turvallisuuskysymys. Jos sitä on vaikka naapurissa joulua pitämässä niin eihän sieltä ennen puoltayötä minnekään lähdetä – sen verran on mukavaa meininkiä, ja jos pimeää on niin menee haamuiluksi kotiatulo jos siiten ei kuu taivaalla paista.
Kyllä pimeää ehtii sitten Kaupinmäellä nauttia kun sinne ollaan menossa. Se sitten kestääkin kauan.
Muistappa viime vuoden joulukuun 17 päivää kun meni tolppa poikki ja muualta varastivat sähköt. Meni koko Tornionjokilaakso pimeäksi. Siinä pakkasten kourissa. Ei toiminut vanhusten hälyttimet, ei puhelimet , ei mitään missään näkenyt. Vanhukset kusivat ja paskansivat sänkyihinsä. Itsekin soittelin Soneralle kun vain känny toimi, mutta eihän sieltä mitään edes vastattu. Kuollut oli koko yritys. Netit oli pimeänä jne.
Sitten vielä väittivät ettei pidä paikkansa että heidän linjoissansa olisi vikaa edes ollut. Täyttä vastuun pakoilua koko homma. Niille olisi nähtävästi ollut sama, vaikka olisi koko tornionjokilaakson porukka hävinnyt. Sehän näyttää olevan sille vain rasite.
Joka tapauksessa antaa valojen olla päällä kun ne kerran on tehty. Joulun rauha ei rikkoudu valojen takia -se on ihan muu asia jos joulurauha rikkoutuu.
Ja möhään illalla -yöllä voi sitten nauttia omista valoista - yötä on suurin osa 24:stä tunnista.