tahtoisin rakentaa käkikellon. Miten se käkimekanismi toimii? Miten käki on liitetty on varsinaiseen kelloon, ja mikä saa käen luukusta ulos? Niin ja mikä saa käen pysymään sisällä silloin kun ei ole tarkoitus tulla ulos?
miten käkikello toimii?
21
6631
Vastaukset
- Pekko Aikamiespoika
Muista ettei kukko käskien laulu se on salaisuus!
- gek-ko
ole tarkoitus asentaa, pelkkä käki riittää.
- olla..
kännissä kuin käki, jos tuollaisia suunnittelee
- gek-ko
vesiselvä
jaksanut ajatella sitä mekanismia, mutta pentuna pitä monttu auki katsoa sitä käen luukusta kurkkimista ja ihmetellä vaan.
- varmaankin..
rakentaa valmisosista
esim:
http://www.clockworks.com/cuckoomove.html
http://www.clockworks.com/cuckooprt.html- gek-ko
mutkikas?
liskoparka
- sama kuin
tupperware, että ei niitä oikein normaalit ihmiset hirveen kauan jaksa :)
- hmm....
Soita kellosepän liikkeeseen. Joku asiantuntija saattaa osata kertoa sulle käkikelloistakin.
Toimintamekanismeista en tiedä, mutta sen tiedän, että harva ääni on niin karmea, kuin epäkunnossa olevan käkikellon ääni...
Kuk-kuu! Kuk-kuu! Kuk-kuu! Kuk-kuu! ...Kuk-kkk.. Kuk-kuu! Kuk-kuu!... Kun siis käenhän pitäisi kukkua aina vain kulloisenkin kellonlyömän verran, mutta epäkunnossa oleva käkikello kukkuu tietysti taukoamatta.:/
Mummolasssani on käkikello.:) juttu pelkalla tekstilla selvitettavaksi. pitaisi piirtaa ja lisaksi oma systeemini olisi hiukan eri kuin nama nykyiset.
kohta nukun.löytyi tämänkaltaista
"Käkikello on jo satoja vuosia vanha keksintö, mutta mekanismi on sinänsä hyvin yksinkertainen. Käkikelloa ei ole suinkaan keksitty ”käkikellomaana” pidetyssä Sveitsissä, kuten monet luulevat, vaan se on saksalainen keksintö vuodelta 1733. Saksan Swarzwaldissa Schonnachin kylässä melkein kaikki käkikellot edelleenkin valmistetaan, eikä kellon rakenne tai toimintaperiaate ole aikojen kuluessa juurikaan muuttunut. Suomessa ei ole tiettävästi käkikelloja valmistettu.
Ei käkikellon mekanismiin mitään salaisuutta liity. Tässä on vaikea selittää toimintaperiaatetta, mutta mekanismin osasina on mm. käpypuntit, kaksi koneistoa, viisi ratasta ja kaksi paljetta. Toiminta on hyvin mekaanista. Käki pomppaa puolen tunnin välein kukkumaan. Toimintaperiaatteesta tarkemmin kiinnostuneet voivat tutustua vekottimeen vaikka kelloliikkeessä. Japanilaiset ovat valmistaneet myös sähköisiä ”käkikelloja”, mutta ne ovat tosi käkikellomiesten mukaan vain leluja, eivät oikeita käkikelloja."
Kellosepänliikkeestä kannattaisi kysyä, mistä saa kyseisen kellon koneistoja.- äimän käkenä
Käkikelloja on kerran päivässä vedettäviä sekä 8vrk kelloja. No nyt meilllä putosi seinältä tuo kerran pv. vedettävä enkä ymmärrä miten ketju, käpy ja ripustimet asennetaan paikoilleen. Siihin jos löytyisi kuvallinen malli tai ohje.
- au-liskot
äimän käkenä kirjoitti:
Käkikelloja on kerran päivässä vedettäviä sekä 8vrk kelloja. No nyt meilllä putosi seinältä tuo kerran pv. vedettävä enkä ymmärrä miten ketju, käpy ja ripustimet asennetaan paikoilleen. Siihin jos löytyisi kuvallinen malli tai ohje.
mutsi pyytää että ottaisit kuvan niistä osista ja laittaisit aijaa.comiin :P
Kun nyt oikein sisulmukset auki on siinä... jooko... - Käkikellofani
au-liskot kirjoitti:
mutsi pyytää että ottaisit kuvan niistä osista ja laittaisit aijaa.comiin :P
Kun nyt oikein sisulmukset auki on siinä... jooko...Meinaakko rakentaa käkikellon?? :D Kiva vehjehän se kyl on! Ite menin jotenki lapsena vaan sekasin ja murskasin kelloni lekalla,ja toinen "kukkumaton" käkikelloni meni hukkaan joskus kun muutimme ollessani 10-11 v. :S
- yksinkertaisinta ::?
.
ruveta itse tasatunnein kukkumaan suulla
. - huijausta :::
.
siellä on sisällä pieniä japanilaisia jotka liikuttelee niitä koneistoja
. - kukkuukukkuukuukkkuu
Käki pötköttelee rauhassa siellä sisällä, mutta aina tasa/puolitunnein lähtee ulos karkuun. Silloinhan siellä sisällä alkaa kuulua se hirveä meteli.
- kukukkeli
hahhhhhaaaahhhhhhaaa :DD
- näi o ::
.
se kägi istuu käkkimässä jalat pöydällä päivät pitkät mutta saa aina tasatunnein jonkun ihme hepulikohtauksen
.
- Frigga-Mariina
siis yksi käki, vieteri ja kello, jossa on käenmentävä luukku.
Kiinnitetään vieteri käkeen, toinen pää kelloon sisälle, siis vieterin toinen pää. Avataan käkikellon ovi ja rasvataan oven saranat.
Kello on valmis.
Muista ottaa hyväkukkuinen käki, huonokukkuinen ei kuúlu kauas.
Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 921135
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa116948- 125896
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten282694- 78684
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait74631Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64582Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54576Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist48559- 72483