Raamatun naiskuva

Hmmm....

Raamatun tekstejä lukemalla näyttäisi siltä, että vain neitsyillä tai nuorilla naisilla on jotakin arvoa, enkä tarkoita tällä ihmisarvoa. Arvo ilmenee lähinnä kauppatavarana ja arvokkaana sotasaaliina.

Neitsyt kuitenkin myös symboloi puhtautta joten eiköhän tarina Marian neitsyydestä ole lähinnä symbolinen?

6

271

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Raamatun naiskuva on hyvin tasa-arvoinen. Itse asiassa Kristinuskon yksi suurimpia valtteja oli sen levitessä, että se hyväksyi yhteyteensä naiset ja lapset. Tämä oli ennen kuulumatonta sen ajan vain miehiä yhteyteensä hyväksyvissä uskontojen sekamelskassa.
      Lisäksi seurakunnissa painotettiin tasa-arvoa kaikkien kesken, näin naiset ja orjatkin saivat tasa-arvoista kohtelua.

      • näkemys...

        Raamatun näkemys tasa-arvosta on varsin kaukana siitä mitä on esimerkiksi meillä pohjoismaissa.


      • näkemys... kirjoitti:

        Raamatun näkemys tasa-arvosta on varsin kaukana siitä mitä on esimerkiksi meillä pohjoismaissa.

        Jos ajatelemme UT:a niin se näkemys on sellainen vain väärin tulkittuna.


      • tpk68
        juhani1965 kirjoitti:

        Jos ajatelemme UT:a niin se näkemys on sellainen vain väärin tulkittuna.

        Et kai itseään sydämessäsi usko tuohon? UT:ssa näkemys on kyllä hiukan lientynyt mutta edelleen niissä vahvasti vaikuttaa VT:n naiskuva naisesta heikkona ja viekottelevana. itseasiassa miehen himo (eli synti) sälytetään naisen harteille.

        Kai sinäkin ymmärrät VT:n olevan hyvin vahvasti aika- ja kulttuurisidonnainen, eikä niinkään Jumalan sanaa vaan enemmänkin historiankirjoitusta.

        Tarvitaan melkoisesti luovaa mielikuvitusta VT:n tulkinnassa, jotta naisesta saadaan luotua kuva itsemääräämisoikeuden omaavana yhteiskunnan täysivaltaisena jäsenenä.

        Olisi tietenkin helppo luetella kymmeniä naisen oikeuksia nyky-yhteiskunnassamme, joita ei ollut tuhansia vuosia sitten VT:n Juutalaisessa yhteiskunnassa mutta huomaat ne pienen pohdiskelun jälkeen varmaan itsekin.

        Ja katsopa kuinka tälläkin palstalla nämä fundamentalistisimmat kirjoittajat vetoavat tässä tasa-arvokysymyksessä poikkeuksetta VT:n.


      • kirjoitettu

        Näiden fundamentalistimiehien kirjoitukset palstalla antavat kyllä eri kuvan asiasta. Surullista on, että itseään vähättelevät myös ääriuskovat naiset. Ja mistäpä tämä on päähän iskostettu? Miesten toimesta.


    • kopsattu

      "Ensimmäisessä Mooseksen kirjassa Jumala antoi miehelle kiellon, mistä paratiisin puusta ei saa syödä. Mies kertoi tämän asian vaimolleen eli oli naisensa pappi. Kaikki tiedämme seuraukset, kun Eeva ryhtyi papiksi."

      kiteyttää aikas hyvin naisen paikan kristinuskossa

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      201
      1641
    2. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      58
      1061
    3. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      140
      964
    4. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      85
      922
    5. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      61
      916
    6. Tumman vihreä mercedes

      Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,
      Hyrynsalmi
      11
      810
    7. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      268
      795
    8. Miksi tällainen pelottaa ja aiheuttaa joillakin ärtymystä?

      "Sitoudun ystävien ja kollegoiden kanssa puuttumaan seksistisiin vitseihin ja vähättelyyn. Sanon ääneen, kun jokin ei ol
      Maailman menoa
      75
      775
    9. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      343
      736
    10. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      61
      732
    Aihe