Sellainen laatikko, mitä kai comboksi kutsutaan. Ihan hardrocktyyliseen soittoon sopiva, mutta äänien pitäis tulla ulos pienellä volumella, kun kerrostalossa asun.
Mahdoton yhtälö?
Mahdoton yhtälö?
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Roland Micro Cube. Hyvät mallinnukset "leluksi". Todella suosittu, ja yllättävän iso soundi kokoonsa nähden. Voi soittaa jopa pattereilla, mutta muuntaja on vakiovaruste. Soundi on todellakin yllättävän hyvä ja voit soittaa jopa kuulokkeilla. Uudempi ja paranneltu mallikin on olemassa, mutta tässä linkki originaali malliin.
http://www.power-sound.fi/product_info.php?products_id=532
Ainakin cube 30:ssa on power squeezer, jolla voi skulata hiljaisella voluumilla soundin kärsimättä. Ei pitäisi enää kuulua naapuriin, paitsi jos seinät on pahvia
Tuossa ylempänä oli mainittu Rolandin Cube ja kyllähän se on varsin mainio trankkuvahvistin jolla saa kivatkin soundit aikaan.
Kattele Roland vaikka Roland Cube 30X, jossa on juurikin ylempänä mainittu Power Sqeezer painike, jonka avulla voi ns. "luukuttaa hiljaa" eli voi pistää gainia ym. kovemmalla ja kuitenkin homman äänivolyymitaso säilyy naapuriystävällisenä.
Tuossa on vielä Phones/Lines johon saa kuulokkeet ja saa siitä myös vaikka yhdistetty sopivalla johdolla suoraan tietokoneeseen (eikä ääntä kuulu muista kuin pelkistä korvakuulokkeista tai tietsikasta/korvakuulokkeista).
Toinen hyvä vaihtoehto on VOX AD30VT, jossa on vähän ehkä tummemmat soundit eli enempi alapäätä kuin Cuben vehekeissä (tämä on tietysti vähän makuasia ja riippuu miten noita säätää)
Eli komppaan noita Rolandin Cube vehkeitä.
Itellä on ollut mm. Rolandin Cube 30X ja Vox ADVT50, ovat trankkuvahvistimia ja molemmista saa ihan kivasti soundia (clean ja säröä) myös hiljaisilla volyymeillä.
Myös osalla putkivahvistimilla voi soitella kotisoittovolyymeillä koska osassa putkivehkeitä on hyvin suunniteltu tuon pää volumen ja kanavakohtaisen master säätimen toiminta.
Putkivehkeet maksavat sitten jo selvästi enempi rahaa yleensä (poikkeuksena Fenderin Super Champ XD, joka on täysputkivehje digitaalisilla efekteillä ja hinta siinä n. 275-400 välillä riippuen mistä ostaa ja paljon saa alennusta).
Tosin tuosta Fenderin putkarista ei lähde välttämättä metallimusiikkiin tarkoitettuja soundeja (tämäkin lienee makuasia).
Siinä myös tämä pover sqeezeri.
Täytyy sanoa, että ääni parani lisäämällä volumea. Ihan pienellä se kuulosti kolkolta.
Pover sqeezeri muutti ääntä voimakkuudeltaan hiljaisemmaksi ja nuhaiseksi, mutta ei se kuulostanut juuri sen paremmalta kuin illalla hiljaa radion kuuntelu. Totta on, että särö kuuluu, mutta ei se oikein kuulosta miltään.
Parempi vaihtoehto on revittää kunnolla kuulokkeet päässä.
Toisaalta kun sitä microcuben volumenuppia kääntää kovemmalle ja fiilis nousee niin äänenlaatu käytännössä vaan puuroutuu ja menee aivan tuusannuuskaksi.
Siis kaksi halkaisijaltaan noin 40 mm aukkoa. Kyse ei ole ainakaan reflexiputkesta, koska siinä on vain reiät ohuessa lastulevyssä. Örinä ei parane täyttämällä aukot, sillä örinä lienee ominaisuus. Nivean dödöpurkit olivat juuri oikean kokoiset aukkoihin.
Laitoin kaiuttimen reunojen takaosaan tiivistenauhaa. Ääni ei huonontunut eikä parantunut.
Ns clean kanava on sitten ongelma. Ei se kuulosta cleaniltä vaan ihan littanalta. Tosin vika voi olla ihan hyvin kyllä kitaran humpuukimikrofoneissa.
Että silleen.
Mielessä on toki vaihtoehtoja mitä asialle voisi tehdä. Helpoin olisi heittää rolanti roskikseen tai pistää vahinko kiertämään. Jäisi vain mietittäväksi, että mihinkä sitä seuraavaksi hukkaisi vähät rahansa.
Pitää kokeilla vielä kaverin telecasterilla rolantia.
Mikä olisi teidän ehdotuksenne?
Rolantit Kunniaan !!!!!!