Olen ajatellut hankkia creen cardin, kun ulkomailla pääsin kokeilemaan golffia, mutta pari asiaa ilmeni kun yritin googlailla tietoa aloittamisesta.
Voiko kentille mennä pelaamaan muu kuin osakkeen omistaja, kun on suorittanut creen cardin? Tarvitseeko olla jonkun seuran jäsen päästääkseen pelaamaan?
Yritin katsoa lähikentän hinnastoa, mutta kun siellä on jäsenmaksua, liittymismaksua, osaketta ja vuokraosaketta. En oikein tolkkua saanut.
Asiallisia vastauksia, kiitos.
Jäsenyys/osake
6
1888
Vastaukset
saa,jollet ole jäsen jossain. Ei tarvitse osaketta olla, kunhan on kuluvan vuoden jäsen- ja kentänhoitomaksut hoitanut ja tasoituskortin saanut. Meidän seurassa (Log) vuoden ko. maksut ovat yhteensä jotain 180 euroa ja liittymismaksu muutaman kympin. Nämä voivat vähän heittää, kun ulkomuistista kaivelin.
- siis,
kaikki kentätkän ei oo osakepohjaisia - ainakin osuuskuntia löytyy. Greencard kehitettiin kai alunperin todistukseksi pelitaidosta kun ostetaan osake tms. ja liitytään seuraan tai jotain. Tosiasiassa greencardista on nyt kehittynyt golf-pro'iden rahastusväline ja sellaisen todellakin saa liittymättä mihinkään seuraan tai ostamatta mitään osaketta.
- oikein asiallisia
Kaikki kentät Suomessa taitaa olla yksityisiä - niillä on kaikilla omat sääntönsä. Yleisesti voidaan sanoa, että pelaamiseen vaaditaan pelioikeus tai kertamaksu (green fee) sekä viimeksimainitussa tapauksessa riittävä tasoitus, joka usein on 36. Jotta olisi tasoitus (yhtään mikään) pitää olla jonkun seuran jäsen.
Erilajiset osakkeet tuottavat eri määrän pelioikeuksia. Pelioikeutta ei tarvitse käyttää itse vaan sen voi vuokrata eteenpäin. Osakkeisiin ja pelioikeuksiin on sopiva markkinapaikka golfpiste.com sivuston pörssi.
Kentät eivät mielellään välitä mitään tolkkua näihin asioihin - voihan näet käydä niin, että joku maksaa vahingossa jonkun ylimääräisen maksun. Samaisen gp-sivuston foorumilla käytiin - muistaakseni tänä vuonna - kiivas keskustelu siitä tarvitseeko olla jäsen jos pelaa pelioikeudella. Itse olen nyt sitämieltä, että ei välttämättä tarvitse - riippuu siitä, mitä yhtiöjärjestys sanoo. Jos se selkeästi sanoo vain, että osake tuottaa pelioikeuden, mainitsematta että edellytyksenä on marttakerhoon ja rotareihin kuuluminen, niin sitten se on näin. Asiasta voi kuitenkin joutua riitelemään caddiemasterin kanssa - hänellä on luultavasti eri käsitys: "Meidän toimintatapoihin on kyllä kuulunut ...".
Luukkiin pääsee maanantaisin pelaamaan jopa ilman greencardia (ja ilman jäsenyyttä missään). Myös HillSide golfilla ja Lakistolla on tämänsuuntaisia tsydeemeitä (voip' olla että gc vaaditaan). Kaikille par-3 kentille vaatimus on korkeintaan gc.- pelaaja13
jokamieskentille eli ns. pay and play kentille pääsee ilman green cardia tai kuulumista mihinkään seuraan. kannattaa kurkata esim. golf.fi sivulta lisäinfoa..
pelaaja13 kirjoitti:
jokamieskentille eli ns. pay and play kentille pääsee ilman green cardia tai kuulumista mihinkään seuraan. kannattaa kurkata esim. golf.fi sivulta lisäinfoa..
tarkennusta, että greencardin voi kyllä suorittaa, vaikkei kuulu mihinkään seuraan, mutta tasoituskorttia (se lopullinen greencard) et saa, jollet kuulu johonkin seuraan ja näin et myöskään pääse pelaamaan kuin noille pay&play-kentille ja par-3 kentille. Niillä voi kyllä mainiosti treenailla, mutta alkaa pian ottamaan pattiin vaihtelun puute.
- pelaamaan
pääsee pelaamaan, kun maksaa ns. kausijäsenyyden esim. tiirigolf/kerigolf 50-55€. Tällä maksulla saat sitten postissa jäsenkortin, jonka avulla pääset pelaamaan lähes kaikille suomen kentille green feetä (pelikierros maksua) vastaan, n. 30-60€/kierros.
Tällä menetelmällä pääsee helposti alkuun ja kokeilemaan useita kenttiä. Eri asia on jos meinaa pelata kymmeniä kierroksia, silloin tulee halvemmaksi ostaa/vuokrata pelioikeus ja maksaa kentänhoitomaksu = kausikortti tietylle kentälle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827086Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267053Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1086157Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845228Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa635185Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405098Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274585Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163467Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003380