Vaikuttiko se sinuun tai läheisiisi? Entä miten ennustat taantuman vaikuttavan elämääsi nyt?
Muistatko laman?
white_peony
30713
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 30
Vanhimmat
tulevakin taantuma vaikuttaa positiivisesti, luulisin.
esim. hintojen ja korkojen laskua? Itse en taloudesta paljoa ymmärrä, mutta tämän ilmiön olen antanut itselleni opettaa...
ollaan jo nyt muutaman kuukauden aikana puhallettu yhteen hiileen enemmän kuin viimesen viiden vuoden aikana yhteensä. Yhteisiä yrityksiä, katsos.
Yhteenkuuluvuuden tunne on aikalailla vahvistunut, juuri niinkuin viime lamankin aikaan.
Mut, tietty täs taantumassa on mahdollista tehdä rahaakin, aika paljonkin, riippuu siit, et mitä valintoja tekee, ja onko ne oikeita, vai vääriä.
laman aikana puhuttu paljon. Että se vaikuttaa kansalaisiin samaan tapaan kuin lama. Itsemurhat jopa vähenevät. Hienoa huomata, että se vaikuttaa myös alemmalla tasolla perheen tiivistymiseen.
isältä meno molemmmilta työ, eikä uutta löytynyt mistään. Enpä saanut joka syksy uutta reppua, ja äiti ompelikin aika paljon meidän vaatteita...
muistan kavereista jotain samankaltaista. Itse aikanaan valmistuin koulusta suoraan lamaan, ja ammattitaito ehti kärsiä kun töitä ei löytynyt.
Muhun se ei vaikuttanut suoraan. Palvelin yrittäjänä julkishallintoa ja siellä budjetit pienenivät hitaasti ja hallitusti. Mulla meni laman aikana hyvin.
Toista oli kollegoilla jotka palvelit yksityistä sektoria. Työt katosivat muutamassa kuukaudessa. Aika moni joutui pistämään putiikinsa kiinni, mutta toisaalta tällä alalla toimitaan ammatinharjoittajina yksin, joten yt-neuvottelut olivat nopeat ja lyhyet.
Uskon että tuleva taantuma ei vaikuta edelleenkään muhun sitä tai tätä. Mulla on siisti sisätyö julkisella sektorilla, eikä mikään pikku taantuma tunnu missään. Syöksykierteet on sitten erikseen, mutta ei nekään hetkessä vaikuta.
Virka pitäis saada. Määräaikaisena ei uraputki ole vielä ihan kiveen kirjoitettu.
Itseäni huolestuttaa nimenomaan oman työsuhteeni määräaikaisuus, jota jatketaan aina määrärahojen puitteissa pari -kolme vuotta kerrallaan. Toisaalta ala on sellainen, että rahoitusta myönnetään myös kansainvälisesti. Tosin jos olen oikein ymmärtänyt, suomella menee hyvin verrattuna muihin maihin.
Vaikuttaako Euro sinusta positiivisesti vai negatiivisesti?
tuosta itsenäisyydestä ja EU:n vakauttavasta vaikutuksesta sen verran, että kai mun on tänään uskottava Euron positiiviseen vaikutukseen?
En oikeesti ymmärrä raha-asioita hyvin kansainvälisellä tasolla. EU:n sisällä se vaikuttaa varmaan vakauttavasti. Vientikauppaa kai säätelee lähinnä euron ja dollarin välinen hintasuhde? En oo seurannut dollarin kurssia, vaikka se ehkä juuri nyt olisi kiinnostava bongauskohde.
juurikaan ymmärrä. Mutta muistan miten suuri uutinen markan devalvointi oli 90- luvulla. Euroa tuskin lasketaan kellumaan?
mun asiantuntemukseni ja tietämättömyyteni rajan. En oikeastaan edes tiedä, mitä tuo kelluminen tarkoittaa.
oli vaikeeta, pienet tulot, just koulusta valmistunut, ei saanut töitä mistään, ei sitten yhtään mistään, siihen ero, jatkoin uuteen kouluun, missä menikin kolme vuotta. Sen jälkeen alkoi helpottaa...töihinkin pääsi.
Uskon sen vaikuttavan nyt samoin..ootan pahinta:(
selviät vähemmällä. Määräaikainen työ ja iso asuntovelka se painaa minuakin. Onneksi miehen työ suht. turvattu. Relaxed Eyes löysi lamasta myös hyviä puolia, toivottavasti ne tulevat tällä kertaa kohdallesi!
se on ainut, mitä näen. Mutta kyllä se yrittäjän puolisona...tiesin jo tään jutun kauan ennen kuin yleisisti alettiin puhua taantumasta.
Kasvun aika on nyt ohi..katotaan, miten kauan kestää ja kuinka kukakin kestää.
tietenkin, alasta riippuen varmasti altis suhdanteiden vaihteluille. Ymmärrän kyllä huolesi. En edes oikein tiedä mitä sanoisin, muuta kuin voimia, äläkä turhaan etukäteen murehdi. Toivottavasti miehesi hoitaa asiat huolellisesti.
sillä ei ole välttämättä mitään apua tilanteessa. Vaihtelut on suuria...välillä voimakasta kasvua ja sitten nopea seis...tiimityötähän se on.
Minä en murehdi, huolehdin vain omasta työstäni. En puutu miehen töihin eikä se mun. Se on meidän työn jako. Mutta kaikki vaikuttaa kaikkeen.
kaikille..ostakaa kartonkisia myyntipakkauksia, se on myös ekologinen parempi vaihtoehto.
selvä! Suositaan porukalla kotimaista, tietämättään sitä voi silloin auttaa hyvinkin lähelle.
Huolellisuudella tarkoitin, että nimenomaan seuraa tilannetta, laskee investointejaan ja tarvittavan työvoiman määrää. Oma miehenikin on ollut yrittäjä, ja silloin opin, että yrittäjänä pitää osata ajatella pari askelta edelle.
tää ala on herkkä suhdanne vaihteluille ja on jo pitkä kokemus takana...oppia on siis ja historiaa. Ja vaikeita kausia..joten eiköhän..
Pystyi ostamaan tiettyjä laitteita todella halvalla.
Oletettavasti tämäkin taloustilanne laskee hintoja hiukan, mutta tilanteen kehitystä on vielä vaikea ennustaa.
huomaa eron niiden välillä joiden työpaikka on turvattu ja niiden, joilla on esim. määräaikainen työsuhde. Ajatusmaailma on ihan erilainen, kuten ihan luonnollista onkin. Toisaalta jotenkin lohduttavaakin huomata, ettei taantuma huolestuta kaikkia, ja jotkut vielä suunnittelevat kuluttavansa.
On suuremmissa hankinnoissa aina pitkä tähtäys mukana ja jos jonkin jutun voi hankkia olemattomalla hinnalla, niin se kannattaa ostaa vaikka sitä tarvitsisi todella harvoin.
Tavaran säilytys voi tietysti vähitellen muodostua ongelmaksi.
Nyt pitää siirtyä hommiin ja tehdä huomiseksi muutama mittaus.
Ei se vakituinenkaan työpaikka monesti paljoa merkitse. Itselläni on sellainen mutta tiedostan hyvin että erään jättiläisen lähtiessä karsimaan minunkin työpaikaltani voi hyvin nopeasti lentää väkeä pihalle.
Omasta lapsuudesta on jonkin verran mielikuvia jäänyt, sukulaisia ja tuttuja jäi työttömiksi ja osalla oli velkaongelmia. Kyllä se on aina takaraivossa kummitellut ja ihmettelen niitä tyyppejä jotka vain painavat luottavaisena eteenpäin "töitä on tekeville" tai "oman onnensa seppä" -mentaliteetilla.
suunnittelee saavansa taas kamoja halvalla kun rehellisestä palkkatyöstä irtisanotut joutuu myymään niitä kamojaan
Nuo omat ostokseni ovat yleensä sellaisia joita on vain tehdasympäristössä.
Onhan se mieleen jäänyt juu.
Vaikutti omiin tulevaisuuden suunnitelmiin.
Ammatti vaihtui kun ei töitä löytynyt ja jouduin takaisin koulun penkille.
Moniin läheisiin ja tuttuihin se vaikutti.Osalta meni työt,toisilta paljon enemmänkin.Jätti kovat jäljet ihmisiin.
Tulevastahan ei koskaan tiedä..mutta uskon että omaan työhöni tulee vaikuttamaan..ihmiset karsii palveluista,jotka ei ole välttämättömiä.Saa nähdä kuinka käy...
sen, että Suomella olis ollu vielä vaikeampaa selviytyä silloisesta lamasta, jos ei olisi EU:hin liitytty. Se oli aikoinaan sellanen puolipakkorako liittyä. Siitä liitymisestä se nousukausi vasta kunnolla lähti liikkeelle.
Asia joka on hyvä muistaa näin itsenäisyyspäivän jälkitunnelmissa.
ulos leikkimään?
- en mä keksinyt mitään. Kaikki on toki jollakin tavoin elämää koskettanut, mut en mä oikein osaa lamalle laittaa mitään erityistä painoarvoa. Selkeämmin omat ja muiden valinnat henkilökohtaisessa elämässä ovat jälkiään jättäneet kuin ns. lama.
Olen siis ollut onneton omistusasunnossa ja onnellinen kaupungin vuokratalossa. Elänyt ilman tv:tä ja 40 tuuman taulutelevision kanssa.
No mie en ole vielä oikeaa lamaa nähnytkään eli ruokaa olen saanut ja lämpimässä nukkunut yöni. Joskus rahoittajana on ollut oma työ ja ajoittain valtio tms.
kun lamasta puhuttiin mutta sen vaikutus oli itseeni ja lähisukulaisiin päinvastainen vaikutus. Hassua mutta totta mitä enempi puhutaan taantumasta sitä paremmin tuntuu itsellä menevän ja ensi vuosi näyttää jo nyt huomattavsti valoisemmalta mitä edelliset vuodet. Menee kuin toiset putoo niin itse nousee.
mutta hyvä juttu, eihän muuten mitään tuliskaan, jos totaalisesti kaikki seisahtus. No, eihän niin voi tapahtuakkaan, mut positiivinen tilanne sinulla. Osaat kai ottaa hyödyn irti muiden vaikertaessa..