Minkä näistä..

valitsisit kansalaiduuen perusteella seurustelukumppaniksi, jos vaihtoehtoina olisi;

a) filippiiniläinen

b) kosovolainen

c) gambialainen

d) turkkilainen

Ei sillä, että itselläni olisi tällainen tilanne ja tulen tänne kyselemään, mutta ihan muuten vain kiinnostaa tietää.
Hyvä olisi, jos laittaisit mieluiseen järjestykseen esim. a, b, c, d ja jotain pientä perustelua. Ja miksi jättäisit juuri viimeisen vaihtoehdon viimeiseksi?
Ja ihan turha on kenenkään tulla tänne inisemään, että "ei kansalaisuuden perusteella voi valita seurustelukumppania", koska idioottikin sen ymmärtää.
Kiitos! :)
342314
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 34

Vanhimmat

apuva, jos tossa ois vaihtoehdot niiiiiiiiiiiiiin:

1= A. Oon jutellu yhen filippiiniläisen miehen kanssa ja vaikutti tosi sympaattiselta,lisäksi meillähän oli se yks missi Armi Kuusela tais olla, niin naimisissa filippiiniläisen kanssa ja tais olla ihan toimiva liitto.

2=B. Kaippa tu kosovo jotenkin menettelee??, Albanialainen poikaystävä mulla oli ja ihan kiva kundi hän oli, en tiedä näitten maitten kulttuurieroista kylläkään, eri maita kun ovat.

3=C Käääk, afrikkalaiset miehet pelottaa.

4=D KÄKÄKÄKÄÄÄÄÄK, turkkilaiset pelottaa vielä enemmän.

Äänestä
  • vastauksestasi! Kaikki mukaan vaan..

    Äänestä

Tiedän muutamia gambialaisia miehiä, ja yksi heistä on herttaisin ihminen päällä maan, kaikkien kaveri ja sellainen viaton halinalle. Fiksukin vielä ja raavaan kokoinen, komea. Jos se gambialainen jonka saisin seurustelukumppaniksi ottaa, olisi edes sinne päin samanlainen kuin hän, ottaisin heti :)

Muuten ehkä vastaisin että filippiiniläisin :)

Äänestä

1) Ottaisin kosovolaisen, koska oma mies on albanialainen ja siinä mielessä kulttuuri melko tuttua. Uskoisin pystyväni "kesyttämään kosovolaisen".
2) Turkkilainen - laitan turkkilaiset aikalailla samaan kategoriaan edellisten kanssa. Kulttuuri ei ole niin erilainen, ettenkö luulisi tulevani toimeen.
3) Filippiiniläinen - varmaan ihan mukava kulttuuri, en tunne yhtään.
4) Gambialainen - en tunne vetoa mustia miehiä kohtaan, vaikkei monissa varmasti mitään vikaa ihmisinä ole. Gambialaistakaan kulttuuria en tunne lainkaan.

Äänestä

b. Kosovolainen, olen ihastunut erääseen.....

muut tässä järjestyksessä:
d. Turkkilainen, c. Gambialainen, a. Filippiiniläinen

Äänestä

Ehdoton A.

muita harkitsisin pitkin hampain, suurin todennäköisyyksin en aloittaisi seurustelua toisten vaihtoehtomaiden kansalaisten kanssa ollenkaan.

Loput kolme maata ovat mielestäni vielä surkeampia kuin vaihtoehto A.

Itseasiassa en tahtoisi mitään vaihtoehdoista, vaan suuntaisin katseeni varakkaampiin maihin jotta saisin tasa-arvoisemman suhteen naisen kanssa kun molemmat tienaavat suurinpiirtein saman verran.

Jos olisin ryvettynyt jokinorsu,tai kalju pömppömahainen juottosika, etsiskelisin noista maista varmaankin sitten seuraa.

Äänestä

kelpaisi ainoastaan vaihtoehto c.

Äänestä

Valitsen A:n, koska mieheni on Kosovosta ja on maailman paras mies, nam!!!

Ehkä seuraava olisi turkkilainen, sitten filippiiniäläinen ja sitten gambialainen.

Turkkilainen: ehkä samaa kuin kosovolaisissa, en tunne yhtään turkkilaista, mutta kulttuurista olen kuullut.

Filippiäläinen: outo kulttuuri, en tunne muuta kuin enoni vaimon, ja on todella mukava ja ahkera nainen. Miehistä en tiedä.

Gambialainen: en tunne yhtäkään, ja minua ei mustat miehet kiinnosta ollenkaan, vaikka ovat varmaan ihan ok ihmisiä. Sänkyyni en haluaisi enkä muutenkaan.

Äänestä

vain idiootti kysyy edes tuollaista.

Äänestä
  • Täällä nyt kukaan ota todesta tätä kyselyä, eikö huumori riitä sinulle??? Kuka sitä nyt tulevasta tietää, kunhan porukka vaan vastailee täällä. Löysää hihnaa päästäsi....

    Äänestä

  • nyt, mä en ole kansalaisuuden perusteella mitään kumppania etsimässä, saatika etsimässä kumppania ylipäätänsä. Muistaakseni kirjoitin threadin alussa, että on turha tulla itkemään, ettei kansalaisuuden perusteella voi kumppania valita, koska idioottikin sen ymmärtää.;)

    Ja vastauksia vaan lisää, olis kiva jos tulis vähän jotain perusteluja enemmän!

    Äänestä

1. Kosovolainen. Kulttuuri olisi luultavasti lähimpänä omaamme. Sen lisäksi
omaa silmääni miellyttävät eniten juuri eurooppalaiset naiset, joten
siinäkin mielessä lähimpänä ihannetta.

2. Filippiiniläinen. Aasiassa on pääasiassa melko korkea työmoraali verrattuna
muihin jäljellä oleviin. Myös kohteliaisuudesta ja hyvistä käytöstavoista
plussaa. Ulkonäöllisesti en ole erityisen viehtynyt aasialaisiin, vaikka
sielläkin on huikean kauniita naisia.

3. Turkkilainen. Parempi jäljellä olevista. Ei silti kovin realistinen vaihtoehto.
Tunnen muutaman mukavan turkkilaisen miehen, mutta en yhtään naista,
joka miellyttäisi silmää. Heitäkin varmaan löytyy. Myöskään kulttuuri ei
viehätä millään tavalla.

4. Gambialainen. Yleisesti ottaen en pidä tummien naisten ulkonäöstä,
vaikka en (mielestäni) mikään rasisti olekaan. Lisäksi tuntuu siltä,
että tuolta päin maailmaa olevat naiset pyrkivät lähinnä vain hyötymään valkoihoisista
miehistä ja ovat valmiita huijaamaan ym. päästäkseen tavoitteisiinsa, eivätkä varsinaisesti kunnioita
suomalaisia miehiä. Ennakkoluuloista? Kyllä, mutta toimin ennemmin omien kokemusteni
pohjalta kuin luotan sokeasti jokaiseen ja tulen huijatuksi.


Loppuhuomautuksena nyt kuitenkin, että jos nainen muuten olisi kiinnostava,
niin ei pelkkä kansalaisuus tai ihonväri tilannetta mihinkään muuttaisi.

Äänestä
  • Tähän kyselylistaan kiteytyy palstan kävijöiden sivistys-ja kypsyystaso.ei juurikaan mistään saa aikaiseksi kunnon keskustelua..jutut ovat ko.tasolla,tai jotain ´"millasii on tunisian miehet"tms.voi itku..

    Äänestä

......

Äänestä

a, en ottaisi muslimia mistään hinnasta, anteeksi.

Äänestä
  • Tämä leikkimielinen kyselyhän sen osoittaa...sinä et halua muslimia, minua ei valkoinen mies sytytä, joten noist vain gambialainen kelpais! ;)

    Äänestä

  • Rouva Serbian pitäisi tietää, ettei kaikki Kosovossa ole muslimeita, olisko noin 5 % serbejä +mustalaiset päälle. Ai niin, ethän lue uutisia, niin et voi millään tietää. Väitithän vähän aika sitten, että Kosovo kuuluisi Serbialle, vaikka meidän rakas Suomi on Kosovon tunnistanut ja Kosovon passikin on virallinen Suomessa ja muissa EU maissa.

    Äänestä

  • on monia kirjoitti:

    Tämä leikkimielinen kyselyhän sen osoittaa...sinä et halua muslimia, minua ei valkoinen mies sytytä, joten noist vain gambialainen kelpais! ;)

    veikkaisin että olet itsekkin valkoinen? voi hyvä luoja että olet tyhmä.

    Äänestä

  • uutisia.... kirjoitti:

    Rouva Serbian pitäisi tietää, ettei kaikki Kosovossa ole muslimeita, olisko noin 5 % serbejä +mustalaiset päälle. Ai niin, ethän lue uutisia, niin et voi millään tietää. Väitithän vähän aika sitten, että Kosovo kuuluisi Serbialle, vaikka meidän rakas Suomi on Kosovon tunnistanut ja Kosovon passikin on virallinen Suomessa ja muissa EU maissa.

    mustalaiset on muslimeja balkanilla, idiootti. kosovo ei kuulu yk:n mukaan serbiaan, ja "kosovareista" päästään varmasti pian eroon keinolla millä hyvänsä.. ootkohan shiptarin akka kun noin ärhäkkäästi minua vastaan hyökkäilet?

    Äänestä

  • ivanovna kirjoitti:

    veikkaisin että olet itsekkin valkoinen? voi hyvä luoja että olet tyhmä.

    Kyllä, olen "valkoinen"...mitä sitten?!? Sekö tarkoittaa,että olen tyhmä?

    Äänestä

  • ivanovna kirjoitti:

    mustalaiset on muslimeja balkanilla, idiootti. kosovo ei kuulu yk:n mukaan serbiaan, ja "kosovareista" päästään varmasti pian eroon keinolla millä hyvänsä.. ootkohan shiptarin akka kun noin ärhäkkäästi minua vastaan hyökkäilet?

    Kyllä toinen mustalainen toisen tuntee, mutta mustalaisethan auttoivat serbejä sodassa tai eihän sitä sodaksi voi kutsua mitä teurastusta mahtoi olla.

    Oletko itse ihan oikein ajamassa Kosovon liittämistä Serbiaan kun noin isottelet täällä. Voin sanoa, ettei tule onnistumaan koskaan.

    Äänestä

ja tietysti siitä syystä, että mieheni on kyseisestä maasta.

Muuten en oikein osaa ottaa kantaa tällaisiin kyselyihin, koska joka maasta löytyy kaikenlaisia ihmisiä ja vältän yleistämistä ihmisten kesken. Siitäkin huolimatta, että ehkä haettiinkin mielikuvia minkälaisia näiden maiden edustajat voisivat olla seurustelukumppaneina.

Tuli muuten mieleeni, jos tässä oli takana hakea mahdollisimman erilaisista kulttuureista tulevia vaihtoehtoja, listasta ei löytynyt yhtään arabimaata, eikä Länsi-Euroopan maata.

Äänestä
  • kosovo ei ole maa 8)

    Äänestä

  • ivanovna kirjoitti:

    kosovo ei ole maa 8)

    Jaa - Mikäs se sitten muka on?
    Kosovon itsenäisyyden on tunnustanut jo suurin osa maailman valtioista joten eiköhän ole ihan itsestään selvää että kyseessä on suvereeni itsenäinen valtio.

    Äänestä

  • ???? kirjoitti:

    Jaa - Mikäs se sitten muka on?
    Kosovon itsenäisyyden on tunnustanut jo suurin osa maailman valtioista joten eiköhän ole ihan itsestään selvää että kyseessä on suvereeni itsenäinen valtio.

    ivanovnalla on ihan omat käsitykset maailmasta ja ihmisistä...kuten yllä olevista viesteistä näkyy..."tyhmä idiootti"

    Äänestä

a) filippiiniläinen
Ei. Ovat liian pienikokoisia.

b) kosovolainen
Ei. Suomeen ei ole eksynyt ainuttakaan aivollista heikäläistä.

c) gambialainen
Ei. Suomeen ei ole eksynyt ainuttakaan aivollista heikäläistä.

d) turkkilainen
Ei. Suomeen ei ole eksynyt ainuttakaan aivollista heikäläistä.

Äänestä
  • asiantuntija joukossamme.. Sullahan on laajat piirit kun tunnet kaikki kosovolaiset, gambialaiset ja turkkilaiset Suomessa!!!

    Äänestä

  • yksi..... kirjoitti:

    asiantuntija joukossamme.. Sullahan on laajat piirit kun tunnet kaikki kosovolaiset, gambialaiset ja turkkilaiset Suomessa!!!

    jos väität pystyväsi päinvastaista väittämään.

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    jos väität pystyväsi päinvastaista väittämään.

    yhtään parempaa vastinetta höpinöillesi keksinyt!

    Äänestä

  • nyt.. kirjoitti:

    yhtään parempaa vastinetta höpinöillesi keksinyt!

    ...

    Äänestä

ykkösenä ehdottomasti turkkilainen, kuten oma rakas aviomiehenikin. Kakkosena kosovolainen, ja viimeiseksi joko filippiiniläinen tai gambialainen..vastaus perustuu pitkälti ulkonäkömieltymyksiin, mutta myös kulttuurilla on osuutta asiaan. Gambialaista ja filippiiniläistä kulttuuria en tunne.

Äänestä

Eipäs riidellä nyt! :) Leikkimielinenhän tää kysely on, eikä tarkoituksena oo kenenkään ottaa tästä nokkiinsa. Jokaisella on omat mielipiteensä, joita tulee kunnioittaa. Ei tehdä kärpäsestä härkästä hyvät osanottajat! ;)

Äänestä

Jos kansalaisuuden perusteella nimenomaan pitäisi valita en valitsisi ketään mainituista.

Äänestä

En ottaisi ketään heistä.
He kaikki puhuvat luvattoman huonoa englantia.
Yleissivistys Filippiiniläisillä on lapsen asteella ja en naiskentele lapsien kanssa.

Onko tässä kaikki maat joita on maapallolla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Miramos kirjoitti:

valitsisit kansalaiduuen perusteella seurustelukumppaniksi, jos vaihtoehtoina olisi;

a) filippiiniläinen

b) kosovolainen

c) gambialainen

d) turkkilainen

Ei sillä, että itselläni olisi tällainen tilanne ja tulen tänne kyselemään, mutta ihan muuten vain kiinnostaa tietää.
Hyvä olisi, jos laittaisit mieluiseen järjestykseen esim. a, b, c, d ja jotain pientä perustelua. Ja miksi jättäisit juuri viimeisen vaihtoehdon viimeiseksi?
Ja ihan turha on kenenkään tulla tänne inisemään, että "ei kansalaisuuden perusteella voi valita seurustelukumppania", koska idioottikin sen ymmärtää.
Kiitos! :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu