pitääkö erikseen sopia kuuluuko kk hintaan pianon viritys (jos on tarvetta), jos vuokra-aika on 6 kk.
Pianon vuokraus
3
783
Vastaukset
- Pianon vuokrannut
Vuokrattavat pianot on viritetty ennen vuokrausta, mutta jos piano on nyt mennyt niin epävireeseen, että kaipaisi viritystä, neuvoisin ottamaan yhteyttä vuokraajaan. Yleensä kk-hintaan ei kuulu enää viritystä paikanpäällä. Mutta vuokrattavat pianot kuuluisi olla sekä teknisesti että äänellisesti kunnossa ennen vuokrausta.
- Anonyymi
Sähköpianoja ei tarvitse virittää, ja uudemmat mallit alkavat olla varsin kilpailukykyisiä ominaisuuksiiltaan verrattuna akustisiin pianoihin. Lisäksi sähköpianon äänenvoimakkuutta pystyy säätämään ja voit soittaa kuulokkeilla silloin kun haluat. Lyhytaikaisia sähköpianonvuokrauksia saa ainakin musiikkikaupoista sekä Helsingin Pianostudiolta, www.helsinginpianostudio.net.
- Anonyymi
Vähän vanha keskustelu. Joka tapauksessa olen haaveillut itsekin omasta tai lainatusta akustisesta pianosta. Ongelma on ylin kerros, kierteiset portaat, ei juurikaan äänieristettä. Eli ei tähän kämppään.
Kohtuullisen edullisellakin sähköpianolla pärjää aloittelija (ainakin aloitteleva aikuinen tai kohtuullisen vähän soittanut aikuinen, nopeasti edistyvillä lapsilla tilanne eri), kunhan saa harjoitella säännöllisesti akustisella pianolla. Pääkaupunkiseudulla soittohuoneita, joissa on akustinen piano, on ainakin Espoossa Sellon ja Ison Omenan kirjastoissa sekä Helsingissä Oodissa (jälkimmäisessä vähiten vapaita aikoja, ainakin pitkäkestoiset ajat menevät kauas).
https://varaamo.hel.fi/
Jos on esim. työväenopiston opiskelija, saattaa saada harjoitteluaikoja opiston pianolle. Helsingissä lähinnä Itämerentalon pianolle, jos on ko. opettajan oppilas. Myös muissa tiloissa, kuten seurakunnissa ja erilaisissa palvelukeskuksissa voi olla akustisia pianoita. Tiedä sitten, pääseekö niille helposti harjoittelemaan, vai edellyttääkö yleisö konserttia tai säestystä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p496143Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su3135095Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1604864Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1374666Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil203900Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema202416Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!
Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud32188Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill241825- 731792
- 2201532