50 luvun kitaran arvo?

ei tietoa

hei..oisko tietäviä?kyseessä 50 luvun akustinen kitara jossa jälkiä ja pari halkeamaa.
ollut suomi-filmin elokuvissa
löytyy huuto.netistä mikä olisi hinta,joka kannattaisi maksaa?

4

892

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ............

      en ostaisi sellaista missä on halkeamia ja muutenkin melko varmasti soittokelvoton ja vain keräilyarvoa...todennäkösesti myyjä ei laittanut sitä rahan takia vaan sen takia että pääsis siittä eroon saamalla pientä taskurahaa....

      • arvoo

        50-luvun käsintehdyt Fenkut ja Gibsot arvokkaita jos soittokunnossa. Klasapuolella kalleimpia ovat Fletat. Joistakin HauserI:stäkin maksetaan summia. HauserII:set ovat sitten jo ihan tavallista pässinlihaa.


      • kitaralla...

        voi olla a) historiallista arvoa, b) tunnearvoa, c) käyttöarvoa.
        Jos tuon ikäisen kitaran aikoisi ottaa käyttöön, se täytyisi
        joka tapauksessa viedä korjaamolle huoltoon.
        Mahdollisesti kaulan liimaus on antanut periksi ja se pitäisi
        liimata uudestaan, nauhat uusittava, ym. "pientä" fiksausta.
        Todennäköisesti huollolle tulisi hintaa enemmän kuin kitaran ostohinta.
        Sittenhän se kyllä toimisi seuraavat 50 vuotta.


    • jormas.

      tuollaisesta on paha mennä sanomaan mitään ilman koittamista, voi olla hyvä tai sitten aivan kaamea halko. mielestäni sillä että se on 50' luvulta ja väitetty olleen filmissä ei vielä ole paljoa arvoa kuin ehkä filmifanaatikolle, vaan soittimen arvo tulee nimenomaan sen hyvyydestä jota sitten ikä nostaa.

      Ebay'ssa on mennyt tässä kuussa samanoloinen orkesterikitara "GRETSCH NEW YORKER" 40' luvulta hintaan 260£, joten siihen voit suhteuttaa mitä "nimetön" voisi olla arvoltaan.

      itselläni on 50' luvun munkers orkesterikitara mutta se roikkuu pääasiassa seinällä kun on niin raskassoittoinen, arvoksi luulisin jotain 200-300€.

      mutta jos mieli halajaa ja fyffeä on niin anna palaa, näyttäähän tollanen aina hienolta ja on uniikki.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      120
      1757
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1578
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      46
      1094
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      43
      964
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      929
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      846
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      44
      802
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      780
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      778
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      760
    Aihe