Pianon vuokraus

mitä kuuluu...

pitääkö erikseen sopia kuuluuko kk hintaan pianon viritys (jos on tarvetta), jos vuokra-aika on 6 kk.

3

762

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Pianon vuokrannut

      Vuokrattavat pianot on viritetty ennen vuokrausta, mutta jos piano on nyt mennyt niin epävireeseen, että kaipaisi viritystä, neuvoisin ottamaan yhteyttä vuokraajaan. Yleensä kk-hintaan ei kuulu enää viritystä paikanpäällä. Mutta vuokrattavat pianot kuuluisi olla sekä teknisesti että äänellisesti kunnossa ennen vuokrausta.

    • Anonyymi

      Sähköpianoja ei tarvitse virittää, ja uudemmat mallit alkavat olla varsin kilpailukykyisiä ominaisuuksiiltaan verrattuna akustisiin pianoihin. Lisäksi sähköpianon äänenvoimakkuutta pystyy säätämään ja voit soittaa kuulokkeilla silloin kun haluat. Lyhytaikaisia sähköpianonvuokrauksia saa ainakin musiikkikaupoista sekä Helsingin Pianostudiolta, www.helsinginpianostudio.net.

    • Anonyymi

      Vähän vanha keskustelu. Joka tapauksessa olen haaveillut itsekin omasta tai lainatusta akustisesta pianosta. Ongelma on ylin kerros, kierteiset portaat, ei juurikaan äänieristettä. Eli ei tähän kämppään.

      Kohtuullisen edullisellakin sähköpianolla pärjää aloittelija (ainakin aloitteleva aikuinen tai kohtuullisen vähän soittanut aikuinen, nopeasti edistyvillä lapsilla tilanne eri), kunhan saa harjoitella säännöllisesti akustisella pianolla. Pääkaupunkiseudulla soittohuoneita, joissa on akustinen piano, on ainakin Espoossa Sellon ja Ison Omenan kirjastoissa sekä Helsingissä Oodissa (jälkimmäisessä vähiten vapaita aikoja, ainakin pitkäkestoiset ajat menevät kauas).

      https://varaamo.hel.fi/

      Jos on esim. työväenopiston opiskelija, saattaa saada harjoitteluaikoja opiston pianolle. Helsingissä lähinnä Itämerentalon pianolle, jos on ko. opettajan oppilas. Myös muissa tiloissa, kuten seurakunnissa ja erilaisissa palvelukeskuksissa voi olla akustisia pianoita. Tiedä sitten, pääseekö niille helposti harjoittelemaan, vai edellyttääkö yleisö konserttia tai säestystä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860

      Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli
      Maailman menoa
      42
      9383
    2. "Mä elän vieläkin"

      Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn
      Tampere
      50
      3972
    3. Kaivatullesi viesti ensi vuoteen?

      Kerro meneekö naiselle vai miehelle ja vähintään yksi tunniste, esim. kirjain.
      Ikävä
      41
      2870
    4. Pate Mustajärvi on kuollut

      Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html
      Maailman menoa
      127
      2596
    5. Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman

      Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi
      Maailman menoa
      102
      2519
    6. Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan

      Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on
      Maailman menoa
      27
      1987
    7. Miten ikinä kelpaisin sulle

      Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait
      Ikävä
      16
      1655
    8. Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää

      Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.
      Maailman menoa
      33
      1467
    9. Kuinka kauan vielä

      jaksetaan vastustaa toisiamme?
      Ikävä
      71
      1297
    10. Esko ja Martina viettävät joulua

      Entisen avioparin joulunvietto on ylittänyt IS uutiskynnyksen
      Kotimaiset julkkisjuorut
      179
      1184
    Aihe