Kyllä pukilla on vielä eväitä sen verran että Joulu tulee itäkairaankin!
HYVÄÄ JOULUA KEMIJÄRVI
9
563
Vastaukset
- pitemmälle?
Miten selitän lapsilleni?
- tonttutoopela
Että kehtaa Jouluntoivotukseen vastata marisemalla. Risuja sinulle ja koeta selittää lapsillesi parhain päin...jos osaat. Hyvää Joulua kuitenkin Sinullekin.
- Anonyymi00003
Pukin kuusi sojottaa ja pian reki ryskyy, ho ho hoo 🎅
- Anonyymi00004
Johan täällä ja muualla hyvää joulua toivotetaan
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18141065/kemijarven-joulunavaus-2023!-taysi-nolla!#comment-139319481 - Anonyymi00005
Toivotaan ystävät, että ensi vuonna on myös Lions Clubin joulumyyjäiset Hillatien koululla, kuten ennen hyvinä aikoina. Jellonat ja Rotarit ovat monen pienen pitäjän henkinen selkäranka!
- Anonyymi00007
Lisääkö rahaa kerjätään? Riittää jo. Eikö ollut tarpeeksi taivaantulien joulutorista? Aina vaan lypsetään, Ei mitään Hillatien joulumyyjäisiä!
- Anonyymi00008
Anonyymi00007 kirjoitti:
Lisääkö rahaa kerjätään? Riittää jo. Eikö ollut tarpeeksi taivaantulien joulutorista? Aina vaan lypsetään, Ei mitään Hillatien joulumyyjäisiä!
Oppilaat, ParrunPätkän viereinen joulutorin myyjäjoukko ja muut yksittäiset yrittäjät huolehtivat myyjäisistä.
Jellonat kantavat nykyään vainajia, arvuuttavat jäiden sulamista ja koettavat pysyä hengissä.
Hillakoulun joulumyyjäisille ei ole kummankaan puolen intressiä. Se aika meni. Aivan kuten Zonta-naisten, rotarien, kaamostanssien Ruskaswongin et cetera.
Olla jollotamma sisällä ja pijämmä pirttiä lämpimänä - siinä onkin puuhaa kerrakseen.
- Anonyymi00009
Aikansa kutakin, sanoi ukko kun vaihtoi akan nuorempaan.
Me kaipaamme uutta, sellainen luonne meillä on.
Poikkeuksena on joulunavaus. Sen täytyy pitäytyä perinteessä,
kuten kirjoitukset kertovat,
katso ja lue vaikka tästä
https://keskustelu.suomi24.fi/t/18141065/kemijarven-joulunavaus-2023
Muuten uutta kehiin ja koko ajan pitää olla aikaansa edellä,
muuten ei pärjää.
Kokeillaan kaikkea, luovutaan huonosta ja tehdään uutta niin kauan kuin kulloinenkin uusi toimii.
Parrunpätkästä tuli menestys. Useimmat ovat kääntäneet selkänsä kulttuurikeskukselle ja sen tuotannolle. Parrunpätkällä oli sosiaalinen tilaus ja sitä paitsi sitä pyörittävät oikeat ihmiset. Eläköön paikka pitkään.- Anonyymi00010
ParrunPätkän avautumista ensi viikolla odotetaan monella suunnalla. Onko se auki silloin? En ole facessa. Yhtä kaikki paikka on tuiki tarpeellinen ja harvoin se on typö tyhjä. Joskus on ollut täpö täyttä. Viranomaiset rajaavat määrän.
Nähdään taas!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2962666- 1981021
- 62845
Sofia teki aika pahat oharit
Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti143787- 59682
Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla
Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?18581- 51555
- 41555
- 55505
Peräännytkö nainen vai mitä sanot
Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?52504