Luin tänään iltasanomista, että Helsingin Luistelijoiden HL seuran hallituksenjäsen on kavaltanut 75 000 Euroa!!. Miten tällainen seura voi toimia Helsingissä? Tukeeko vielä valtio/kaupunki tällaista rikollista seuraa? Mikä on seuran hallituksen vastuu, vai siirretäänkö maksut suoraan jäsenille ja vastuulliset hallituksen jäsenet saavat taitavalla kokoustekniikalla vuosikokouksessa "vastuuvapauden"?
HL seuran moraali
4
1217
Vastaukset
- anitaone
Vastaava tapaus tapahtui HTK:ssa muutama vuosi sitten, jolloin kassasta hävisi muutamia satojatuhansia markkoja. Ketään ei asetettu syytteeseen, vaan jäsenet ja myös entiset jäsenet keräsivät hävinneet rahat ylimääräisillä maksuilla ja talkotyöllä.
Seuran vaihtaminen kesken kilpailukauden on tehty erittäin vaikeksi ja sen takia vanhemmat tekevät melkein mitä tahansa seuran vaatimuksesta. Hyvä,että HL teki ilmoituksen poliisille, jolloin syylliset etsitään viranomaisten kanssa.- toisesta seurasta
nämä ovat ikäviä. Mutta paikkakunta pienempi ja voi olla että villaisella painavat.
- loistavaa seuraa
toisesta seurasta kirjoitti:
nämä ovat ikäviä. Mutta paikkakunta pienempi ja voi olla että villaisella painavat.
jos joku siellä tekee kavalluksen, ei se ole koko seuran vika.
Seura tekee lujasti töitä ja maksaa yksilöllisesti ja yhdessö parin henkilön tekemät virheet, joten ei kannata siellä tuomita. Tuomion julistaminen kuuluu tuomioistuimelle.
Helppoahan se on lehdestä lukeneena olla jotain mieltä.
- entinen jäsen
Miten kassasta voi hävitä 75 000 Euroa???????
Mitä omaisuutta seuralla on?
Eikö tämä liike-elämän lain mukaan ole selvitystilassa, siis konkurssissa.
Ottaako Helsingin Luistelijat vielä uusia luistelukoululaisia Helsinkiin? Tälläkö tavalla rahoitetaan hallituksen kavallus?
Enemmän vastuuta!!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1442268
Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K1311568En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k1501551- 631254
Saran ökytyyli käänsi katseita.
On nyt kyllä Sara kasvoistaan, kuvan perusteella todellakin pyöristynyt ainakin kuvan perusteella.1431241The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut121131Työttömille lusmuille luvassa lisää keppiä
Hallitus aikoo kiristää velvoitteiden laiminlyönnistä seuraavia työttömyysturvan karensseja ensi vuodesta alkaen. Hall226975- 156916
Tiedän kaiken sinusta ja kaikesta
Tiedän miten kärsit. Tiedän millanen oikeesti oot. Tiedän miksi valehtelit, tiedän miksi satutit mua. Tiedän mitä tapaht57833Miksi ihmeessä?
Erika Vikman diskattiin, ei osallistu Euroviisuihin – tilalle Gettomasa ja paluun tekevä Cheek20819