moneen kenkäpariin riittää suihkepullosta

talvikengistä kyse, kuka ti...

Niin kuinka moneen (talvi)kenkäpariin riittää suihkepullosta? Tuntuu, et suihkutan liikaa. haluan siis suojata kengän pintaa

6

928

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kenkäkaupan myyjä

      minä verran sitä suihketta kenkiisi suihkutat. Määrää on todella vaikea sanoa. Itse suihkuttelen kenkiä muutamia kertoja sesongin aikana. Siis talvikenkiä 2-3 krt/talvi. Kesäkenkiä tarpeen mukaan.

      Nyrkkisääntö on kutakuinkin sellainen, että jos kengässä ei ole uutena valmistajan laittamaa suojausta, kengät käsitellään kosteussuojalla ennen kenkien käyttöönottoa. Jos/kun kengät vaikkapa likaantuvat/kastuvat tai muuten nuhjaantuvat, kengistä ensin pyyhitään/harjataan liat pois, kenkien annetaan kuivua ja lopuksi kengät suihkutetaan kosteussuojalla. Kengät voidaan myös käsitellä värillä, joko lankilla(pintanahkakengät) tai tuputettavalla nestemäisllä väriuudisteella (mokka, nupukkipintaiset nahkakengät).

      Tuskinpa kenkiä voi liikaa hoitaa. Kenkien hoitaminen pidentää aina kengän ikää ja ulkonäkökin pysyy parempana.

      • summerwoman_86

        jos kahteen pariin, normaalin kokoisiin suihkuttaa yhestä pullostaja onkin jo sit loppu siitä pullosta. Entä jos ei ota likoja pois ennen suihkuttamista? siis millä ne liat otetaan?


      • **********************
        summerwoman_86 kirjoitti:

        jos kahteen pariin, normaalin kokoisiin suihkuttaa yhestä pullostaja onkin jo sit loppu siitä pullosta. Entä jos ei ota likoja pois ennen suihkuttamista? siis millä ne liat otetaan?

        Jos yhdestä pullosta riittää vaan kahteen pariin, taidat käyttää ainetta liikaa. Totta kai liat poistetaan ensin, hyvä tavaton. Et kai halua niitä p*skoja kenkääsi kiinnittää? Pintanahkaisista kostealla pyyhkimällä ja mokkanahkaisista mokkaharjalla tai -sienellä.


      • summerwoman_86
        ********************** kirjoitti:

        Jos yhdestä pullosta riittää vaan kahteen pariin, taidat käyttää ainetta liikaa. Totta kai liat poistetaan ensin, hyvä tavaton. Et kai halua niitä p*skoja kenkääsi kiinnittää? Pintanahkaisista kostealla pyyhkimällä ja mokkanahkaisista mokkaharjalla tai -sienellä.

        mulla likoja ole


      • Kenkäkaupan myyjä
        summerwoman_86 kirjoitti:

        jos kahteen pariin, normaalin kokoisiin suihkuttaa yhestä pullostaja onkin jo sit loppu siitä pullosta. Entä jos ei ota likoja pois ennen suihkuttamista? siis millä ne liat otetaan?

        Mielestäni käytät kyllä vähän liikaa sitä suihketta kenkiisi. Kyllä yhdestä pullosta pitää riittää useampaan kenkäpariin kuin kahteen. Ei sitä suihketta niin paljon tarvi laittaa, että kenkä kastuu. Vähempikin riittää.

        Kengät kannattaa/pitää aina puhdistaa ennen kyllästeen laittamista. Vaikka kengässä ei likaa näkyisikään, likaa siinä kuitenkin on, jos sitä on käytetty. Pintanahkaisen kengän saat puhtaaksi nihkeällä liinalla kevyesti pyyhkien. Hetken aikaa odotat, että pinta on ihan kuiva ja sitten suihke tai lankki pintaan. Mokkanahkainen kenkä harjataan kenkäharjalla, jolloin myös kengän pinta tavallaan uudistuu. Tämän jälkeen kyllästyssuihketta pintaan kohtuudella ja kuivaus. Se on siinä!

        Kenkäsuihketta voit käyttää myös keinoainekenkiin. Jos keinokenkäsi näyttävät mokkanahalta, niitä ei voi harjata yhtä "reippaasti" kuin aitoja mokkanahkakenkiä. Pitää olla erittäin varovainen, ettei harjaa pintaa rikki. Kevyt pyyhkiminen vähän kostella liianlla usein riittää. Pahempiin likoihin on saatavan puhdistuainetta mm. kenkäkaupoista.


    • Anonyymi

      Töhrintä,suihkeet ulkoilu alue pesäpallo pakko hakea liitäntä.
      Punainen maali,töhrintä Terveystalo musta valkoinen pakko.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      44
      2176
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      183
      1969
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      116
      1362
    4. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1170
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      96
      972
    6. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      919
    7. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      879
    8. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      45
      857
    9. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      825
    10. Minkälaisen viestin toivoisit saavasi?

      Miehelle.... Helpota vähän.
      Ikävä
      54
      711
    Aihe