Spagaatti..

Moi!
Haluisin oppia spagun tiedän , etttä pitää venytellä, mutta kauanko siihen menee ja miten venytellään oikein voiko niin tehdä , että ottaa vaikka tuolin ja menee niin alas kun mahdollista? Ja niin kumpi on helpompi opetalla ensiksi se missä jalat on eri sunntiin ja pää ja vartola toisen jalna suuntaan vai se että vartalo on keskellä ja jalat sivuille .. noh kysykää minulta jos ette ymmärtänyt mu hauluisin tietää että kauanko siihen menee..???
31213
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

kyllä pitää venytellä. Se miten kauan siinä kestää riippuu vähän ihmisestä ja minkä ikäinen on ja venytly nmäärästä(maxim on 5-6krt sen takia että pitää palautua)itellä meni 2 viikko mut treenasin ihan sairaasti kaverin en tienny silloin mistään palautumisista ja sellaisesta olin 10vee. Ja voi venyttää ylispagaatti venytyksellä itteni mielestä se onkin tehokain! muttapitää muistaa lämmitellä ennen muuten voi reväyttää pahastikkin. ja se pysty spagaatti vai sivuspagaatti riippuu ihan ihmisestä! onnee yritykseen(=

Äänestä
  • Tähän sellainen neuvo vielä... Ruumiinrakenteeltaan NORMAALI ihminen pystyy vielä vanhempanakin (40v) venymään spagaatteihin jos ei siis ole mitään vammoja, jotka estäisivät.

    Joillain se vaatii paljon venyttelyä, toisilla vähemmän. Itse saan spagaatit, siihenkin meni pitkään, aloitin 16v niitä varten venyttelemään ja spiraali ei vielä ihan mene. Spagaatit treenasin isometrisillä, spiraalia treenaan syvävenyttelyllä (ihan siksi, että spiraali ei onnistunut isomterisillä itselläni, ehkä tein väärin).

    Kannattaa lukea, varsinkin hiukan iäkkäämpien Tom Kurzin tai Pavelin (sukunimeä en muista)tekstejä venyttelystä. Löytyy eri metodeja ja mitä pitäisi venytellä.

    Tuo Thomas Kurzkin on 50-60v äijä ja potkii pystysuoraan notkeasti kuin 10-vuotias lapsi. Että ei ole iästä tai "ihmisestä" kiinni!

    Itse treenaan tuon Pavelin metodeilla ja hyviä tuloksia on tullut. Tässä linkki hänen oppaaseensa, paljon tekstiä, mutta kannattaa lukea: https://www.msu.edu/~gilber96/pavel.pdf

    Äänestä

  • Osaatko sä tehdä spiraalin ja spagaatin? Kumpi on helpompi ja kumpaa suosittelisit harjoittelijalle? :D Ihan oman mielipiteen perusteella.. :D

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Juppe1234567890 kirjoitti:

Moi!
Haluisin oppia spagun tiedän , etttä pitää venytellä, mutta kauanko siihen menee ja miten venytellään oikein voiko niin tehdä , että ottaa vaikka tuolin ja menee niin alas kun mahdollista? Ja niin kumpi on helpompi opetalla ensiksi se missä jalat on eri sunntiin ja pää ja vartola toisen jalna suuntaan vai se että vartalo on keskellä ja jalat sivuille .. noh kysykää minulta jos ette ymmärtänyt mu hauluisin tietää että kauanko siihen menee..???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu