nyt on sitten Kemin Energiakin myyty, laskusta päätellen. Mitä tämä junttikylä enään omistaa?
Jaahas,
Häh ja höh
5964
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Kemin Energia tulouttaa Kemin kaupungille vuosittain huomattavan määrän euroja. Energian hinnassa on siis mukana oikeastaan piiloveroa.
mitään voi tulouttaa Oululaisten omistamasta puljusta?
Oululaiset eivät omista Oulun Sähkönmyynti Oy:tä sen paremmin kuin kemiläisetkään. Kemin Energia Oy omistaa osan OSM:stä, kuten Oulun kaupunkikin. Ainoa miinus tässä on se, että OSM ei maksa veroa Kemiin.
Tästä lisätietoa: http://www.oulunsahkonmyynti.fi/index.php?51
Kemin Energia Oy:n osakkeet omistaa edelleen Kemin kaupunki. Laskutuksen hoitaa nykyään Oulun Sähkönmyynti Oy, tästähän tuli tiedotekin.
Rahavirrat on vain käännetty toisinpäin. Ennen KE tilitti OSM:lle myynnin osuuden. Nyt OSM laskuttaa ja tilittää KE:lle siirron osuuden.
Ouluun.Tämä on vasta alkua koko puljun myyntiin.