Huomasin taas UT:n alkukielestä mielenkiintoisen sanan ZUGON (ζυγόν) Sehän on siinä kohdassa Matteus 11:
"Ottakaa minun ikeeni harteillenne"
"Minun ikeeni on hyvä kantaa "
Se Zugon tarkoittaa kaikkia näitä asioita:
ies/
taakka/
vaa’an niska/
vaaka/
kytkös/
sidonta/
side/
yhtyminen/
yhteys
Eli siis teosofi Pekka Ervast oli oikeassa siinä, kun sanoi, että kohta voidaan kääntää myös muotoon: "Ottakaa minun JOOGANI" tai että "minun JOOGANI on hyvä kantaa". Tämä sanskritinkielinen sana joga (jug, judsh) tarkoittaa "yhdistymistä", "yhtymistä", "sidottuna olemista" ja siitä on juontunut tuo ies Ranskassa joug, saksassa joch, ruotsissa ok, englannissa yoke, joka tarkoittaa siellä myös kytkemistä kiinni. Uskonnollisessa tai filosofisessa yhteydessä se tarkoittaa yhdistymistä johonkin sellaiseen, mikä koetaan jumaluudeksi.
Kristillinen syvämietiskely, kristillinen jooga, joka sanaparina saattaa säikyttää fundiksia, on siis ihan raamatullinen. ;o)
Kristillinen jooga Raamatussa
17
2822
Vastaukset
- perkeleet
mihin lystäätte. Jooga tarkoittaa myöskin"liittoa",joka perustuu siihen sanskriitin kantasanaan judz ja joka elää yhä latinan kielessä muodossa jungere.
Liitto mutta minkä kanssa? Se on liitto elämän ja sen kokonaisuuden välillä. Ihminen on maallisen luomakunnan kehittynein aste(vaikka ei aina siltä näyttäisikään).Sellaisena hänen yrityksensä eheyttää itsensä - ja siten päästä sovintoon ajatellun elämänvirran kanssa,josta hän sai alkunsa - ovat vaihdelleet vuosisadasta vuosisataan, ympäristöstä ympäristöön, kulttuurista toiseen.
Onhan se Jeesus usein kuvattu esim.alttaritauluissa sormet jossain mudrassa ja kai se käsien ristiminenkin jotain sen tyyppistä on,missäköhän päin lienee mies aikoinaan liikkunut kun on sellaisia jostain oppinut? - pesäpalloa
löytyykö tähän ohjeita.Raamatuista ja muista pyhistä kirjoista.
- appari
kristinuskon rukoilemisen ja joogaamiseen yhtymäkohdat, luepa ortodoksinen Vaeltajan kertomukset (tuntematon kirjailija, Valamon luostarin julkaisu). Se kertoo tyypistä, joka kulkee pitkin mantuja ja yrittää päästä jyvälle, mitä tarkoittaa käsky Rukoilkaa lakkaamatta. Mulle tuli sen rukoilutavoista (25 vuotta harrastamani) jooga mieleen ja myöhemmin kirjassa oli jopa jonkinnäköisiä viittauksia intialaisten tapoihin. Tosin kristillisten silmälasien takaa nähtyinä, intialaisten vääristynyt, meidän oikea, mutta siitähän ei tartte välittää. Ite en oo ortodoksi, satuin vain lukemaan, kun olin hiljaisuuden retriitissä Valamossa (jolla muuten silläkin on yhtymäkohtia joogameditaatioon, vaikka dogmiortodoksit tietty kiistää sen) Mua itseäni ei pätkääkään mietitytä se, saako kristitty joogata. Mulle vastaus on selvä joo. Mutta jos sua mietityttää, tutustu vähän joogaoppaisiin. Ensiksikin joogan voi ottaa itselleen sopivalla tavalla (vrt. Suomen joogaliiton linja), eikä kaikki ota sitä niin henkisesti. Lisäksi monessa mun lukemassa, myös intialaisissa, joogaopuksissa sanotaan suoraan, että jooga sopii kaikkien uskontojen edustajille, kukin pyrkii esim. meditaatiossa lähemmäs omaa jumalaansa. Joogan hengellisen puolen voi siis sovittaa omaan uskontoonsa, se ei ole joogan vastaista, eikä jooga siis esim. kristinuskon vastaista. Kun ne on intialaisia, niiden mantrat on tietty niiden kulttuurista ponnistavia, mutta voithan sä korvata Omit sun muut vaikka Kristuksella ja rukouksella, jos se on sun ideologiasi mukaista.
- appari
että sähän voit luonnollisesti omaksua joogasta ne jutut, jotka sopii sun elämänfilosofiaan ja arvoihin. Vaikka joogafilosofia pyrkiikin olemaan kokonaisvaltainen ja ulottumaan kaikille ihmisolon alueille kehosta ruokavalioon ja henkisyyteen, sullahan on täysi oikeus soveltaa sitä itsellesi sopivalla tavalla. Eli vaikka sitten kehittää sellainen kristillinen jooga. Toki voit joogan hylätäkin, mutta tää meidän elämäntapa on niin kiireinen ja lyhytjänteinen, että moni tarvitsee apuneuvoja löytääkseen mielentyyneyttä, taidon olla takertumatta elämän pieniin vääryyksiin, kokonaisuuden tunnetta ja taitoa rentoutua. Ja jooga on hyvä ja pitkään mietitty apuneuvo. Ihan fyysisellä tasolla, musta yhdessäkin kirjassa oli mainiosti sanottu, että nykyiset länsimaiset ihmiset ovat koko ajan lihakset jännittyneinä valmiina seuraavaksi eteen tulevaan tehtävään. Joogassa taas pyritään olemaan rentoina ja jännittämään ne lihakset vasta sitten, kun se tehtävä eteen tulee.
- jukka laine
- Theodotos
Jeesus ei todellakaan opettanut joogaa http://koti.phnet.fi/petripaavola/jooga.html#5d
KTS valehtelee jälleen kerran - infoo
Theodotos kirjoitti:
Jeesus ei todellakaan opettanut joogaa http://koti.phnet.fi/petripaavola/jooga.html#5d
KTS valehtelee jälleen kerranJeesus ei pelkästään opettanut erittäin edistyksellistä joogaa, vaan myös matkusti vanhoilla päivillään Intiaan ja kuoli Intiassa vanhuuteen. Häntä ei ristiinnaulittu noin niinku fyysisesti.
Ristiinnaulitseminen on muuten egyptiläistä perua oleva tietoisuuden vihkimys. Matkittu Raamattuun mitä ilmeisimmin vanhoista mytologioista, kun haluttiin saada tarina aikaan.
Tästä voi googlettaakin niin löytää lähteitä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523446Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512422- 1161220
Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu131203Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101109Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per49948- 46894
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019890- 40795
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt202721
