Ole tavallinen, osta joku näistä

Tavis-autot:

Toyota Corolla
Nissan Sunny
Nissan Almera
Nissan Primera
Opel Astra
Opel Vectra
Ford Escort
Ford Focus
Ford Mondeo
142397
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 14

Vanhimmat

miksi ostaa huono auto kun hyviäkin on saatavilla?

Äänestä

Missä on golf? Se punainen golf variant karvalakki-line varuteilla (= eli ei varusteilla)? Ja entäs Bora? Vuosikymmenen pappa-mallisin auto venton perään? taitaa taviksella olla vähän pasmat sekaisin perustuoista puhuttaessa.... Uusi Primera on sentään todella erikoinen.

Äänestä
  • mitä varusteita tavalliselta taatelintallaajalta jäis puuttumaan jos se ostaa perusmalleimman Golf Variantin? Satelliittipaikannusko? Et taida edes tuntea koko mallia/merkkiä kun et tiedä mitä suustas päästät. Tänä päivänä Golfissa sais olla ilmastointi vakiona. Se on oikeestaan ainoa puute mitä jää kaipaamaan. Kerropa sinä millä perustein siinä ei ole mitään varusteita!

    Äänestä

  • Volkkali kirjoitti:

    mitä varusteita tavalliselta taatelintallaajalta jäis puuttumaan jos se ostaa perusmalleimman Golf Variantin? Satelliittipaikannusko? Et taida edes tuntea koko mallia/merkkiä kun et tiedä mitä suustas päästät. Tänä päivänä Golfissa sais olla ilmastointi vakiona. Se on oikeestaan ainoa puute mitä jää kaipaamaan. Kerropa sinä millä perustein siinä ei ole mitään varusteita!

    Kerroit juuri sen tärkeimmän puutteen, joka löytyy lähes kaikista muista vastaavan hintaluokan autosta. Heti toisena se aika yleisesti käytössä oleva varuste, eli radio/soitin. Kolmantena takapenkin keskipaikan 3-pistevyöt niskatyyny. toki nyt golffissa on jo aika hyvät perusvarusteet jo vakiona, koska uusi malli on tulossa aivan lähiaikoina. Vielä hieman aikaa sitten golfista puuttui jopa kauko-ohjattu k-lukko ja kierroslukumittari, jotka tulivat vasta comfort-line varusteena.

    Eli pointti oli vain se, että jos nuo taviksen keroman listan autot ovat tavallisia, niin mielestäni sieltä puuttui Suomen suosituin tavallinen auto, eli variant golf. Ei autossa mitään vikaaole, mutta ei se esim. uutta Primeraa persoonallisempi ole. Bora on vieläkin pappa-mallisempi, eli tarkoitettu 65 -vuotiaalle pariskunnalle, jotka ajaa punaisella Boralla kesämökille eläkepäiviä viettämään.

    Äänestä

Onko tavallisuudessa kielteisiä sävyjä kirjoittajien mielestä?
Miten auto tekee ihmisestä tavallisen tai erikoisen?

Äänestä

saa laittaa mersut, audit, bemarit, pösöt, renut, citikat, volvot, saabit myös,
on nekin niin pirun tavallisia. Ja monia muita.

Äänestä

Eiköhän tuo "tavisten lista" ole sama lista kuin myyntitilastojen huiput, eli yleisimmät automerkit !

Äänestä
  • Et erotu naapuristasi, kun omistat jonkun nuista.

    Äänestä

Käydessäni Suomessa pisti silmään erityisesti Toyota ja Nissan pikkubussimallien määrä.

Äänestä
  • Tosi hienoa kuulua johonkin vitun laumaan..
    Ajetaan kaikki VW Golf 1.6 Variant Trendlineillä. Toivottavasti vielä Leasinglippu ylhäällä..

    Äänestä

  • Jantunen kirjoitti:

    Tosi hienoa kuulua johonkin vitun laumaan..
    Ajetaan kaikki VW Golf 1.6 Variant Trendlineillä. Toivottavasti vielä Leasinglippu ylhäällä..

    Aika hauska! Sain juuri Golf variantin 130pwd trendline, ja muutamat muut herkut...tavallisuudesta sen verran, että kesti 15 viikkoa tulo ja ei ollut "hyllyssä", koska niitä myydään noin yksi sadasta....
    P.S Maksoin käteisellä

    Äänestä

opel sorsa tai kadetti :)

Äänestä

Listan ykköseksi kuuluu ehdottomasti VOLVO V70

Äänestä

On nimittäin jo 2 tuosta listasta, enempää en tarvitse!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tavis kirjoitti:

Tavis-autot:

Toyota Corolla
Nissan Sunny
Nissan Almera
Nissan Primera
Opel Astra
Opel Vectra
Ford Escort
Ford Focus
Ford Mondeo

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu