Pianon vuokraus

mitä kuuluu...

pitääkö erikseen sopia kuuluuko kk hintaan pianon viritys (jos on tarvetta), jos vuokra-aika on 6 kk.

3

741

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pianon vuokrannut

      Vuokrattavat pianot on viritetty ennen vuokrausta, mutta jos piano on nyt mennyt niin epävireeseen, että kaipaisi viritystä, neuvoisin ottamaan yhteyttä vuokraajaan. Yleensä kk-hintaan ei kuulu enää viritystä paikanpäällä. Mutta vuokrattavat pianot kuuluisi olla sekä teknisesti että äänellisesti kunnossa ennen vuokrausta.

    • Anonyymi

      Sähköpianoja ei tarvitse virittää, ja uudemmat mallit alkavat olla varsin kilpailukykyisiä ominaisuuksiiltaan verrattuna akustisiin pianoihin. Lisäksi sähköpianon äänenvoimakkuutta pystyy säätämään ja voit soittaa kuulokkeilla silloin kun haluat. Lyhytaikaisia sähköpianonvuokrauksia saa ainakin musiikkikaupoista sekä Helsingin Pianostudiolta, www.helsinginpianostudio.net.

    • Anonyymi

      Vähän vanha keskustelu. Joka tapauksessa olen haaveillut itsekin omasta tai lainatusta akustisesta pianosta. Ongelma on ylin kerros, kierteiset portaat, ei juurikaan äänieristettä. Eli ei tähän kämppään.

      Kohtuullisen edullisellakin sähköpianolla pärjää aloittelija (ainakin aloitteleva aikuinen tai kohtuullisen vähän soittanut aikuinen, nopeasti edistyvillä lapsilla tilanne eri), kunhan saa harjoitella säännöllisesti akustisella pianolla. Pääkaupunkiseudulla soittohuoneita, joissa on akustinen piano, on ainakin Espoossa Sellon ja Ison Omenan kirjastoissa sekä Helsingissä Oodissa (jälkimmäisessä vähiten vapaita aikoja, ainakin pitkäkestoiset ajat menevät kauas).

      https://varaamo.hel.fi/

      Jos on esim. työväenopiston opiskelija, saattaa saada harjoitteluaikoja opiston pianolle. Helsingissä lähinnä Itämerentalon pianolle, jos on ko. opettajan oppilas. Myös muissa tiloissa, kuten seurakunnissa ja erilaisissa palvelukeskuksissa voi olla akustisia pianoita. Tiedä sitten, pääseekö niille helposti harjoittelemaan, vai edellyttääkö yleisö konserttia tai säestystä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      117
      3817
    2. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      71
      3121
    3. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2724
    4. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      84
      2468
    5. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      19
      2409
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      33
      2328
    7. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      6
      2227
    8. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      10
      2211
    9. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      27
      2154
    10. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      27
      2036
    Aihe