Johtuu siitä kun hänen palkkansa maksetaan verovaroista,ja nyt hän pelkää laman aiheuttavan näiden virkojen vähennystarvetta.Siksi hän mesoo jatkuvasti täällä jauhaen huoltosuhteen huononemisesta,kun tuo hänenkin palkkansa pitää jonkun ensin ansaita ja maksaa veroina valtiolle.Uutena on nyt tullu tuo yrittämisen vouhotus,viimeisten viikkojen aikana.
Kaalepin huoli ja murhe
työtön maalta
4257
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
muunkin ns. tuottamattomassa työssä olevan laita.
Työvoimatoimistoissa ei näy pelko tuntuvan: minäkin siellä iäkkäänä henkilönä käyn allekirjoittamassa kaiken maailman "aktivointisuunnitelmia".
Menee siinä sosiaalivirkailijan ja työmaoimatoimistovirkailijan päivä rattoisasti.
Uskoisin sosiaalivirkailijaa tarvittavan enemmän omassa vakihommassa kuin istuksivan joutavana työvoimatoimistossa.
Sitä yrittäjyyttä kai moni virkamies toivoo, että olisi "käenpojille" elättäjiä.
koittaa kohta kovat ajat kun lumekoulutukset ym. skeidat ajetaan alas laman iskiessä oikein kunnolla.
""Myös täysin työkykyisiltä vaikuttavat ohjataan Työmyllyyn.
- Emme sijoita ketään riihitöihin, ennen kuin olemme tutkineet työvalmiuden - emme, vaikka näyttäisi siltä, että asiakas voisi mennä töihin suoraankin.
Piilola huomauttaa, että johan sen järkikin sanoo, ettei töihin meneminen ja työelämään tottuminen käy pitkän työttömyyden jälkeen käden käänteessä."
Nyt jos siis päätyy niinkin onnettomaan tilanteeseen, ettei täysin normaalilla ihmisellä ole ns. vakituista palkanmaksajaa, pitää näköjään itse todistaa itsensä työkykyiseksi. Oletusarvo on siis se, että työkykyä ei työttömällä ole.
Eikös rikoksistakin epäillyt sentään tule todistaa syyllisiksi ? Mutta työttömän pitää tse itsensä todistaa työkykyiseksi ?
Ja mitenhän tämä tapahtuu ? Aivan oikein, tekemällä ilmaiseksi töitä.
Ja jälleen kerran tämä tapahtuu työttömyyskorvauksen suuruisella rahalla ? Se ei kuitenkaan estä Työmyllyä laskuttamasta rahaa asiakasyrityksiltään ?
Mitenhän on sitten esim. äitiyslomalaisten, vuorotteluvapaalla olevien, sapattivuota viettävien ym. kanssa ? Samalla logiikalla työkyvyttömiä.
On se merkillistä. Työmyllyn ja vastaavien puulaakien johtoryhmien kokouksien mukaan tietenkin aivan se sinikukkasen sama, kunhan vain ovesta saadaan sisään porukkaa, jolle ei tarvitse maksaa mitään ja jonka työtä voi myydä asiakkaille."
Tämä juttu oli tuolla Uranuksen puolella...
''Piilola huomauttaa, että johan sen järkikin sanoo, ettei töihin meneminen ja työelämään tottuminen käy pitkän työttömyyden jälkeen käden käänteessä."
Onneksi minä olin pitkäaikaistyöttömänä 1990-luvulla, jolloin ei orjatöitä tunnettu.
Sijoituin kahden parin vuoden työttömyyden jälkeen palkkatöihin ihan TES:n mukaisella palkalla. Muu ei olisi tuolloin tullut kyseeseenkään.
Työhön sopeutuminen ei tuottanut ongelmia. Olen aina oppinut uuden työni nopeasti. Olen aina ollut tunnollinen työntekijä. Ei tuota tilannetta muuttanut pitkät työttömyysjaksot.
Orjatöiden teettämisellä onkin ihan muut motiivit kuin työttömän sopeuttaminen työelämään. Sitähän todistaa sekin, että eipä nuo orjatyöt yleensä taida työsuhteeseen johtaa.
Jos minut olisi yritetty laittaa orjatöihin aikanaan, niin en joko olisi mennyt tai sitten työpanokseni olisi ollut palkan mukainen eli siis nollan arvoinen. Tukihan ei ole palkkaa.
''Aivan oikein, tekemällä ilmaiseksi töitä.''
Jos siis töitä on, niin miksi ihmeessä siitä ei makseta palkkaa? Jos työssäolevia yritettäisiin pakottaa tekemään työtä ilmaiseksi päivänkään verran, niin siinä olisi äkkiä liitto tai työsuojelupiiri työantajan juttusilla ja työantaja käräjillä. Miksi työttömän kohdalla tehdään poikkeus???