Kävin aamulla hampilassa, 2 viisaudenhammasta poistettiin ylhäältä. Luulin jo että verenvuoto loppui, mutta nyt taas on verenmaku suussa ja tuntuu että toisesta kuopasta tulee kohta se verihyytymä ulos... Kauan verentulo voi kestää, ja haittaako jos hyytymä tulee ulos jo nyt??
Verihyytymä viisurin poiston jälkeen
Pari hammasta köyhempi
3745
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
että et ronki niitä reikiä kielenkärjellä (mikä on vaikeaa olla tekemättä, tiedän) ja ettei ruoka raavi sitä. Tilanteesi kuullostaa hyvältä. Itse syljin kirkasta verta vielä seuraavana päivänä, mutta minulla onkin jotain häikkää veren hyytymisessä vaikka ei hemofiliaa todettukaan.
Jos se hyytymä irtoaa, tilalle tulee uusi. Mutta hyvä, jos sitä aluetta ei liikaa ärsytetä karkealla ruoalla. Itse joisin kylmiä mehukeittoja ja pehmeää puuroa viilenneenä.
Kovasti olen yrittänyt olla "kieli keskellä suuta", ettei vaan nuo koloset suuttuisi. :)
Enkä ole uskaltanut syödä vielä mitään, kieltämättä alkaa jo vähän nälkä olla. Jospa sitä kohta vaikkapa keittoa uskaltaisi maistella.
oikesti, ettei se hyytymä vaan karkaa sieltä kolosta. Se jos lähtee pois niin kolo on auki leukaluuhun saakka ja se kipu on ihan helvettiä. Minulta joskus irtosi hyytymä ja hammaslääkäri teki koloon uuden. Pienessä suihke puudutuksessa leikkasi ientä niin, että saatiin aikaan veren vuoto ja kolo täyttyi uudelleen verellä. Tämä auttoi heti. Itseltä otettiin reilu viikko sitten viisari pois ja kolo alkaa olla kohta kiinni. Minulla maistui veri suussa vielä monta päivää pois oton jälkeen.