HL seuran moraali

Luin tänään iltasanomista, että Helsingin Luistelijoiden HL seuran hallituksenjäsen on kavaltanut 75 000 Euroa!!. Miten tällainen seura voi toimia Helsingissä? Tukeeko vielä valtio/kaupunki tällaista rikollista seuraa? Mikä on seuran hallituksen vastuu, vai siirretäänkö maksut suoraan jäsenille ja vastuulliset hallituksen jäsenet saavat taitavalla kokoustekniikalla vuosikokouksessa "vastuuvapauden"?
41389
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Vastaava tapaus tapahtui HTK:ssa muutama vuosi sitten, jolloin kassasta hävisi muutamia satojatuhansia markkoja. Ketään ei asetettu syytteeseen, vaan jäsenet ja myös entiset jäsenet keräsivät hävinneet rahat ylimääräisillä maksuilla ja talkotyöllä.
Seuran vaihtaminen kesken kilpailukauden on tehty erittäin vaikeksi ja sen takia vanhemmat tekevät melkein mitä tahansa seuran vaatimuksesta. Hyvä,että HL teki ilmoituksen poliisille, jolloin syylliset etsitään viranomaisten kanssa.

Äänestä
  • nämä ovat ikäviä. Mutta paikkakunta pienempi ja voi olla että villaisella painavat.

    Äänestä

  • toisesta seurasta kirjoitti:

    nämä ovat ikäviä. Mutta paikkakunta pienempi ja voi olla että villaisella painavat.

    jos joku siellä tekee kavalluksen, ei se ole koko seuran vika.
    Seura tekee lujasti töitä ja maksaa yksilöllisesti ja yhdessö parin henkilön tekemät virheet, joten ei kannata siellä tuomita. Tuomion julistaminen kuuluu tuomioistuimelle.
    Helppoahan se on lehdestä lukeneena olla jotain mieltä.

    Äänestä

Miten kassasta voi hävitä 75 000 Euroa???????
Mitä omaisuutta seuralla on?
Eikö tämä liike-elämän lain mukaan ole selvitystilassa, siis konkurssissa.
Ottaako Helsingin Luistelijat vielä uusia luistelukoululaisia Helsinkiin? Tälläkö tavalla rahoitetaan hallituksen kavallus?
Enemmän vastuuta!!!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vanrikki79 kirjoitti:

Luin tänään iltasanomista, että Helsingin Luistelijoiden HL seuran hallituksenjäsen on kavaltanut 75 000 Euroa!!. Miten tällainen seura voi toimia Helsingissä? Tukeeko vielä valtio/kaupunki tällaista rikollista seuraa? Mikä on seuran hallituksen vastuu, vai siirretäänkö maksut suoraan jäsenille ja vastuulliset hallituksen jäsenet saavat taitavalla kokoustekniikalla vuosikokouksessa "vastuuvapauden"?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu