Niin kuinka moneen (talvi)kenkäpariin riittää suihkepullosta? Tuntuu, et suihkutan liikaa. haluan siis suojata kengän pintaa
moneen kenkäpariin riittää suihkepullosta
6
871
Vastaukset
- Kenkäkaupan myyjä
minä verran sitä suihketta kenkiisi suihkutat. Määrää on todella vaikea sanoa. Itse suihkuttelen kenkiä muutamia kertoja sesongin aikana. Siis talvikenkiä 2-3 krt/talvi. Kesäkenkiä tarpeen mukaan.
Nyrkkisääntö on kutakuinkin sellainen, että jos kengässä ei ole uutena valmistajan laittamaa suojausta, kengät käsitellään kosteussuojalla ennen kenkien käyttöönottoa. Jos/kun kengät vaikkapa likaantuvat/kastuvat tai muuten nuhjaantuvat, kengistä ensin pyyhitään/harjataan liat pois, kenkien annetaan kuivua ja lopuksi kengät suihkutetaan kosteussuojalla. Kengät voidaan myös käsitellä värillä, joko lankilla(pintanahkakengät) tai tuputettavalla nestemäisllä väriuudisteella (mokka, nupukkipintaiset nahkakengät).
Tuskinpa kenkiä voi liikaa hoitaa. Kenkien hoitaminen pidentää aina kengän ikää ja ulkonäkökin pysyy parempana.- summerwoman_86
jos kahteen pariin, normaalin kokoisiin suihkuttaa yhestä pullostaja onkin jo sit loppu siitä pullosta. Entä jos ei ota likoja pois ennen suihkuttamista? siis millä ne liat otetaan?
- **********************
summerwoman_86 kirjoitti:
jos kahteen pariin, normaalin kokoisiin suihkuttaa yhestä pullostaja onkin jo sit loppu siitä pullosta. Entä jos ei ota likoja pois ennen suihkuttamista? siis millä ne liat otetaan?
Jos yhdestä pullosta riittää vaan kahteen pariin, taidat käyttää ainetta liikaa. Totta kai liat poistetaan ensin, hyvä tavaton. Et kai halua niitä p*skoja kenkääsi kiinnittää? Pintanahkaisista kostealla pyyhkimällä ja mokkanahkaisista mokkaharjalla tai -sienellä.
- summerwoman_86
********************** kirjoitti:
Jos yhdestä pullosta riittää vaan kahteen pariin, taidat käyttää ainetta liikaa. Totta kai liat poistetaan ensin, hyvä tavaton. Et kai halua niitä p*skoja kenkääsi kiinnittää? Pintanahkaisista kostealla pyyhkimällä ja mokkanahkaisista mokkaharjalla tai -sienellä.
mulla likoja ole
- Kenkäkaupan myyjä
summerwoman_86 kirjoitti:
jos kahteen pariin, normaalin kokoisiin suihkuttaa yhestä pullostaja onkin jo sit loppu siitä pullosta. Entä jos ei ota likoja pois ennen suihkuttamista? siis millä ne liat otetaan?
Mielestäni käytät kyllä vähän liikaa sitä suihketta kenkiisi. Kyllä yhdestä pullosta pitää riittää useampaan kenkäpariin kuin kahteen. Ei sitä suihketta niin paljon tarvi laittaa, että kenkä kastuu. Vähempikin riittää.
Kengät kannattaa/pitää aina puhdistaa ennen kyllästeen laittamista. Vaikka kengässä ei likaa näkyisikään, likaa siinä kuitenkin on, jos sitä on käytetty. Pintanahkaisen kengän saat puhtaaksi nihkeällä liinalla kevyesti pyyhkien. Hetken aikaa odotat, että pinta on ihan kuiva ja sitten suihke tai lankki pintaan. Mokkanahkainen kenkä harjataan kenkäharjalla, jolloin myös kengän pinta tavallaan uudistuu. Tämän jälkeen kyllästyssuihketta pintaan kohtuudella ja kuivaus. Se on siinä!
Kenkäsuihketta voit käyttää myös keinoainekenkiin. Jos keinokenkäsi näyttävät mokkanahalta, niitä ei voi harjata yhtä "reippaasti" kuin aitoja mokkanahkakenkiä. Pitää olla erittäin varovainen, ettei harjaa pintaa rikki. Kevyt pyyhkiminen vähän kostella liianlla usein riittää. Pahempiin likoihin on saatavan puhdistuainetta mm. kenkäkaupoista.
- Anonyymi
Töhrintä,suihkeet ulkoilu alue pesäpallo pakko hakea liitäntä.
Punainen maali,töhrintä Terveystalo musta valkoinen pakko.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisen vaalitulos: Vahva alku, mutta lisää toimia tarvitaan
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus166313- 1972490
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan971894En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.761497Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k1911049- 41980
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va46929- 77843
- 45719
Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."
Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka7708