pitääkö erikseen sopia kuuluuko kk hintaan pianon viritys (jos on tarvetta), jos vuokra-aika on 6 kk.
Pianon vuokraus
3
812
Vastaukset
- Pianon vuokrannut
Vuokrattavat pianot on viritetty ennen vuokrausta, mutta jos piano on nyt mennyt niin epävireeseen, että kaipaisi viritystä, neuvoisin ottamaan yhteyttä vuokraajaan. Yleensä kk-hintaan ei kuulu enää viritystä paikanpäällä. Mutta vuokrattavat pianot kuuluisi olla sekä teknisesti että äänellisesti kunnossa ennen vuokrausta.
- Anonyymi
Sähköpianoja ei tarvitse virittää, ja uudemmat mallit alkavat olla varsin kilpailukykyisiä ominaisuuksiiltaan verrattuna akustisiin pianoihin. Lisäksi sähköpianon äänenvoimakkuutta pystyy säätämään ja voit soittaa kuulokkeilla silloin kun haluat. Lyhytaikaisia sähköpianonvuokrauksia saa ainakin musiikkikaupoista sekä Helsingin Pianostudiolta, www.helsinginpianostudio.net.
- Anonyymi
Vähän vanha keskustelu. Joka tapauksessa olen haaveillut itsekin omasta tai lainatusta akustisesta pianosta. Ongelma on ylin kerros, kierteiset portaat, ei juurikaan äänieristettä. Eli ei tähän kämppään.
Kohtuullisen edullisellakin sähköpianolla pärjää aloittelija (ainakin aloitteleva aikuinen tai kohtuullisen vähän soittanut aikuinen, nopeasti edistyvillä lapsilla tilanne eri), kunhan saa harjoitella säännöllisesti akustisella pianolla. Pääkaupunkiseudulla soittohuoneita, joissa on akustinen piano, on ainakin Espoossa Sellon ja Ison Omenan kirjastoissa sekä Helsingissä Oodissa (jälkimmäisessä vähiten vapaita aikoja, ainakin pitkäkestoiset ajat menevät kauas).
https://varaamo.hel.fi/
Jos on esim. työväenopiston opiskelija, saattaa saada harjoitteluaikoja opiston pianolle. Helsingissä lähinnä Itämerentalon pianolle, jos on ko. opettajan oppilas. Myös muissa tiloissa, kuten seurakunnissa ja erilaisissa palvelukeskuksissa voi olla akustisia pianoita. Tiedä sitten, pääseekö niille helposti harjoittelemaan, vai edellyttääkö yleisö konserttia tai säestystä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja tuntuu kiinnostavan vain muiden rahat
En muista kenenkään muun olleen huolissaan yhtä paljon muiden rahoista kuin persujen. Mistähän se kertoo?692529Järkevä ehdotus: reilun 8 miljardin euron veronkorotukset
Nykyinen hallitus on päästänyt valtion tulopuolen rappeutumaan, vaikka varallisuutta on Suomessa enemmän kuin koskaan. U872420Miksei asevelvollisuuden kuluja lasketa Nato-menoihin?
Koskela (vas) kysyy aiheellisesti, että kun kerran palkka-armejaan perustuvat maat laskevat kysesestä toiminnasta aiheut192161Purralla luistaa hihna isolla pyörällä
Näki taas eilisillan tv-tentissä kuinka paniikissa oli kannatusromahduksen takia. Ei saanut kuin tiuskittua yksittäisiä441821Antti Lindtman heikko johtaja - ei valtiomiesainesta lainkaan
kyllä se eilen taas nähtiin. Ei pystynyt Antti vastaamaan edes toimittajan yhteen yksinkertaiseen kysymykseen - juu tai931791Miksi vasemmisto ei vastusta ulkomaisen halpatyövoiman maahantuontia
joka heikentää suomalaisten duunarien työmarkkina-asemaa ja rasittaa Suomen julkista taloutta? Vasemmistolla ideologin1171717Miksi kaikki avioeronneet miehet eivät kunnioita naisia?
Niin. Miksi avioeronneet miehet kohtelevat huonosti naisia, jotka lähestyvät heitä? Tämä on kokemuksen rintaääntä. Tämä2591649Mitä koululla tapahtui?
Onks kellää mitää vinkkilöit miks helikopteria tarvittii vuoksenniskan koulul https://www.is.fi/kotimaa/art-200001193287251087Persuilla kannatusromahdus - enää 13,5%.
Ylen tuorein puolueiden kannatusmittaus kertoo, että persujen kannatus on enää 13,5 prosenttiyksikköä. Kepu on mennyt he3241015Haluat nainen torjua minut
Yhä uudelleen ja uudelleen. Huomaan sen. Ymmärrän miksi, mutta silti se sattuu. Eihän minulla ole muuta kuin haaveet si9957