Mistä yt:ssä kysymys?

Yt-neitsyt

Yt-neuvottelut on alkamassa ja lomautuksiin ja irtisanomisiin pyritään. Tilanne on mulle aivan uusi ja kaikki muutkin työpaikalla ovat aivan pihalla koko yt-menettelystä ja tilanteesta.
Mitähän mulle voi tapahtua, kun minulla on määräaikainen työsopimus, joka kestää toukokuuhun? Määräaikaisessa sopimuksessa ei ole mitään mainintaa määräaikaisuuden perusteesta. Tarkoittaako se silloin sitä, että kun en sijaista ketään, minua ei voida lomauttaa eikä irtisanoa sopimuksen kestäessä? Vai voiko työnantaja tulkita sopimuksen toistaiseksi voimassaolevaksi, koska määräaikaisuudella ei ole määriteltyä syytä ja irtisanoa mut aiemmin sillä perusteella?
Kannattaako yt-neuvotteluissa oikeasti yrittää tehdä ehdotuksia vaihtoehdoiksi irtisanomisille vai onko neuvottelut aina vain muodollisuus, joka pitää lusia läpi ilman vaikutusmahdollisuuksia? Ideoita kyllä olisi.
Tosin yrityksen johto on ollut aikalailla ylhäältä sanelevaa muutoinkin ja henkilökuntaa ei ole haluttu kuunnella edes parempina päivinä.

2

1264

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • että sua ei

      irtisanota eikä lomauteta.

      Sun hommat vaan loppuu toukokuussa.

    • Pastori

      YT-neuvottelujen seurauksena usein päädytään vähentämään henkilöstöä. Metodit riippuvat pitkälti yrityksesi taloustilanteesta ja henkilöstömäärästä.

      Valitettavasti määräaikaisena olet ensimmäisten lähtijöiden joukossa, mikäli ihmisiä päätetään pihalle laittaa.

      Käytännössä tämä voi tarkoittaa, ettei työsopimustasi enää uusita toukokuun jälkeen, tai jos firman "tuotannolliset ja taloudelliset" syyt niin vaativat, voi olla että lähtö tulee sinulle ja muillekin jo paljon aikaisemmin.

      Määräaikaisuuksista lainsäädännössä on kuitenkin kohta, jonka mukaan jos olet (muistaakseni) käynyt läpi 2 määräaikaista työsopimusta, sinut voidaan katsoa pysyväksi työntekijäksi (työsopimus voimassa toistaiseksi) mikäli määräaikaisuuteen ei ole erikseen määriteltyä hyvää syytä.

      www.finlex.fi / lisäinfoa

      Neuvotteluistta kannattaa ilman muuta avata sanainen arkkunsa ja kertoa ehdotuksia tilanteen korjaamiseksi. Tosin jos johto on päättänyt jo asiasta, sillä ei silloin ole vaikutusta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      359
      4588
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      148
      2598
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2196
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      145
      1760
    5. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      31
      1310
    6. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      44
      1292
    7. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      41
      1283
    8. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      79
      1161
    9. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      346
      1147
    10. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      143
      1029
    Aihe